Benin

Základní informace

  • 1.1. Oficiální název státu
  • 1.2. Rozloha
  • 1.3. Počet obyvatel, hustota na km?, podíl ekonomicky činného obyvatelstva
  • 1.4. Průměrný roční přírůstek obyvatelstva a jeho demografické složení
  • 1.5. Národnostní složení
  • 1.6. Náboženské složení
  • 1.7. Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky
  • 1.8. Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města
  • 1.9. Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn
  • 1.10. Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba
  • 1.11. Místní zvyklosti důležité pro obchodní kontakty
  • 1.12. Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU
  • 1.13. Víza, poplatky, specifické podmínky cestování do teritoria
  • 1.14. Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince – vhodnost návštěvy s ohledem na politickou či jinou situaci v zemi
  • 1.15. Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu (včetně generálních či honorárních konzulátů) – popis spojení z letiště a z centra města
  • 1.16. Kontakty na zastoupení ostatních českých institucí (Česká centra, CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism)
  • 1.18. Internetové informační zdroje
  • 1.19. Adresy významných institucí

1.1. Oficiální název státu

République du Bénin (od roku 1990). V období let 1960 až 1975 byl používán dřívější název Republika Dahomey, za marxistické vlády v letech 1975 až 1990 pak název Beninská lidová republika. Nezávislost získal Benin na Francii dne 1. srpna 1960. Po období socialismu (1974–1989) byly obnoveny v roce 1991 svobodné volby.

 

1.2. Rozloha

  • 112 622 km2

Území republiky má tvar „ruky se zaťatou pěsti, čnící z Atlantického oceánu", jak říkají sami Beninci. Republika Benin sousedí na západě s republikou Togo (viz mapa, 644 km společných hranic), na severozápadě s republikou Burkina Faso (306 km společných hranic), na severu s republikou Niger (266 km, hranici tvoří zejména řeka Niger) a na východě s Nigérií (773 km společných hranic). Na jihu je země omývána vodami Beninského zálivu Atlantského oceánu, pobřeží má délku 121 km. Celková délka hranic republiky Benin je 1 989 km.

Území celé republiky je poměrně velmi ploché, průměrná nadmořská výška je pouze zhruba 100 m. Nejvyšším bodem země je Mont Sokbaro v pohoří Atacora, dosahující výšky pouze 658 m.n.m. Podnebí je typicky tropické - horké a převážně vlhké, zejména v období dešťů (duben až říjen), kdy spadne v průměru až 1 100 mm dešťových srážek.

 

1.3. Počet obyvatel, hustota na km?, podíl ekonomicky činného obyvatelstva

Podle odhadů z července 2007 žije na území republiky 8.100.000 obyvatel.

Nemocí AIDS nebo nákazou HIV trpí dle odhadu WHO v současné době asi 2,45 % dospělých obyvatel, což je výrazně méně, než například v sousední Nigérii a Kamerunu (Nigérie 5,1 %, Kamerun 7,73 %). 

 

1.4. Průměrný roční přírůstek obyvatelstva a jeho demografické složení

Za posledních 5 let je k červenci 2007 odhadován 2,75 %.

 

1.5. Národnostní složení

V zemi žije 42 etnických skupin obyvatel. Hlavními jsou Fon (39 %), Adja (30 %), Yoruba (11%) a Bariba (8,5 %). Etnická skupina Bariba pochází zejména ze severních oblastí Nigérie. Dalšími, již nepočetnými, etniky jsou Mina, Dendi, Somba, Mahi, Aizo, Watchi, Goun a také brazilští Kreolové, potomci dřívějších obchodníků s otroky. Prvními objeviteli pobřeží Beninu (1473) a prvními jeho kolonizátory (od čtyřicátých let 17. století) byli totiž Portugalci. Trvale zde žije rovněž asi 5 500 Evropanů, zejména Francouzů.

Odhaduje se, že v Beninu se dlouhodobě zdržuje, často nelegálně (a zejména obchoduje) velké množství Nigerijců - v současné době asi půl milionu.

 

1.6. Náboženské složení

Hlavním náboženstvím v Beninu je tradiční animismus. Ten vyznává asi 50 % obyvatelstva. Animistická víra uznává existenci nejvyššího Boha, nazývaného nejčastěji Mawu nebo Mahu.

Křesťanské náboženství vyznává v Beninu 30 % obyvatelstva, Muslimů je pak asi 20 %.

 

1.7. Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Úředním jazykem je na celém území Beninu francouzština. Na jihu země se však dosud hojně používá i yorubština a jazyk fongbé (etnika Fon). Na severu země jsou dosud používány i některé kmenové jazyky (zhruba 6 - u nejpočetnějších kmenů).

 

1.8. Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Republika Benin je po správní stránce zatím členěna na 6 provincií: Atakora, Atlantique, Borgou, Mono, Oueme a Zou. Oficiálně byl ohlášen vznik dalších šesti provincií - Alibori, Collines, Couffo, Donga, Littoral a Plateau - ale nové členění nebylo dosud potvrzeno parlamentem. Termín „provincie" by však napříště měl být nahrazen francouzským označením „departement".

Administrativním hlavním městem republiky Benin je Porto Novo se zhruba 220 000 obyvateli. Sídlí zde vedení parlamentu.

Největším městem Beninu je přístav Cotonou se zhruba 780 000 obyvateli (2002). Sídlí zde hlavní vládní instituce i prezident republiky.

Dalšími velkými městy jsou Parakou - metropole severní části země (350 000 obyvatel), staré královské sídelní město Abomey (90 000 obyvatel), aglomerace Lokossa na západě země (60 000 obyvatel) a Natitingou na severozápadě (35 000 obyvatel).

 

1.9. Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn

Peněžní jednotkou je v Beninu západoafrický frank, tzv. CFA-frank (Communaute Financiere Africaine franc – CFA, XOF), emitovaný Centrální bankou západoafrických států, sdružených do Západoafrické hospodářské a měnové unie (WAEMU – West African Economic and Monetary Union, francouzsky UEMOA – Union Economique et Monetaire Ouest-Africaine).

Členskými zeměmi WAEMU jsou v současné době vedle Beninu republiky Burkina Faso, Čad, Kongo, Mali, Niger, Pobřeží slonoviny, Senegal, Středoafrická republika a Togo. Zmíněná Západoafrická centrální banka (BCEAO – Banque Centrale des Etats de l´Afrique de l´Ouest, anglicky WACB – West African Central Bank) sídlí v senegalském Dakaru.

Směnný kurz CFA: 522,59 CFA / 1 USD

V zahraničním obchodě jsou nyní nejčastěji používanými měnami Euro nebo USD.

Na beninském vnitřním trhu se cizí měny nepoužívají.

 

1.10. Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba

Celostátní svátky: 1. ledna (Nový rok), Velký pátek, Velikonoční pondělí (21. dubna), První máj, Den nezávislosti (1. srpna), 1. a 2. svátek vánoční (25. a 26. prosince).

Volné dny: neděle   

Obvyklá otevírací doba obchodů (supermarketů) je od 9.00 do 13.00 hodin a pak od 16.00 do 19.00 hodin, v sobotu do 12.00 až 13.00 hodin, centrálních úřadů a bank pak 8.00 až 12.30 hodin a 15.00 až 18.30 hodin (většina bank je otevřena i v sobotu).

 

1.11. Místní zvyklosti důležité pro obchodní kontakty

Nedělní dopoledne tráví většina beninských občanů křesťanské víry v kostele. Neděle je rovněž nejbezpečnějším dnem celého týdne s nejnižší kriminalitou.

Velmi obvyklým a častým jevem je v Beninu stále všeobecná nedochvilnost. Návštěvníky země je dále nutné upozornit, že na silnicích i městských ulicích vládne mírný dopravní chaos. Platné dopravní řidiči velmi často nedodržují a pohybovat se po frekventovaných ulicích je poměrně nebezpečná záležitost - zejména pro chodce.

Při jednáních na centrálních úřadech se vyžaduje oblek s kravatou, při obchodních jednáních se toleruje košile s kravatou.

 

1.12. Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

V Porto Novo a Cotonou jsou stále v provozu soukromé francouzské kliniky na dobré úrovni. I na venkově je v každé vesnici alespoň ambulantní ošetřovna pro poskytnutí první rychlé pomoci.

Lékařskou péči je však nutné zde platit, běžné cestovní pojištění, sjednané v ČR, však pro Benin neplatí a je nutné projednat jeho platnost v této africké zemi s příslušným pracovištěm v ČR.

 

1.13. Víza, poplatky, specifické podmínky cestování do teritoria

Benin patří k zemím, se kterými je zaveden tzv. vízový režim. Tzn. k cestě do této země je potřeba mít pozvání a příslušné vízum. Pro občany ČR lze toto vízum získat buď na zastupitelském úřadu Beninu v Moskvě nebo Bonnu, event. přes honorární konzulát v Berlíně.

V případě, že český občan cestuje přes Nigérii, lze většinou získat vízum i v Lagosu a Abuji.

I v Beninu dosud existuje řada rizik, které mohou evropské cestovatele potkat. Proto by osoba, která se sem rozhodne cestovat, měla v Beninu radši mít seriózního partnera nebo známého, znalého místních poměrů..

Z ČR je možno do Beninu již celkem snadno cestovat letecky. Buď přímo (Air France) nebo právě přes Lagos v Nigérii, kam létají z Evropy již společnosti British Airways, Lufthansa, KLM, Swissair, Alitalia, Air France, Iberia a Virgin Atlantic. Z Lagosu do Cotonou se dá jž pak snadno cestovat automobilem, do Cotonou je to z Lagosu asi 130 km.

Před cestou do zemí západoafrického regionu by měl každý cestovatel navštívit odborného lékaře - specialistu na tropické choroby (v Praze například Klinika geografické medicíny Královské nemocnice Vinohrady nebo Obvodní hygienicko-epidemiologická stanice v Dittrichově ulici v Praze 2, kde lze absolvovat i všechna doporučená očkování - proti žloutence typu A i B, tyfu, meningitidě, choleře a tetanu. Očkování proti žluté zimnici je pak pro daný region povinné. Proti nejčastější tropické nemoci - malárii - očkování zatím neexistuje a všeobecně českými lékaři doporučovaná profylaxe Lariam je v Africe téměř neúčinná. Lékaři, působící v Nigérii, doporučují spíše francouzský Savarin.

Při výskytu sebemenších příznaků jakékoliv nemoci (malárie se může ještě před vypuknutím horeček projevovat nejrůznějšími příznaky od brnění prstů přes bolení hlavy až po pocity únavy) je velmi žádoucí navštívit nejbližší nemocnici a nechat si udělat malarický test  Ten je velmi jednoduchý (odběr vzorku krve z polštářku prstu na ruce) a rychlý - trvá cca 15 minut i s rozborem krve. Léky proti již probíhající malárii jsou v Beninu volně v prodeji a jsou velmi účinné - nemoc ustoupí během dvou až tří dnů. Důležité je však nemoc nenechat rozvinout až k horečnatým stavům (inkubační doba malárie je 4 až 8 dnů). Rovněž lze doporučit, aby si cestovatel koupil v cílové zemi jedno balení protimalarických léků a vzal si ho zpět s sebou do ČR. Vzhledem právě k inkubační době se malárie může projevit až po návratu zpět do vlasti a s jejím výskytem a tedy i léčením by mohly být v ČR problémy.

 

1.14. Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince – vhodnost návštěvy s ohledem na politickou či jinou situaci v zemi

Cestování (ve dne) je na západoafrické poměry vcelku bezpečné, je velmi dobré mít s sebou partnera znalého místního prostředí.

 

1.15. Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu (včetně generálních či honorárních konzulátů) – popis spojení z letiště a z centra města

V Beninu není rezidenčně přítomen český zastupitelský úřad. Příslušným úřadem je velvyslanectví v nigerijské Abuji:

Embassy of the Czech Republic
1223, Gnassingbe Eyadema Street, Asokoro District, Zone 4, Abuja, Nigeria
Tel.: 00234-9-3141245
Fax: 00234-9-3141248
E-mail: abuja@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/abuja

 

1.16. Kontakty na zastoupení ostatních českých institucí (Česká centra, CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism)

Ostatní české státní instituce (CzechTrade, Czechinvest, České centrum) nejsou v daném teritoriu zastoupeny a toto zastoupení se nedá očekávat ani v blízké budoucnosti.

 

1.18. Internetové informační zdroje

  • www.worldskip.com/benin
  • www.argia.fr
  • www.woya.com
  • www.africanet.com
  • www.cbcecbow.intnet.bj

 Další informace lze získat i na www.mzv.cz.

 

1.19. Adresy významných institucí

1.)               Národní obchodní komora: Chambre de  Commerce et d´Industrie du Bénin, (M. Chakirou Tidjani, Secrétaire Général), 01 B.P.31 RP, Cotonou

2.)               Instituce pro podporu investic: Direction de la Promotion des Investissements (DPI), B.P.2022, Cotonou

3.)               Centrum podpory investic a malého podnikání: Centre de Promotion pour l´Emploi et la Petite et Moyenne Enterprise (CePEPE), B.P.2093, Cotonou

4.)               Instituce podpory exportu: Centre Béninois du Commerce Extérieur (CBCE), B.P.1254, Cotonou

5.)               Instituce podpory exportu: Centre National pour l´Exportation (CNEX), B.P.04-0611, Cotonou

6.)               Agrární komora: Chambre d´Agriculture du Bénin, B.P.04-0759, Cotonou

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice