Guatemala je členem Organizace spojených národů (UN, ONU, OSN), Organizace amerických států (OAS, OEA), Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj (Světové banky) (IBRD, WB), Mezinárodního měnového fondu (IMF), Světové obchodní organizace (WTO), Meziamerické rozvojové banky (IADB, BID), Latinskoamerického ekonomického systému (LAES, SELA), Latinskoamerické asociace pro integraci (LAIA, ALADI), Středoamerického společného trhu (MCCA), Mezinárodní organizace pro výživu a zemědělství (FAO), Mezinárodní organizace práce (ILO), Mezinárodní organizace kriminální policie (INTERPOL), Mezinárodní námořní satelitní organizace (INMARSAT), Mezinárodní telekomunikační satelitní organizace (INTELSAT), Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), Organizace Spojených národů pro výcvik a vývoj (UNITARY), Světové zdravotnické organizace (WHO), Světové turistické organizace (WToO), Světové meteorologické organizace (WMO), Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO), Světové federace odborů (WFTU), Světové poštovní unie (UPU), Univerzity Spojených národů (UNU), Mezinárodní obchodní komory (ICC), Organizace Spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO), Konference Spojených národů o obchodu a rozvoji (UNCTAD), Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), Mezinárodního počítačového střediska (ICC), Agentury pro zákaz jaderných zbraní v Latinské Americe a Karibské oblasti (OPANAL), Mezinárodní námořní organizace (IMO), Stálého arbitrážního dvora (PCA), Ekonomické komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibskou oblast (ECLAC), Středoamerické banky pro ekonomickou integraci (BCIE), Mezinárodního fondu pro rozvoj zemědělství (IFAD), Mezinárodní asociace pro rozvoj (IDA), Mezinárodní energetické agentury (IEA), Mezinárodní finanční korporace (IFC), Mezinárodní konfederace svobodných odborů (ICFTU), Rady pro spolupráci v oblasti cel (CCC), Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO), Mezinárodního hnutí červeného kříže a červeného půlměsíce (IRCM), Mezinárodního olympijského výboru (IOC) a členem Sdružení karibských států (AEC)..
Guatemala v rámci rozvoje otevírání trhu země a s rostoucím zájmem o vytváření nových dohod v rámci bi a multilaterální spolupráce podepisuje stále více dohod a to především v kontextu středoamerické spolupráce a spolupráce s USA, Japonskem a stále více i s EU. Největší důležitost mají pro zemi dohody o volném obchodu s USA a středoamerickými zeměmi (CAFTA). Klíčová je pro Guatemalu zejména dohoda o volném obchodu mezi CAFTA a USA, k níž Guatemala přistoupila 1. 7. 2006.
Guatemala se řadí do skupiny rozvojových zemí, na které je zaměřen Rozvojový program z Doha, který zůstává zatím neuzavřený a k jeho částečnému naplnění probíhala jednání na VI. Konferenci ministrů členských zemí WTO v prosinci minulého roku v Hongkongu.
Platné bilaterální dohody:
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Elbrus (5642m.n.m), nejvyšší hora Evropy, byla po několik let mou „fatamorgánou“. Čím víc mě zaměstnávala myšlenka zdolat ji, tím víc mi připadalo „obyčejné“ vyrazit na ni...
Čtěte více z deníku Článek
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: