Nový kalendářní rok začíná v JAR v ekonomické oblasti vždy velmi rušně, a to díky významnému programu na „podzimním“ zasedání Parlamentu, kdy počátkem února přednese svoji zprávu o stavu JAR prezident republiky Mbeki a koncem února přednese návrh rozpočtu na další fiskální rok ministr financí Manuel. Nejinak tomu bylo i v roce 2007, kdy se opět očekává celkem příznivý dopad na vývoj ekonomiky, především návrh rozpočtu by měl být opět prorůstový s daňovými úlevami a hlavním důrazem na rozvoj infrastruktury. Tyto události by mohly mít také kladný vliv na další posílení kurzu randu, i když by nešlo již o významný pohyb vzhledem k současné síle randu.
Vzhledem ke stále výbušné situaci v Zimbabwe, kde se budou konat prezidentské volby, ve kterých lze předpokládat vítězství stávajícího prezidenta Mugabeho, a možnému náporu uprchlíků v případě krize, je nutno neustále považovat tento moment za značně rizikový pro vývoj ekonomiky JAR.
V letech 2007/08 budou dále pokračovat jednání o programu NEPAD (New Partnership for African Development - členské země jsou Alžírsko, Botswana, Egypt, Etiopie, Gabun, JAR, Kamerun, Kongo, Mali, Mozambik, Mauritius, Nigérie, Rwanda, Senegal, Tunisko a Zambie, pozorovatelské země jsou Ghana, Svatý Tomáš a Principe, Tanzanie a Uganda.). Tento plán předpokládá, že je třeba ročně do afrických zemí umístit ze strany vyspělých zemí investice v hodnotě cca 65 mld USD, aby byl zajištěn udržitelný rozvoj. Na zasedání v Abuji v březnu 2002 byl stanoven mechanizmus monitoringu, jak jednotliví vůdci států a vlády vyhovují limitům ekonomického a statutárního řízení tak, aby byly politické zásady afrických zemí založeny na co nejlepších současných zkušenostech a praktikách. Také byl na tomto zasedání podpořen návrh deklarace o „dobré politické vládě", zavazující hlavy států udržovat pluralitní demokracii, respektovat lidská práva a svobodu tisku a soudnictví a vymýtit korupci. Sekretariát NEPADu byl otevřen v Johannesburgu. Sekretariát se dělí podle jednotlivých prioritních oblastí rozvojové spolupráce, jako např. zemědělství, zdravotní problematika včetně HIV/AIDS, životní prostředí a pod.
Značný význam pro podnikatelskou sféru má Přistěhovalecký zákon, který vstoupil v platnost počátkem dubna 2003 s dodatkem z roku 2004. Význam pro podnikatele má především umožnění imigrace odborníků v různých oborech, kteří v současné době v JAR nejsou v dostatečné míře k dispozici, což brzdí další rozvoj řady firem a také investiční aktivity. Podle posledních zpráv však ani schválený Imigrační zákon ani jeho dodatek v dostatečné míře tyto problémy podnikatelské sféry neřeší. Z tohoto důvodu je možno očekávat další úpravy.
Jako každoročně vyhlásil ministr financí T. Manuel v Parlamentu při předložení návrhu rozpočtu změny daňových sazeb na finanční rok 2007/08. Hlavním cílem změn je snížení daní jak fyzickým, tak i právnickým osobám.
V roce 2005 byl dokončen proces vytváření příslušné legislativy mimořádných obchodních opatření - Nařízení o anti-dumpingu vstoupilo v platnost od 14. 11. 2003, Nařízení o ochranných opatřeních platí od 27. 8. 2004 a poslední vstoupilo v platnost Nařízení o vyrovnávacích clech dne 15. 4. 2005.
Ministerstvo obchodu a průmyslu JAR začalo v roce 2004 přípravu nové zákonné úpravy podnikového práva, která má sloučit dosavadní zákony v jeden. Vzhledem ke komplexnosti problematiky se neočekává ukončení prací do konce roku 2007.
V současné době Ministerstvo obchodu a průmyslu připravuje nový Celní sazebník ve spolupráci s jihoafrickými podnikatelskými kruhy.
Ministerstvo obchodu a průmyslu mělo záměr do konce roku 2005 vydat 2 fáze „Kodexů dobrého postupu“ v politice BEE, které by měly doplnit ustanovení „Široce pojatého zákona o BEE, který v roce 2006 doznal změny v tom, že z BEE se rozšířil na BBB-EE“. V r. 2005 avizované vydání "Kodexů dobrého postupu" se uskutečnilo až na jaře roku 2007 s tím, že rozpracování resp. prováděcí vyhláška bude teprve zpracována.
JAR spolu s dalšími zeměmi celní unie SACU, po určitém přerušení a na základě intervence prezidenta Mbekiho u prezidenta Bushe, pokračuje v obchodně politických jednáních o nové Dohodě o volném obchodu (DOVO) s USA. V roce 2007 pokračují jednání o revizi dohody TDCA s EU, která by měla vyvrcholit koncem roku 2007.
Pdři jednání v rámci WTO o Doha Development Agenda (DDA) vystupuje JAR jako jedna z vůdčích zemí tzv. seskupení G20+ (spolu s Indií a Brazílií), které požaduje na vyspělých zemích (hlavně USA, EU a Japonsko) mimo jiné odstranění vývozních dotací na zemědělské produkty. Současně JAR při liberalizačních jednáních v rámci DDA i při sjednávání dohod s USA (volný obchod se SACU) a EU (revize TDCA a potažmo EPA se SADC Group) odmítá jednat o uvolnění obchodu se službami, stejně jako o investicích a další netarifní problematice. V současné době probíhají konzultace ve věci sblížení stanovisek hlavních skupin WTO, aby mohlo být ukončeno liberalizační kolo Doha.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Zkusíme letos Dolomity, povídá kámoš a tak je na mě, abych zas vedl přípravy i průběh cesty. Kam, kdy, jak, za kolik, na kolik a kolik ? To bývá osnova příprav. Tak tedy začala naše...
Čtěte více z deníku Brenta je z Dolomitů nejhezčí.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: