Po Peru roku 2005

Lima - Arequipa

1. Cesta Lima Arequipa 90 solu (mimo sezonu mene)
Arequipa ubytovani pro dva 35 solu (hostal Jehuda, Tito ... ale je jich
tam spousta)
vstupy a tak 20 solu
taxi: 2,50 solu

....První setkani s vyskou, kokovy caj

Arequipa je krasne slunne mesto s vyskou 2400 nad morem. Pres den hic, v noci zima. Mesto ma evropsky raz a s Limou se neda srovnavat. Panuje tu pohoda. Ridici dokonce, tu a tam, pusti chodce prejit silnici...no raj. Mesto se necha projit pesky, ale jsou tu krasna mista se skvelym vyhledem, kam by chodec slapal dlouho. Proto se vyplati dojit na Plaza de Armas, opravdu krásné náměstí, a zeptat se v mistnich cestovkach. Muzete vyuzit i sluzeb taxikaru. Za 15 solu vas mestem provezou komplet.
Jeste k tem cestovkam na namesti. Vždy, vždy, vždy se zeptejte na nabidku ve vice kancelarich. Jsou to pacholci a cizince radi natahnou. Urcite se vyplati zkusit mluvit spanelsky protoze anglictina zarucuje ztrojnasobeni ceny obvykle. Na smlouvani se vyplati siroky usmev, smutne oci a demonstrace prazdne penezenky. Jestlize nam vylet do Puna a na Titicacu nabizeli v jedne kancelari za 80 dolaru/osoba, po projiti vsech kancelari jsme dosahli ceny 25 dolaru s vice sluzbami. No je to Jizni Amerika a smlouvani patří k místnímu koloritu.

Pozor, mistni specialita: Rocoto Relleno... tedy plnena paprika. Hmm deliciosa. V jidelnicku je to vedeno jako predkrm, ale mohu ubezpecit, ze zasyti. V zajmu umocneni zazitku doporucuji navstivit restauraci _____ kde muzete pochoutku vychutnat pri super vyhledu na Misti sopku. V knihach jsem cetl, ze jedna z tech trech sopek co primo obklopuji Arequipu je aktivni. Mistni mi to dlouho nechteli potvrdit, az jeden taxikar zavzpominal, a potvrdil, ze pred patnacti lety jedna sopka parkrat mocne zabafala. No kazdopadne to v soucasnosti neni velke nebezpečí. Co může zahrozit je zemětřesení. V Peru jsou zemětřesení častá. Řekněme jedno citelné za měsíc, ale jinak az 100 otresu za den...tedy tech co clovek neciti. Někdy se ovšem objeví vyšší pan Richter a to je potom smutná písnička. Před deseti lety měli v Arequipě zemětřesení co se opakovalo celý týden. Je jasné že nikdo nechtěl spát doma, aby to nebyl spánek poslední. Tak spali lidé na ulicích, ve dvorech, nebo se radši přesunuli o pár set kilometrů dál. No bylo to prý hrozné. Děsivá bilance ____ mrtvých. . Moje znama udelala extrapolaci otresu v Peru za poslednich 600 let a ocekava velke zemetreseni v roce 2006. Bud na jare nebo na podzim... Prichazejici zemetreseni se udajne pozna podle nahleho a citelneho ochlazeni....tak v takovych pripadech zastrihejte usima.

Zpět k cestování. Cestovky, řekněme ty na náměstí, nabizeji spoustu výletů, protože kolem Arequipy je toho k videni mnogo: Údoli sopek, sopka Misty ...hmmmm se slušivým sněžným čepcem, horké prameny v Chivay, dva hluuuuuboke kanony. Colca, Cotahuasi a ......

 

Obsah

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice