Jánošíci s těžkou hlavou

Jánošíci s těžkou hlavou

Na knižní pulty přichází Jánošíci s těžkou hlavou, nová kniha o Slovensku. Jejím autorem je reportér Českého rozhlasu Ľubomír Smatana, který především bourá zažité mýty, které mají Češi o Slovácích, ale i Slováci sami o sobě.

Za typický mýtus označuje například názor, že ve slovenských horách umírají především čeští turisté a na základě statistik a rozhovorů s lidmi z Horské služby ho vyvrací a zároveň hledá vysvětlení, proč je tento mýtus mezi Slováky tak oblíbený.

Jánošíci s těžkou hlavou překvapí čtenáře šířkou záběru: od halušek přes divoký východ až po Bratislavský hrad.

„Jánošíky“ ocenil herec Tomáš Hanák: „Pro mně, narozeného na Slovensku a žijícího v Čechách, je tahle kniha objektivně aktuálně nejlepším historicko-sociálně-kulinářsko-zemědělsko-průmyslově-politicko-poeticko-humoristicko turisticko-subjektivním průvodcem z pera Čecha, žijícího na Slovensku.“

O Slovensku vychází v České republice různé bedekry a turistické brožury, ovšem většinou trpí tím, že jejich autoři nemají ambici o hlubší poznání země a popisují Slovensko stále stejným klišovitým způsobem. Smatana tuto laťku lehce přeskakuje.

Přečtěte si ukázku z knihy, nazvanou Košice – evropská exotika

 

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice