Chorvatsko

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Pro Chorvatsko a jeho další hospodářský vývoj spojený s legislativními reformami, privatizací státního sektoru bude velmi důležité plnění harmonogramu reforem a tempo jakým bude uzavírat jednotlivé kapitoly v přístupových rozhovorech s EU.  V roce 2007 intenzivně probíhá vyjednávání nad kapitolami souvisejícími s ekonomickým prostředím země.

Kapitoly

  • 29-Celní unie
  • 17-Hospodářská a monetární politika
  • 7- Právo duševního vlastnictví
  • 20-Podniky a průmyslová politika

byly na konci března 2007 v poslední fázi  před uzavřením.

V tomtéž období Evropská komise připravovala návrh společného hodnocení EU ke kapitolám :

  • 3-Právo usazování a svoboda poskytování služeb
  • 32-Finanční kontrola
  • 18-Statistika
  • 28-Ochrana spotřebitele a zdraví
  • 30-Vnější vztahy.

V následujícím roce 2008  se předpokládá uzavření  většiny kapitol týkajících se ekonomického prostředí země, které jsou k  březnu 2007 v nejrůznějších fázích vyjednávacího procesu. 

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

 Z hlediska vstupu země do mezinárodních uskupení, Chorvatsko získalo  v dubnu 2004 pozitivní hodnocení EK ( tzv.avis).  Na jeho základě a v té době čekávaným  pozitivním rozhodnutím Evropské rady, se Chorvatsko v červnu 2004 stalo kandidátem  pro vstup do EU. Termín zahájení přístupových rozhovorů  byl v té době stanoven na 17.3.2005.  Z důvodu nesplnění podmínek plné spolupráce s ICTY, však rozhovory 17.3.2005 nezačaly. Přístupové rozhovory Chorvatska s EU   byly zahájeny rozhodnutím Rady ministrů EU až  3. října 2005.   O čtrnáct dnů později dne 20.10.2005 byla zahájena  analýza souladu  chorvatského zákonodárství  se  zákonodárstvím EU - tzv.screening, který začal kapitolou Věda a výzkum a pokračoval  kapitolou Vzdělání a kultura.          

Ukončení přístupových jednání Chorvatska a EU je podmíněno  třemi faktory.  Jedním z faktorů je stav přípravy institucionální reformy EU a celková politická nálada pro další rozšiřování. Druhým důležitým faktorem je reálný pokrok Chorvatska v přístupových jednáních daný průběžným vyhodnocováním počtu uzavřených kapitol.Poslední faktor je dodržení tempa reforem a harmonogramu plnění  závazků ze strany Chorvatska.

Chorvatsko zamýšlí a dává si za cíl ukončit své předvstupní úsilí do konce roku 2008.

Vzhledem k tomu, že na konci roku 2007 se v zemi uskuteční parlamentní volby a vzhledem k dosavadnímu vývoji  vyjednávacího procesu, úspěšné dosažení tohoto cíle  se v tuto chvíli  nejeví jako jednoznačně splnitelné.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Český export do Chorvatska, jak je možno vidět z kapitoly 7.2. - Bilance obchodní výměny ČR a Chorvatska, kontinuálně roste v desítkách procent ročně.

Z hlediska možnosti a poptávky chorvatského hospodářství po jednotlivých skupinách výrobků, však možnosti převratných změn ve struktuře českého exportu do Chorvatska do budoucna nevidíme.

Jde spíše o to, aby ekonomická spolupráce ČR s Chorvatskem byla povýšená na vyšší úroveň spolupráce než jen na prostou výměnu zboží či služeb.

Vyšší formy ekonomické spolupráce než jsou prostý vývoz a dovoz zboží a služeb, zejména při využívání stávajících domácích kapacit by rozhodně přispěly k ještě většímu prosazení českých subjektů a jejich výrobků nejen na chorvatském trhu, ale rovněž na trzích sousedních zemí bývalé Jugoslávie.

Pro oblast firem jde rovněž o zapojení do privatizačního procesu, který z celkového pohledu na Chorvatsko zatím neprobíhá potřebným tempem, avšak dle strategických plánů konkrétních dosud státních firem (např. chorvatských železnic) musí být zahájen. Privatizace hotelových komplexů i jednotlivých turistických zařízení probíhá.

Na úrovni státních institucí jde o zapojení české strany např. do twinnigových programů EU, předávání zkušeností s procesem přistupování k EU, zkušeností s čerpáním předpřístupových fondů, apod.

Z nesčetných jednání na různých úrovních vyplývá zájem chorvatské strany o české zkušenosti a to nejen v ekonomické oblasti. Rovněž ze strany EU prostřednictvím Delegace Evropské komise se dá dovozovat tlak na to, aby nové členské země EU se aktivněji zapojovaly do programů finanční pomoci ze strany EU Chorvatsku.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice