Brunej

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Vzájemné vztahy s ČR jsou korektní, avšak málo intenzivní.

V březnu 1995 navštívil Brunej bývalý I. náměstek MZV ČR A.Vondra.

V říjnu 2005 navštívil Brunej náměstek ministra zahraničních věcí pro otázky právní, konzulární a ekonomické P. Svoboda. Jednal s náměstkem ministra vnitra Pehinem a náměstkem ministra zahraničních věcí a obchodu Padukou. Projednána byla otázka data vstupu v platnost dřívějšího rozhodnutí Sultanátu Brunej zrušit vízovou povinnost pro držitele diplomatických, služebních a cestovních pasů ČR k cestám do Bruneje a možnosti vzájemné spolupráce obou zemí v různých oblastech. Návštěva vedla k uspíšení vstupu v platnost bezvízového styku se Sultanátem Brunej pro občany ČR. Vízová povinnost pro držitele všech druhů cestovních dokladů ČR k cestám do Bruneje, které nepřesahují 14 dní, byla zrušena k 1. 11. 2005. 

Dne 1. února 2007 notifikovalo MZV Bruneje prodloužení bezvízového styku pro držitele pasů ČR ze 14 na 30 dnů, se zpětnou platností od 1. 10. 2006.

Dne 15. března 2007 došlo k setkání ministrů zahraničních věcí obou zemí - prince Mohameda Bolkiaha a Karla Schwarzenberga - při příležitosti ministerského zasedání EU - ASEAN v Norimberku. Oba partneři si zde vyměnili pozvání k návštěvě.

Ve dnech 20. – 22. března 2007 navštívil Brunej náměstek ministra zahraničních věcí pro aktuální politické otázky (NMAPO) J. Bašta. Doprovázel jej ředitel odboru ASIE J. Füry a rada ZÚ Jakarta J. Vobiš. NMAPO se setkal s ministrem zahraničních věcí a obchodu II Pehin Lim Jock Sengem a v rámci pracovního oběda měl konzultace s náměstkem ministra zahraničních věcí a obchodu (Permanent Secretary) Dato Paduka Shofry Abdul Ghaforem. Pro českou delegaci byla rovněž uspořádána prezentace brunejské vládní agentury pro hospodářský rozvoj (BEDB). Česká strana požádala o podporu Bruneje pro kandidaturu na místo nestálého člena RB na období 2008 – 2009, brunejský partner podporu své země výslovně nepřislíbil. Obě země vyjádřily zájem na ustavení bilaterálních konzultací na úrovni náměstků ministra zahraničních věcí. 

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

V r. 2003 byla zahájena funkčnost obchodování v rámci zóny volného obchodu členských zemí AFTA. V praxi to znamená, že veškeré výrobky s minimálním podílem 40 % původu v zemi ASEAN, mohou být obchodovány v zemích AFTA s preferenční celní sazbou 0 %–5 %. Na jednání v r. 2004 finanční ministři ASEANu dohodli snížení cel v 11 průmyslových sektorech nejdéle do r. 2012.

V prosinci r. 2004 ASEAN a Čína podepsaly novou dohodu o omezení většiny celních sazeb ve vnitřním obchodě s platností od r. 2010. V pokročilém stádiu jednání jsou také Dohody o volném obchodu mezi ASEAN a Japonskem a mezi ASEAN a Jižní Koreou.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

V návaznosti na zahájení výše zmiňované funkčnosti zóny volného obchodu AFTA, musí tuto skutečnost vzít do budoucna v úvahu všechny české firmy, které vyrábějí nebo kompletují své výrobky v zemích ASEAN, případně tuto výrobu zvažují.

Česká firma může získat konkurenční cenovou výhodu, má-li umístěný svůj výrobní/kompletační závod v jedné ze zemí ASEAN s pokrytím trhu AFTA, resp. ASEAN.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice