V roce 2007 pokračují započaté reformy.
5. ledna 2008 proběhnou předčasné prezidentské volby, které byly vyhlášeny po krizových událostech z počátku listopadu 2007. Prozatím není jasné, kdy proběhnou volby parlamentní (paralelně s předčasnými prezidentskými volbami proběhne nezávazný plebiscit, ve kterém dají občané najevo, zda chtějí provedení voleb v dubnu nebo na podzim 2008). V této souvislosti se dá očekávat zintenzívnění snah o řešení separatistických konfliktů (zejména v Jižní Osetii), další investice do infrastruktury a do různých rozvojových a sociálních projektů, které však budou mít spíše krátkodobý dopad (budou sloužit spíš jako PR před volbami). Po prezidentských volbách se nečeká zásadní změna hospodářské politiky.
Z politického hlediska se dá očekávat další posilování vztahů s USA, Evropskou unií (zejména prostřednictvím Evropské politiky sousedství, vstup do EU zatím není reálný, což uznává i gruzínské vedení) i s NATO – Gruzie očekává, že na jaře 2008 na summitu NATO v Budapešti dostane tzv. Akční plán členství, který by ji členství v NATO významně přiblížil.
Na druhou stranu pravděpodobnost normalizace vztahů s Ruskem je méně pravděpodobná, právě s ohledem na gruzínské směřování na Západ. Stejně tak se nedá očekávat, že budou v brzké době integrována separatistická území Abcházie a Jižní Osetie, což hlavní Saakašviliho vnitropolitickou prioritou, možnost eskalace konfliktů nelze zcela vyloučit. Dořešena není ani delimitace hranic se sousedy. Případné zlepšení vztahů s Ruskem, resp. případné zrušení hospodářského embarga na gruzínské výrobky a znovuotevření hraničního přechodu Zemo Larsi-Kazbegi, který je jediným místem pro pozemní přepravu zboží, by mělo na ekonomiky velký vliv.
Z pohledu ekonomického se dá očekávat posilování role v regionálním kontextu, zejména ve sféře tranzitu surovin. Vzhledem k probíhajícím hospodářským reformám se dají očekávat jejich pozitivní výsledky v podobě růstu ekonomiky, důležité budou dopady nových zákonů o daních a clech. Privatizace snad umožní obnovu průmyslu.
Na druhé straně však stále bude problémem energetika – závislost Gruzie na vnějších zdrojích, nízká diverzifikace. GEO představuje malý trh, infrastruktura s ohledem na finanční možnosti nebude obnovována takovým tempem, jak by bylo potřeba, stejně jako technologie a know- how (přestože podle nového zákona o clech je na dovozy tohoto typu 0 % celní sazba).
Ve sféře sociální všal bude stále problémem nezaměstnanost, nízká životní úroveň, stárnutí populace a odliv mozků do zahraničí, typický pro východoevropské země. Pokud nebude vyřešena situace (návrat) vnitřních uprchlíků, kterých je v Gruzii na 250 tisíc, budou významnou zátěží pro ekonomiku i oni.
Nehledě na všechny problémy v obchodu s Gruzií je třeba konstatovat, že ještě z období Sovětského svazu si Gruzíni pamatují kvalitu českého zboží. Je stále skupina obyvatel a firem, která i přes vyšší ceny (ve srovnání např. s tureckým zbožím) má stále zájem o český křišťál, porcelán, sanitární techniku (baterie, vany, obklady atd.), zemědělskou techniku, potraviny, lovecké zbraně a střelivo. USA, Německo, Turecko, Spojené arabské emiráty a další státy považují Gruzii za perspektivní stát a vkládají do její ekonomiky značné investice, proto by bylo vhodné, aby čeští podnikatelé zvážili možnost vstupu na gruzínský trh – vzorem pro ně může být úspěch firmy Energo-Pro v privatizaci vodních elektráren a distribučních sítí.
Možnosti spolupráce jsou v oblasti energetiky, infrastruktury, zemědělství, stavebnictví, potravinářského a zpracovatelského průmyslu atd., velký potenciál má turistika. České firmy mohou najít své uplatnění též jako subdodavatelé na velkých projektech, které jsou financovány mezinárodními organizacemi a zahraničními investory.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Ahoj vsichni, doufame, ze se mate taky tak dobre jako my :-)... Moment, kde jsme to minule vlastne prestali... Jo aha, sli jsme na obed a vecer odjeli autobusem na jih Omanu. Takze obed byl...
Čtěte více z deníku Oman Report 3
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: