Za optimistického předpokladu klidného vývoje po zbytek roku 2007 a udržení současné izraelské vlády lze počítat s jejím pokračováním v dosavadním ekonomickém programu. Ten spočívá v přípravě a dalším postupem v privatizaci izraelských státních podniků. Zatím nebyly odstátněny izraelské přístavy (s jejich privatizací se počítá až v roce 2010) a firmy Israel Electric Corporation (předcházet mu bude rozdělení IEC na část produkující elektrickou energii, transmisní část a na distributorskou skupinu zaměřenou na konečné odběratele) a Israel Aircraft Industries. Izraelská vláda z celého procesu privatizace očekává příjem 1,5 mld USD, privatizovat se bude předavším prostřednictvím prodeje akcií na burze cenných papírů. Probíhá i změna v oblasti poštovních služeb, Israel Postal Authority změnila svou právní formu a následně má být rovněž privatizována. Některým privatizačním procesům nesmlouvavě brání odborový svaz Histadrut. Především v IEC je tento faktor markantní, celá reforma této společnosti měla být již v průběhu roku 2006 ukončena. Nakonec reformu s definitivní platností schválila izraelská vláda na počátku roku 2007. Další významnější kroky se v tomto směru dají očekávat nejdříve v závěru roku 2007 resp. počátkem roku 2008. V každém případě do konečného uspořádání bude dále hlasitě promlouvat Histadrut. Síla odborové federace se ukazuje po celou dosavadní část roku 2007 a její radikální kroky mohou narušit chod ekonomiky kdykoliv v průběhu roku.
Izraelské zpravodajství, komentáře, analýzy
Současná vláda pro závěrečnou část roku 2007 žádné zásadní legislativní změny v hospodářské oblasti nepřipravila. Dokončena bude implementace daňové reformy zahájené již před třemi roky, ale v této závěrečné fázi nejsou plánovány žádné legislativní kroky s dopadem na obchodně-ekonomickou sféru. Zavedena má být negativní daň z příjmů pro zaměstnance s nízkými mzdami, ale o přesném datu aplikace se ještě jedná. V úvahu připadá i pozdější termín, pokud vláda opatření neaplikuje ještě letos, bude platit od ledna 2008. V tom případě se tato daňová úprava stane součástí plánu boje proti chudobě na léta 2008 -2010. Jeho cílem má být snížení počtu rodin, které v Izraeli dle oficiálních statistik žijí pod hranicí chudoby, a to z 20% na 18%
Ohledně vstupu do mezinárodních uskupení - izraelská vláda má vážný zájem na vstupu do OECD již od roku 1996. Dosud byla pouze pozorovatelem. Existovaly signály, že by k rozhodnutí o izraelském členství mohlo dojít v průběhu roku 2006. Konflikt s Hizbaláhem však podle izraelských analytiků vstup do OECD odsunul. K podmíněnému vstupu došlo nakonec letos v květnu a plné členství Izraele v OECD lze očekávat v roce 2008.
Hospodářské vztahy mezi ČR a Izraelem jsou bezproblémové. Rovněž politické vztahy jsou na vynikající úrovni. Izraelská veřejnost oceňuje otevřené projevy podpory politických představitelů ČR a jejich relativně časté návštěvy v této zemi. V rovině politických vztahů jsou tak vytvořeny všechny předpoklady, které firemní sféra potřebuje k rozvoji hospodářské spolupráce, a to jak ve sféře obchodu tak investic.
I v období 2007/2008 tak mohou české firmy spoléhat na dobrý image, který ČR v Izraeli má, a na efekty plynoucí z našeho členství v EU. Řada Izraelců má vytvořený kladný osobní vztah k ČR díky tomu, že naše země je v posledních letech populární turistickou destinací a většina obchodníků ji zná již z osobní zkušenosti. Na toto všeobecné povědomí by bylo vhodné navázat propagací tradičních českých výrobků, ať již ve sdělovacích prostředcích nebo hojnější účastí českých subjektů na veletržních akcích v zemi.
Letos a v následných letech by se významným předmětem v našich bilaterálních ekonomických vztazích a vůči třetím zemím měl stát výzkum a vývoj. Řada izraelských univerzit, výzkumných pracovišť a firem se zúčastňuje společných výzkumných programů v rámci evropských rámcových programů (FP5, FP6) a Izraelci jsou otevřeni možnostem zapojení vývojových pracovišť z nových členských zemí. Výhodný může být především přístup k izraelskému know-how.
K případnému vstupu českých investorů do Izraele - předpokladem je především jejich dostatečná kapitálová síla. Tuto podmínku splňuje jen málo českých subjektů. Až taková situace dozraje, je možné, že i některý český podnik otevře v Izraeli například vývojové centrum využívající místní hlubokou znalost hi-tech jako to udělala celá řada společností z celého světa.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
**Úterý 1. 2. 2005** Nádherné ráno. První pohled platí Kilimandžáru. Vrchol se ve vycházejícím slunci poprvé ukázal. Je nádherný. Znovu jej fotografujeme. A pak dál marškou dolů...
Čtěte více z deníku Arusha, Ashanti, Lodge - Kilimandžáro den 13. a 14.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: