Albánie

Očekávaný vývoj v teritoriu

 • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
 • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
 • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Dne 12. června 2006 byla podepsána SAD mezi EU a AR. Mezinárodní společenství nadále upozorňuje nejširší albánské politické spektrum, že existuje nespokojenost zahraničních partnerů s celkově pomalým tempem a kvalitou reforem v Albánii. V březnu 2007 se uskutečnily volby do místních zastupitelských orgánů a v květnu–červnu se uskuteční volba prezidenta AR.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Albánská vláda deklaruje zájem o vstup do EU a  NATO. Vláda si je vědoma nezbytnosti propagace reforem a zlepšení situace v důležitých sektorech ekonomiky a průmyslu.

Významné postavení v programu kabinetu premiéra Berishi na příští roky má řešení kritických problémů albánského energetického sektoru.

Podle závěrů MMF má albánská vláda v roce 2007 prosazovat  prostřednictvím specifických rozpočtových opatření  mj. takové kroky, které povedou  ke snižování chudoby.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Jedna z nejvýznamnějších mezinárodních akcí regionu, na které se bude podílet i Albánie, je výstavba ropovodu Burgas - Vlora. Rozpočet na tento projekt je odhadován ve výši 1,13 miliard USD. Ropovod bude dlouhý 912 km a spojí přístavy Burgas (Černé moře) a Vloru (Jaderské/Jónské moře). Předpokládaná kapacita je 35 milionů tun dopravované ropy ročně. Výstavba ropovodu bude zahájena v roce 2006, předpokládané ukončení je v r. 2008. Ropovod by měl přepravovat ropu z Ruska, Ázerbajdžánu, Kazachstánu a Turkmenistánu s kapacitou 750 000 barelů denně. Je součástí projektu, který spolu s dálnicí, plynovodem, elektrickým vedením a optickými vlákny spojí černomořské s jaderským pobřežím. Ropovod povede po albánském území v délce 143 km po trase Qafe - Thane - Prrenjas - Librazhd - Elbasan - Cerrik - Fier - Vlora. České firmy mají zkušenosti z bývalého Sovětského svazu s budováním ropovodů a plynovodů a v neposlední řadě též velké zkušenosti s ražením tunelů a budováním cest v hornatých terénech.

Albánská vláda plánuje více investic do energetického odvětví v období 2005 – 2009. Finance dodají EBRD, EIB, WB, EU za výhodných slev a úrokových podmínek Cílem těchto investic bude nepřetržitá dodávka elektrické energie pro spotřebitele.

Ministerstvo veřejných prací, dopravy a telekomunikací podepsalo v pátek 11. 8. 2006 dohodu s japonskou JICA Japonská agentura pro mezinárodní spolupráci) o zavedení projektu na kanalizaci v Tiraně s názvem „Velká Tirana". Projekt v sobě zahrnuje kanalizaci nejen pro město Tiranu, ale také pro okolí. Částka dosahuje 300 mil. USD a bude realizována ve 3 etapách. Na první etapu, která začne do konce roku 2007 a bude dokončena do roku 2013, se finančně vynaloží 94 mil. USD a pokryje 4 990 ha území. Ve druhé etapě, která skončí v roce 2017 bude pokryto 1 100 ha území a ve třetí etapa bude ukončena v roce 2021 na rozloze 3 030 ha území.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

 • Vladimír náplava vypráví o své nové knize o Albánii - Rozhovor s cestovatelem Vladimírem Náplavou o tom, jak vznikla knížka, kterou napsali spolu s Petrem Horkým o Albánii, Kráska se špatnou pověstí, o natáčení stejnojmenného filmu, o horských sceneriích, divokém mořském pobřeží, krevní mstě i mafii
 • Miroslav Náplava o poušti Gobi a Albánii - Rozhovor s dokumentaristou a cestovatelem Miroslavem Náplavou o tom, kdy se opět vydá hledat do mongolské pouště Gobi hledat obřího červa olgoje chorchoje i proč nazývá Albánii kráskou se špatnou pověstí
 • Albánie očima Michala Sedláčka - Michal Sedláček: Albánie
 • Albánská brandy, raki - Ochutnali jste někdy albánské brandy nebo tamní pálenku s názvem raki? Navštívili jsme zemi, kde berou alkohol jako projev svobody a dopřávají si jej např. i jako řidiči v motorestech.
 • Albánie - život řeholní sestry z ČR - Michaela Kubíčková, řeholní sestra z řádu Salesiánek, žije již 12 let v Albánii. Stará se zde o výchovu mladých dívek, založila tu dětský folklórní soubor. Zahraniční zpravodaj Jaromír Janev s ní hovořil nejen o tom, zda se jí stýská po domově.
 • Albánie a hory - Vydali jsme se do hor v Albánii, které ještě donedávna patřily mezi nejnebezpečnější oblasti na světě. Průvodcem nám byl Jaromír Janev.
 • Albánie - vypráví Miroslav Náplava. - V pořadu Vladimíra Kroce vypráví dokumentarista a spisovatel Miroslav Náplava o svérázné Albánii.
 • Vydali jsme se do Albánie, konkrétně na venkov. Pozkoumali jsme malé bunkry a podívali se do historických muzeí. Poslechněte si: Vydali jsme se do Albánie, konkrétně na...
 • Muzeum komunismu v rumunském Sighetu (P. Slinták). Evropská primatoložka v Bai Hokou (D. Hedwig). Albánie do Evropy (D. Ašenbryl). Hliněný tygr (1. díl). Poslechněte si: Muzeum komunismu v rumunském Sighetu (P....
 • Albánie na motorce. To je námět povídání Vladimíra Kroce s dobrodruhem Filipem Weberem. Poslechněte si: Albánie na motorce. To je námět povídání...

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

 • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
 • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice