Benin

Ekonomická charakteristika země

  • 3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních
  • 3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách
  • 3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních

UN (OSN - Organizace spojených národů), AU (African Union, vznikla v červenci roku 2000 jako nástupnická organizace po OAJ - Organizaci africké jednoty), ICM (HNZ - Hnutí nezávislých zemí), WTrO (Světová obchodní organizace - člen Lomé IV), IMF (MMF - mezinárodní měnový fond), WB (SB - Světová banka), AfDB (Africká rozvojová banka), ECOWAS (Ekonomické společenství západoafrických zemí), WAEMU (Západoafrická ekonomická a monetární unie), FAO, WHO.

Členství v dalších mezinárodních organizacích: ACCT, ACP, ADB, CCC, ECA, Entente, FZ, G-77, IAEA, IBRD, ICAO, ICFTU, ICRM, IDA, IDB, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMO,  Intelsat, Interpol, IOC, IOM, ISO (signatář), ITU, MIPONUH, MONUC, NAM, OIC, OPCW, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UNMEE, UNTAET, UPU, WADB (regionální rozvojová banka), WCL, WFTU, WIPO, WMO, WToO.

Z regionálních mezinárodních organizací je nutné jmenovat zejména:

The Council of Understanding, jehož členy jsou republiky Benin, Burkina Faso, Pobřeží slonoviny, Niger a Togo

The Organization for the Harmonization of Business Laws in Africe (OHBLA)

Lome IV Convention

The Organization of Islamic Conference

The Europe-Carribean-Pacific Liaison Committee for the Promotion of Tropical Fruits

 

3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách

Nejvýznamnější jsou regionální smlouvy ECOWAS a WAEMU.

Ekonomické společenství západoafrických států (ECOWAS) bylo vytvořeno v roce 1975 a má v současné době 15 členských zemí - Benin, Burkina Faso, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Senegal, Sierra Leone a Togo. Sekretariát ECOWAS sídlí v Nigérii - v jejím hlavním městě Abuji. Toto integrační seskupení po počátečním přešlapování na místě se v poslední době značně aktivizuje a v ekonomických plánech všech členských zemí hraje západoafrická integrace již významnou roli.  Šéfové států a vlád zemí ECOWAS se dne 15.12.2000 v hlavním městě Mali - Bamaku - dohodli na ustavení společné centrální banky a zavedení společné měny již od roku 2003 (což se později ukázalo jako nereálné)! Summit v Bamaku také potvrdil vytvoření Západoafrického měnového institutu (WAMI) se sídlem v Akkře. Ten měl zejména eliminovat možné otřesy při plánované měnové integraci a působit jako přechodná instituce do vzniku Západoafrické centrální banky (WACB) během následujících dvou let. Centrální banka WACB má disponovat základním kapitálem ve výši 100 mil.USD a bude udržovat cenovou stabilitu, formulovat jednotnou monetární politiku oblasti a stanovovat rámec pro následné vytvoření zóny volného obchodu v celém subregionu. Po jejím zprovoznění pak bude veškerý personál WAMI převeden do WACB. Sídlo nové centrální banky nebylo však dosud definitivně vybráno – soupeří o ně mezi sebou Nigérie, Ghana a Sierra Leone.

Konečným cílem západoafrických integračních snah je vytvoření funkční ekonomické a měnové unie (angl. WAEMU – franc. UEMOA). Zatím se přípravy tohoto projektu účastní 8 zemí – Gambie, Ghana, Guinea, Libérie, Mauretánie, Nigérie, Sierra Leone a Zelený Mys, ale předpokládá se, že se do integrace zapojí postupně i země měnové zóny CFA-franků, včetně Beninu. To znamená především realizaci programů v oblasti jednotných tarifů, sblížení makroekonomické politiky členských zemí a vzájemnou harmonizaci odvětvové hospodářské politiky. Vzniknout by měly jednotné vnější tarify a odstraněny by měly být existující vnitřní obchodní bariéry mezi zeměmi této komunity.

Cílem by mělo být postupné přiblížení se k základní celní struktuře plánované Západoafrické ekonomické a měnové unie,  tzn. mezi členskými zeměmi by měla být aplikována nulová celní sazba na základní potraviny, suroviny a investiční celky, a sazba 10-15% na všechno ostatní zboží.          

Zatím jsou celní sazby i mezi členskými státy ECOWAS poměrně vysoké a nepřehledné.

 

3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

 Ve smluvní oblasti jsou platné mezi oběma našimi zeměmi následující dokumenty:

1)      Obchodní dohoda mezi vládou ČSSR a vládou Beninské lidové republiky (Cotonou dne 14.3.1979)

2)      Dohoda o technické a hospodářské spolupráci mezi vládou ČSSR a vládou Beninské lidové republiky (Cotonou dne 14.3.1979)

3)      Dohoda mezi vládou ČSSR a vládou Beninské lidové republiky o vědecké a technické spolupráci (Cotonou dne 25.3.1983)

Za dobu existence samostatné ČR nebyly uzavřeny žádné nové bilaterální mezistátní dohody s republikou Benin. Dosud platná obchodní dohoda byla jednostranně vypovězena českou stranou v souvislosti se vstupem ČR do EU.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice