Hlavní pilíře zahraniční orientace vlády, které prezidentka G.M.Arroyo vyhlásila po svém znovuzvolení do funkce v roce 2004, zůstávají i nadále v platnosti:
Pojistkou bezpečnosti Filipín je bilaterální vojenská smlouva o vzájemné obraně s USA z roku 1951 (MDT) a v listopadu roku 2002 podepsaná další vojenská vládní dohoda, zaměřená na vzájemnou spolupráci v oblasti logistiky (MLSA). Dodatečná bezpečnostní dohoda USA - Filipíny, týkající se zvýšení role amerických jednotek v případech příhraničních hrozeb (terorismus, pirátství a mezinárodní zločin), byla sice projednána v květnu 2006 avšak není jisté, zda nebude třeba k jejímu schválení souhlas Senátu. Prezidenta a ZÚ USA jsou však toho názoru, že smlouva je pouze prováděcím dokumentem již smluv podepsaných a proto souhlas Senátu není potřebný.
Filipíny jsou členem OSN, G-24, G-77 a HNZ.
Z regionálních uskupení potom ASEAN (AFTA, ARF, BIMP-EAGA) APEC, ASEM.
Jsou členy Světové banky, IBRD, MMF, ILO, WTO, WHO, FAO, ADB (se sídlem v Manile).
Filipíny se podílejí na mnohostranných smlouvách a dohodách:
OPCW, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UNMIK, UNMIL. UNMISET, UPU, WCL, WCO, WFTU, WIPO, WMO, WToO a dalších.
Vzhledem ke vstupu ČR do EU dne 1. 5. 2004 skončila platnost Obchodní dohody mezi vládou ČR a Filipínské republiky (podepsána v Manile 25. 5. 1994, ratifikována 1997). Od 1. 5. 2004 přistoupila ČR k Dohodě o spolupráci mezi Evropským společenstvím a 6 původními členskými zeměmi ASEAN ze dne 7. 3. 1980, jež byla později rozšířena na další členské země ASEAN (kromě Myanmaru). Tento smluvní dokument obsahuje kromě obvyklých zásad obchodních styků (doložka nejvyšších výhod) také rámcovou úpravu rozvoje ekonomických vztahů a ustanovení umožňující bilaterální úpravu některých záměrů v hospodářské oblasti.
V březnu roku 2005 byl filipínské straně předložen k posouzení návrh Dohody o hospodářské spolupráci, která by mohla v některých otázkách nahradit starou Obchodní dohodu s ČR. Do konce dubna 2006 se však filipínská strana přes urgence ZÚ ČR k návrhu nevyjádřila.
Ostatní bilaterální dohody zůstávají v platnosti i nadále, přestože nejsou většinou využívány.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
**Čtvrtek 3. 2. 2005** Odjíždíme autobusem z Arushi. Na keňských hranicích se hromadí stovky a stovky čápů připravených přinést jaro do Evropy. Po desítkách krouží ve vzdušných...
Čtěte více z deníku Arusha, Nairobi, Wazungu - den 15. a 16.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: