Bahrajn

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Vzhledem k možnosti vyčerpání ložisek ropy (ve vlastnictví SAK) se očekává - a to i přes vládou deklarovanou snahu o otevření některých nových vlastních šelfových ložisek pro těžbu ropy, že vláda bude pokračovat ve snaze profilovat ostrov jako regionální základnu pro zahraniční investory i jako atraktivní turistickou destinaci a dále liberalizovat ekonomiku, ale kvůli rostoucí nezaměstnanosti rovněž omezovat příliv pracovních sil z ciziny. Pro realizaci záměrů je však nutno aplikovat ekologická opatření ke zlepšení životního prostředí, poškozeného petrochemickou a hliníkářskou výrobou.

Jistým politickým rizikem mohou být spory mezi sunnity a šíity, zejména pokud bude pokračovat íránská snaha o destabilizaci poměrů podporou šíitských hnutí. V oblasti bezpečnostní je rovněž současná íránská politika vnímána oficiálními kruhy jako riziko vysokého významu.

Velký přínos pro další rozvoj hospodářských styků se zahraničím bude mít v budoucnosti pravděpodobně dohoda o volném obchodu s USA, která byla podepsána 14.9.2004, zejména pokud se v dohledné době nepodaří uzavřít podobnou dohodu mezi státy GCC a EU [1]. Ta je však nadále v jednání a v současné době lze jen těžko odhadovat dobu, kdy bude uzavřena.


[1]            Free Trade Agreement (FTA)

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Hlavní trendy jsou liberalizace ekonomiky a silná podpora další integraci v rámci GCC, která může zajistit značný růst obchodních příležitostí pro regionálně orientované bahrajnské firmy, zejména v oblasti služeb. Pozice Bahrajnu v rámci regionálního uskupení GCC však byla poněkud narušena samostatným postupem Bahrajnu při jednáních s USA a následným uzavřením dohody o volném obchodu v r. 2004.

Na Bahrajnu lze stejně jako v ostatních zemích oblasti Perského zálivu očekávat v rámci prohlubování spolupráce a integrace Rady spolupráce arabských států Perského zálivu (GCC) postupné zavedení společného trhu v krátkodobém horizontu 1-2 let a do roku 2010 rovněž společné měny [1].

Bahrajn je jako člen GCC rovněž zapojen do jednání o dohodě o volném obchodu s EU.


[1]            V tomto ohledu se však – dle dosavadního vývoje uvnitř GCC - jedná spíše o smělé odhady regionálních politiků a ekonomů.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Nové předpoklady a možnosti pro růst českého vývozu na Bahrajn i rozvoj jiné ekonomické spolupráce představuje členství ČR do EU. Přestože je ČR členem EU pouze relativně krátce, e vnímána jako stát, který je schopen dodávat produkci dle zavedených standardů EU. K povzbuzení vzájemného obchodu jistě přispěje i dokončení jednání mezi EU a GCC o oblasti volného obchodu resp. dokončení smlouvy o vzájemné podpoře a ochraně investic. Bahrajn se jeví i jako vhodné nástupiště pro minimálně část trhu SAK (poměrně snadno dostupné východní a centrální oblasti), přičemž podstatnou roli hraje i fakt, že pro expatrianty jsou na Bahrajnu liberálnější životní podmínky.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

Podcast

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice