Dlouho odkládané parlamentní volby se dle mají konat v průběhu r. 2008 a volby prezidentské rok poté. Zpoždění oproti původně stanovenému termínu roku 2006 vláda zdůvodňuje nutností volby řádně organizačně zabezpečit. Nepřístupnost některých komunikací, propustnost hranic a stávající slabé fungování správních struktur jsou hlavními faktory, které mohou negativně ovlivnit činnost volebních komisařů. Problémem byla také registrace voličů a potažmo dostupnost vzdálených regionů (např. části severní provincie Uige, které jsou relativně hustě osídleny, nemají se zbytkem země žádné pozemní spojení). Registrace voličů, zahájena v polovině listopadu 2006, byla nyní ukončena k 15. září 2007; vláda odhaduje, že se přihlásilo více než 7,5 miliónu občanů. Od voleb se očekává, že potvrdí nezvratnost mírového procesu a posílí vnitřní stabilitu země.
Je nesporné, že Angola v posledních pěti letech učinila velký pokrok ve vnitřním vývoji, což v kombinaci s nerostným bohatstvím s akcentem na zásoby ropy má za důsledek její výrazně se zlepšující postavení na mezinárodní scéně. Vzhledem k míře celkového úpadku vinou více než 40 let trvajících, zpočátku národně - osvobozeneckých a poté občanských konfliktů, které neponičily jen infrastrukturu, ale také, a možná dokonce především psychiku a úroveň vzdělanosti národa, bude cesta k úplné stabilizaci a prosperitě velmi dlouhá.
Vysoká dětská úmrtnost a nízká naděje dožití, vysoký podíl obyvatelstva žijícího pod hranicí chudoby a extrémní chudoby, výskyt řady infekčních nemocí, negramotnost, nedostatečná úroveň školství a zdravotnictví, vysoká míra nezaměstnanosti, koncentrace obyvatelstva v hlavním městě Luandě, to jsou problémy k řešení ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, samozřejmě za předpokladu dostatků finančních prostředků. Při současných světových cenách ropy a těžbě cca 1,65 mil. barelů denně jich Angola nemá málo, ovšem korupce se stále nízkou transparentností hospodaření některých podniků a institucí či enormní náklady na provoz státu (především jeho vojensko - bezpečnostních složek) jsou faktory, které hrají svoji negativní roli.
Převažujícím trendem je prohlubování spolupráce s ČLR a dalšími zeměmi v rámci linie Jih-Jih (viz oddíl 3.) Co se týče legislativních změn v zemi probíhá vzhledem k stávajícímu období poválečné rekonstrukce legislativní, ekonomická i fiskální reforma.
Angola je v současnosti z hlediska ekonomických příležitostí jednou z nejperspektivnějších zemích afrického kontinentu. Více než čtyřicet let trvající ozbrojený konflikt, který měl v letech 1961 až 1975 podobu národně osvobozeneckého boje proti portugalské nadvládě a poté až do počátku roku 2002 podobu občanské války, tuto zemi z hlediska výrobních kapacit i infrastruktury prakticky zničil. Tradice zemědělské i průmyslové výroby je přitom silná a je proto jedním z důvodů zájmu zahraničních investorů o účast na poválečné obnově země, která je 17x větší než Česká republika a dle posledních odhadů má 16,3 mil. obyvatel. Přes veškerou chudobu má Angola významné zásoby ropy a diamantů, které v současné době představují rozhodující příjmy státního rozpočtu a potažmo zdroje financování investičních projektů poválečné éry, která v mnohém připomíná ekonomickou obnovu Evropy po druhé světové válce. Současný stav, tedy faktická neexistence domácího průmyslu, atraktivitu angolského národního trhu paradoxně ještě zvyšuje, neboť země dováží prakticky všechno.
Angola má tak předpoklady být velmi atraktivním odbytištěm českého zboží, služeb, investic i lidského kapitálu v subsaharské Africe. A to jak v krátkodobém horizontu čistých dovozů, tak ve středně a dlouhodobé perspektivě pro výrobní investice.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
**Pátek 28. 1. 2005** Spíme jsme jako zabití. Po vydatné snídani nás vůz převáží k hlavní vstupní bráně Marangu Route. Hlasováním 4:1 se schvaluje, že naše putování na...
Čtěte více z deníku Marangu, Route, Mandara, Hut, Horombo, Hut - Kilimandžáro den 9. a 10.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: