Arménie

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Nejvýznamnější událostí roku 2007 byly parlamentní volby konané dne 12. května (viz. oddíl 2), ve kterých zvítězila vládní Republikánská strana - nedají se tudíž očekávat žádné změny ve vnitropolitické ani zahraničněpolitické sféře, stejně jako změny hospodářské politiky. Pro rok 2008 budou zásadní prezidentské volby, které proběhnou zřejmě v jarních měsících – od jejich výsledku se bude odvíjet zejména (případný) pokrok v jednáních o Náhorním Karabachu. Vyřešení konfliktu by mělo zásadní dopad na ekonomiku země.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Z politického hlediska bude zajímavý vývoj vztahů s Ruskem – strategické partnerství v poslední době poněkud pokulhává např. v souvislosti s omezeními, kterým Arménie čelí kvůli ruské hospodářské blokádě Gruzie. Opozice také výrazně kritizuje rostoucí hospodářskou závislost Arménie na  RF – Arménie např. „vykupuje“ své dluhy či nízkou cenu plynu převodem energetické a jiné infrastruktury na ruské investory. Pokračovat bude spolupráce s Evropskou unií (zejména implementací Akčního plánu Evropské politiky sousedství – Arménie neaspiruje na členství) i s NATO. Vztahy s Íránem se budou odvíjet od mezinárodního dění, v dané chvíli Arménii toto partnerství nikdo „nevyčítá“.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Nehledě na všechny problémy v obchodu s Arménií je třeba konstatovat, že ještě z období Sovětského svazu si Arméni pamatují kvalitu českého zboží. Je zde stále skupina obyvatel a firem,  která i přes vyšší ceny (ve srovnání např. s tureckým zbožím či jiným východním zbožím) má stále zájem o český křišťál, porcelán, sanitární techniku (baterie, vany, obklady atd.), zemědělskou techniku,  potraviny. Možnosti spolupráce jsou v oblasti IT, infrastruktury, zemědělství, stavebnictví, potravinářského a zpracovatelského průmyslu atd., zpracování drahých kamenů, velký potenciál má turistika. České firmy mohou najít své uplatnění též jako subdodavatelé v rámci velkých projektů, které jsou financovány mezinárodními organizacemi a zahraničními investory.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice