Kilimanjaro 2005

Engaruka, Arusha, Lengai, Ashanti, Lodge - den 7. a 8.

Středa 26. 1. 2005. Po snídani během dopoledne opouštíme náš tábor a vydáváme se zpět přes Engaruku do Arushi uskutečnit druhou, hlavní část naší výpravy. Objíždíme zamračenou sopku Lengai. Mladší kluci myslí na Anežku a Elišku, ti starší na 120 km polní cesty. Cestou se fotografujeme u malého parazitního kráteru a po chvíli přijíždíme do vesnice Engaruka. Vesnice je zvláštní tím, že na místní poměry je velice upravená. Nabílené a srovnané kameny tvoří chodníčky nebo obrubníky podél cest, domů i zahrádek. Na návsi, je- li to tak možné nazvat, nás vítá velký nápis:

ENGARUKA SHOP & GARDEN
Cheaply available & accesible
Soft drinks
Toilet service

Další překvapení nás čeká uvnitř obchodu. Na místní nástěnce, plné různých vzkazů, je přibit lístek: 1.Mzungu by Bike to Lake Natron from Wto Wa Mbu (terrible road) Petr Hejtmánek. Neváháme a přidáváme tam svůj vlastní lístek s textem i s naší bedrčskou internetovou adresou: www.bedrc.cz. Snad se někdo ohlásí.

Pivo a zejména Coca Cola jsou příjemně chlazené. To by si šéf TCCC Neville Isdell v Atlantě pochvaloval. Po osvěžení navštěvujeme toalety. Jsou na klíč a v tureckém standardu. Hned je jasné, že tu něco neklape. Aha. Nejvyšší místní představitel studoval v Anglii a je to vzdělaný muž. Proto ten pořádek. Při výjezdu z vesnice nám cestu nečekaně přehrazuje závora i s hlídačem.

Zaplatíte 25 USD za průjezd touto cestou.“ Petr smlouvá, ale hlídač je neústupný: „Když nezaplatíte, náčelník mne zmlátí holí!“ To je argument. Petr se ještě chvilku dohaduje, když jej vrátný znovu překvapí: „Ha, vás znám! Vy jste ten s tím kolem a ukradnutým fotoaparátem, kvůli kterému nás náčelník tak seřezal.“ (Petr zde před časem projížděl na kole a zapomněl si cenný fotoaparát při mytí u potoka. V domnění, že jej někdo ukradl, nahlásil ztrátu náčelníkovi tábora a ten jednal okamžitě. Nejdříve vyslal své věrné do okolí, aby se poohlédli, zda někdo z místních aparát neukradl. Poté hned nechal seřezat holí všechny potenciální zloděje. Večer se vrátili vyslaní zvědové s nalezeným fotoaparátem, který jiní místní domorodci nalezli u potoka a hodlali poctivě předat náčelníkovi.)

Bylo vidět, že strážný si nespravedlivý výprask dobře pamatuje. Přesto se nechá usmlouvat a my platíme jen 20 USD s poznámkou: „Pokud ty peníze půjdou na stavbu nové silnice, bude to v pořádku.

Další cesta, vedoucí obrovskou příkopovou propadlinou, zvanou Rift Valley, probíhá bez zvláštních příhod. Po oblíbeném stoletém kuřeti s rýží a omáčkou a nákupu drobných dárků zastavujeme v Arushi před naším známým hotelem. S potěšením se sprchujeme ve studené vodě. Pereme zaprášené košile a ponožky. Na večeři pak jdeme do města. Sama procházka neosvětlenými ulicemi je velkým dobrodružstvím. Neoznačené, hluboké šachty a otevřené stoky - špatný krok a Kili je ztraceno. Také si potvrzujeme předpokládaný odlet s KLM zpět domů. Holandská úřednice Sváťovi sděluje, že nebude při cestě zpět z Amsterodamu do Prahy sedět s ostatními pohromadě. To by tolik nevadilo. Zapomíná však dodat to podstatné „..ve stejném letadle“! Letenky již nekontrolujeme a Sváťa netuší blížící se pohromu!

Po nákupu map a jiných drobností, spojených s nekonečným smlouváním, a po malé večeři v restauraci, nám jeden taxikář nabízí ranní odvoz za 40 dolarů do Ashanti Lodge pod Kilimandžáro. OK. Proč ne. Cena je to skvělá.

Nikdy nekupujte zboží na ulici za nabídnutou cenu, skutečná je výrazně nižší.

Čtvrtek 27. 1. 2005 Taxík ráno skutečně přijíždí v dohodnutý čas. Nakládáme zavazadla a vyrážíme pod Kilimandžáro do Ashanti Lodge… Cestou si řidič u pumpy bere pár litrů nafty, ale pro nedostatek paliva naše putování končí asi 10 km před cílem… Řidič neváhá - bere si klíčky, nás nechává ve voze. Zastavuje kamaráda (tady je kamarád každý s každým) a během 15 minut přiváží naftu. Po doplnění nádrže pokračujeme k svému cíli.

Ashanti Lodge nás šokuje. Útulný kemp, v zásadě vyhovující evropským standardům. Spíme ve zděných chatkách roubených dřevem a se střechou pokrytou šikovně propletenými listy nějaké rostliny. V kempu je příjemná obsluha, dobrá kuchyně, americká televize a úžasné ceny. Platíme za večeři, nocleh a snídani jen 15 USD.

Hned za plotem v aleji dozrávají banány, na druhé straně je slyšet afrikánská muzika. Vhodné místo pro načerpání sil před nastávajícím útokem. A také tu mají dobré pivo. Venku je v podvečer příjemná teplota, která v noci klesá přibližně na 18°C. Náš průvodce Petr vychutnává radost ze sjednané ceny za přepravu. Zatím se domorodci vždy pokoušeli obrat jeho.

Nevím proč, ale vždycky mne potěší, když tady napálím černocha.

Obsah

Tento deník popisuje zážitky ze státu:

komentuj

Komentáře / diskuse

Luboš BURA: krásně napsané, u mě za 1 (21.10.13 11:33)

Moc hezky napsané. Už se moc těším na nové zážitky a věřím v úspěšný výstup.
24.1.2014 začíná LEMOSHO ROUTE. Lubos@smartevents.cz (reagovat)

Honza: pěkné (18.01.11 12:33)

víceméně ten samý dotaz ohledně výstupu na Kilimandžáro, zda jde jet na blint a případně další rady. Díky předem za info.
mail 777631889@seznam.cz (reagovat)

Jiří: Zážitek - super (23.02.10 09:28)

Měl bych dotaz zda se může jet na Kili bez cestovky, nebo cestovka je důležitá pro to aby nás černoušci neokradli. Slyšel jsem, že za výstup žádají potulní pastevci s mačetama až 1000 Dolarů. Předem děkuji. hofr@credium.cz (reagovat)

Standa: Super popiska... (08.03.09 05:15)

rád bych také věděl jestli se tam dá jet jen s cestovkou nebo "na blint" a tam vše dohodnout... díky za každé info
standa@alsta.cz (reagovat)

Václav Mozer: Pěkně napsáno ! (09.12.08 11:41)

Se zájmem jsem si přečetl vaše povídání a rád bych se zeptal, jakým způsobem a přes koho jste sehnali průvodce a vůbec všechny služby, které jste měli zřejmě předem objednané. Máme v úmyslu soukromě také něco takového podniknout, tak bych Vám byl povděčen za předání informací.
S díky a s pozdravem
Václav Mozer.
Můj mail je vaclav.mozer@volny.cz (reagovat)


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice