Kolumbie

Ekonomická charakteristika země

  • 3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních
  • 3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách
  • 3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních


Kolumbie je členem OSN a jejich agencií Andského sdružení národů (CAN), Andského preferenčního sdružení cel (ATPA). Všeobecného systému preferencí s EU (SGP+), jednání ALCA, OAS, HNZ, Skupiny Río, Skupiny G-3, Andského paktu, World Trade Organization, SELA, ALADI, AEC, Světové banky, Banco Interamericano del Desarrollo, CEPAL, CARICOM, Hnutí nezúčastněných. Udržuje diplomatické styky se 159 zeměmi. Na regionální úrovni je Kolumbie členem Inter-American Development Bank, Caribbean Development Bank a Andean Development Bank.

Podrobnosti o členství v těchto organizacích viz http://www.colombiaexport.com/ nebo www.minrelex.gov.co

 

3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách

Kolumbie využívá jednostranné obchodní preference doložky Atpdea při obchodování s USA, která byla rozhodnutím Kongresu Spojených Států v červnu 2007 prodloužena do 29. února 2008. Doložka je určena zejména na podporu vývozu zemědělské produkce, ale i dalších produktů zpracovatelského průmyslu. Kolumbie dosáhla mezinárodní uznání v boji proti obchodování s drogami tím, že ozbrojené skupiny FARC a ELN byly zařazeny do mezinárodního seznamu teroristických organizací, což Kolumbii umožňuje preferenční zacházení a obchodní výhody zejména vůči trhu USA. Kolumbie je členem všech regionálních integračních seskupení, má dohody o volném obchodu DVO s Mexikem, Chile, Venezuelou, zeměmi Andského seskupení, podepsala DVO se Střední Amerikou; a účastní se jednání ALCA (oblast volného obchodu obou Amerik). Na úrovni ministrů je podepsána dohoda o volném obchodu se Spojenými Státy. V rámci zemí CAN uzavřela Kolumbie 01.02.2005 dohodu o volném obchodu s Mercosurem; Kolumbie se zajímá o vstup do dohody NAFTA a má zájem vstoupit od r. 2008 do sdružení APEC. Od 1. 7. 2005 požívá výhod poskytovaných EU formou „SGP+" (Sistema Generalizado de Preferencias). Dne 17. 9. 2007 bylo v Bogotě zahájeno týdenní jednání o „Asociační dohodě" a vytvoření oblasti volného obchodu mezi EU : CAN. Níže uvádíme podrobnosti o shora uvedených dohodách:

Kolumbie se účastní jednání o vytvoření celoamerické zóny volného obchodu ALCA (Area de Libre Comercio de las Americas), zahrnující 34 amerických států (s výjimkou Kuby), která by měla vytvořit oblast bez celních poplatků. Jednání ALCA byla zahájena r. 1994 v Miami, zahrnuje 830 miliónů lidí a představuje 22 % světového obchodu. Podstatou projektu je postupné odbourávání cel a usnadnění přístupu na trhy, sleduje však i další okruhy problémů, jako např. ochrana duševního vlastnictví, antidumpingová politika, ochrana zahraničních investic, dotace v zemědělství, pravidla kontrahování vládních zakázek, životní prostředí, kompenzační politika, pracovní normy aj. ALCA dosud nevstoupila v platnost, zejména pro odpor Brazílie a Argentiny proti zemědělským subvencím USA a neshody u duševního vlastnictví - pirátské kopírovaní ochranných značek. Při posledním jednání se nepodařilo dosáhnout pokroku v řešení zemědělských dotací, nebo např. v definici úkolů státu při řešení nezaměstnanosti. Lze však pokládat za úspěch to, že pokračuje diskuse na vrcholových setkáních všech zemí. Při jednání je zjevný „spor mezi jihem a severem", zejména z hlediska dosažení konsensu v odstranění zemědělských dotací. Většina zemí podporuje jednání a uskutečnění systému ALCA, pouze Venezuela je proti jeho pokračování. Dle názoru analytiků je vzhledem k měnící se vnitřní situaci CAN a Mercosuru budoucnost ALCA dosud vzdálená. Většina zemí řeší své vzájemné vztahy formou individuálních bilaterálních dohod. Budoucnost a význam ALCA lze však spatřovat v liberalizaci obchodu, která povede k vytváření zaměstnanosti, tím odstraňování chudoby a posílení demokratických reforem v celém regionu.

Podpisem na ministerské úrovni byla v prosinci 2006 uzavřena dvoustranná dohoda o volném obchodu (DVO) mezi Kolumbií a Spojenými Státy. Cílem dohody je liberalizace obchodu s předpokládaným efektem na snížení nezaměstnanosti a chudoby. Citlivý byl sektor zemědělství, kde kolumbijská vláda po podpisu přislíbila pěstitelům ohrožených plodin podporu 500 miliard pesos ročně po dobu 10 let, na vyrovnání se s konkurenčními produkty nebo na změny k pěstování jiných plodin. Po volebním úspěchu demokratů v USA v 11/2006 bylo pozastaveno schvalování v severoamerickém Kongresu. V Kolumbii byla DVO v Kongresu schválena v 8/2007. V Kongresu USA vznikly požadavky na změnu některých ustanovení, zejména v oblasti pracovního práva a ochrany ŽP. Projednání a odsouhlasení DVO v Kongresu USA do 26. 9. 2007 nebylo dosaženo. Svůj odpor k dohodě zdůvodňují Demokraté údajně nedostatečně vyřešeným vztahem politických špiček s paravojenskými skupinami Domobrany (AUC) a tím, že vláda nedostatečně čelí vraždám odborářských funkcionářů. Tyto problémy jsou sice reálné, avšak značně subjektivní je hodnocení některých amerických politiků, jak se s nimi kolumbijská vláda vypořádává. Nebezpečí, že DVO nebude schválena, je tedy reálné.

Rozsah DVO je strukturován do 24 oblastí: přístup na trh průmyslových výrobků, přístup na trh textilních výrobků, přístup na trh zemědělských výrobků, sanitární a fytosanitární opatření, celní administrativa, pravidla původu zboží, služby, finanční služby, právní záležitosti, zastupitelské smlouvy, telekomunikace, elektronický obchod, investice, duševní vlastnictví, politika konkurenceschopnosti, státní nákupy, technické překážky obchodu, záruky, řešení sporů, transparentnost, institucionální záležitosti, pracovní záležitosti, životní prostředí, posílení obchodní zdatnosti a spolupráce.

Při jednáních byly dohodnuty záruky, kterými každá země chrání svůj národní průmysl před excesivním nárůstem importů. Záruky budou použitelné maximálně dva roky po vstoupení dohody v platnost. Dohoda bude pro státní rozpočet na jedné straně znamenat výpadek příjmů z dovozních daní, na druhé straně lze očekávat, že tento výpadek částečně nahradí příjmy DPH z dovezených výrobků. Pro zájemce sdělujeme, že plný text dohody je k dispozici na MPO ČR - odd. Amerik a Karibiku.

Motivem jednání DVO u kolumbijské strany je dosažení hospodářských výhod, jako např. zajištění stability výroby a exportu, zvýšení výhod pro spotřebitele, nové příležitosti a zainteresování výrobců, stimulování zahraničních investic, transfer nových technologií, vyvolání institucionálních reforem. Všeobecné cíle smlouvy jsou tyto:

  • konsolidovat přístup zboží na ostatní trhy, zejména na trh USA,
  • otevřít nové trhy pro své zboží a služby,
  • pokročit v jednáních o choulostivých otázkách sektoru zemědělství,
  • překonat rozpory ve fyto-sanitárních předpisech a technických normách,
  • vytvořit v zemi pozitivní klima pro místní a mezinárodní investice,
  • zvýšit kvalitu ekonomické politiky
  • zafixovat stabilitu pravidel ve vzájemných vztazích
  • zakotvit právní jistotu a pevný právní rámec pro obchodování
  • dosáhnout průhlednosti obchodních operací a vztahů
  • dosáhnout profesionalizace státní správy

Kolumbie se snažila o projednání přijetí společného celního sazebníku zemí CAN. Tento cíl se však nepodařilo dosáhnout z důvodu velkých rozdílností mezi jednotlivými státy a pro nejednotnost členských států. Příčinou je různý stupeň průmyslového rozvoje a výrobní základny u jednotlivých zemí. Bylo dohodnuto, že země přijmou opatření vedoucí k větší slučitelnosti jejich celních systémů; současně se připravuje snížení celních tarifů u vybraných položek o několik procentních bodů. Evropská Unie požádala o projednání společných základů cel vůči evropskému zboží ve všech členských zemích CAN. Bylo projednáno postupné zrušení vnitřních cel mezi členskými zeměmi CAN a odsouhlasen bezcelní styk u více než 1.150 celních položek. CAN vznikla v roce 1969 a představuje trh se 128 milióny obyvatel. Po vystoupení Venezuely z CAN v květnu 2006 bylo postavení CAN oslabeno, ale po jednáních (i za podpory EU) se podařilo CAN udržet; vztahy Kolumbie a Venezuely se řeší vzájemnými bilaterálními dohodami. Na druhé straně CAN v roce 2006 posílilo Chile jako přidružená země. Po návštěvě prezidenta Chaveze v Kolumbii v září 2007 se projednává znovu-vstoupení Venezuely do CAN. Cílem jednání CAN je kromě vlastní stabilizace dosáhnout DVO s USA, (případně prodloužení doložky Atpdea) a uzavření „Asociační dohody" a „Dohody o oblasti volného obchodu" s EU.

Perspektivním cílem zemí jihoamerického kontinentu je vytvořit Jihoamerické Společenství Národů - Comunidad Suramericana de Naciones, které v podstatě bude splynutím CAN a Mercosur. Prozatím jde o politické rozhodnutí při kterém společenství chce postupovat podobnými kroky, jako Evropská Unie. Celkově se jedná o celosvětově významný trh s 361 milióny obyvatel a rozlohou 17 miliónů km2. Za první krok tohoto splynutí lze považovat uzavření dohody o volném obchodu mezi CAN a Mercosur 1. 2. 2005. Pro Kolumbii to přineslo bezcelní export u 700 nových položek do zemí Mercosuru. Předpokládá se, že 100 % zboží bude beze cla do 15 let.

Ze strany EU je prodloužena doložka GSP bez množstevního omezení pro rozvojové státy LA včetně Kolumbie. Nová doložka s názvem „GSP +" byla schválena EK 7. 6. 2005 a vstoupila v platnost 1. 7. 2005 s dobou účinnosti do 1. 4. 2013 (průběžná revize bude provedena v roce 2008). Po vstupu doložky v platnost je s nulovým clem dováženo 84 % kolumbijských vývozních položek. Celkem se jedná o 7.200 exportních položek, mezi nimi zemědělské výrobky (ryby, ovoce, květiny), textil, konfekce, kožené výrobky, boty a plastové výrobky. Položky s dřívějším vysokým celním zatížením jsou v rámci doložky „GSP +" dováženy beze cla. Kolumbie spolu s Ekvádorem trvale protestují u WTO proti zavedení zvýšeného cla na dovoz banánů de EU ve výši 176,- EUR/t. od 1. 1. 2006, které m.j. způsobilo přeskupení exportů a podstatný pokles přímého kolumbijského vývozu tohoto produktu do České Republiky. EU podepsala 19. 4. 2007 dílčí smlouvu o spolupráci s CAN, dle které poskytne v příštích čtyřech letech 50 miliónů EUR na na podporu regionálního integračního procesu Dalším krokem ve vzájemných relacích byla jednání o oblasti volného obchodu mezi EU a CAN a asociační dohodě EU - CAN v rámci summitu „EU - LAC" v květnu 2006 ve Vídni. V září 2007 proběhlo v Bogotě další kolo jednání o „Asociační dohodě EU : CAN" a „Dohodě o oblasti volného obchodu" mezi oběma uskupeními, jejichž uzavření se předpokládá v polovině r. 2008 s nabytím účinnosti od roku 2009. Podpis asociační dohody se stane základem dlouhodobého procesu regionálního přidružení a spolupráce. v CAN. V týdnu 17-21/9/2007 se uskutečnilo v Bogotě jednání delegace EU z Bruselu se zástupci zemí CAN na téma přípravy této asociační dohody, tj. dohody o politické, hospodářské a obchodní spolupráci mezi EU a CAN. Následující jednání, na kterém EU předloží již návrh dohody, bude realizováno v prosinci 2007 v Bruselu. V mezidobí mají andské země připravit tzv. „Punto inicial de desgravación", tj. společný celní tarif pro EU (pro ostatní státy budou mít země CAN nadále individuální cla).

Podmínkou zachování doložky je ratifikace mezinárodních dohod o lidských právech, dobré vládě, volných odborech, zákazu dětské práce, boje proti drogám a udržitelného rozvoje ze strany Kolumbie. Aktivity EU v Kolumbii nabývají na intenzitě i rozsahu a přinášejí zviditelnění přínosu evropských zemí k sociálnímu a hospodářskému rozvoji Kolumbie; bližší informace viz: www.export-help.cec.eu.int. Podrobnosti o členství ve shora uvedených smlouvách viz http://www.colombiaexport.com/ nebo www.minrelex.gov.co, www.proexport.com.co nebo www.coinvertir.org .

 

3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

  • „Dohoda o podpoře a ochraně investic" - koncem září 2007 předala kolumbijská strana integrovaný text dohody. Po jeho analýze na MF ČR bude dojednán termín jednání ministerstev obou zemí v Kolumbii. Předpokládáme, že po jednání bude dohoda uzavřena nejpozději v první polovině r. 2008.
  • „Dohoda o zamezení dvojího zdanění a úniku daní" - dne 10. 2. 2006 byl odeslán kolumbijský návrh dohody k připomínkování na MF ČR. 23. 3. 2006 potvrzen dopisem české strany zájem a předán protinávrh. Vyjádření kolumbijské strany urgujeme.
  • „Dohoda o vědecko-technické spolupráci" - podepsána 13. 7. 1971, v platnost vstoupila 19. 7. 1973. Kolumbijská strana v říjnu 2006 projevila zájem o aktualizaci této dohody.
  • „Dohoda o kulturní spolupráci - podepsána 23. 4. 1979, příslušný prováděcí protokol s dvouletou platností podepsán v r. 1992. Formální smluvní dokument. Konkrétní obsah dohody (počty recipročních studentských a vědeckých výměn) je stanovován prostřednictvím výměny oficiálních nót s jednoroční perspektivou.
  • „Dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických a služebních pasů" - podepsána dne 2. 5. 1995.
  • „Ujednání o technické a vědecké spolupráci mezi Ministerstvem zemědělství ČR a Ministerstvem zemědělství a rozvoje venkova Kolumbie" v oblasti zemědělství, chovu skotu, lesnictví, rybářství a rozvoje venkova - mezirezortní ujednání podepsané ministry zemědělství obou zemí dne 8. 2. 2002 v Bogotě.
  • „Ujednání o spolupráci v oblasti obranného materiálu" podepsané mezi ministerstvy obrany obou zemí dne 3. 7. 2006.
  • „Dohoda o spolupráci mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a kolumbijským sdružením průmyslu ANDI". Dohoda byla podepsána oběma stranami a na jejím základě probíhá výměna technických dotazů, nabídek a poptávek.
  • V jednání je „Rámcová dohoda mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem dolů a energetiky Kolumbijské republiky o spolupráci v oblasti energetiky a hornictví". Očekává se, že dohoda bude podepsána v prvním pololetí 2008.
  • „Dohoda o spolupráci" mezi „Fenalco" (svaz obchodních firem Kolumbie) a českým ekvivalentem. Po jednání ZÚ vyjádřilo „Fenalco" zájem na dohodě a předalo v listopadu 2006 svůj návrh dohody; hledáme protějšek v ČR, který by měl o dohodu zájem.
  • „Dohoda o spolupráci v oblasti životního prostředí" mezi ministerstvy ŽP obou zemí. Kolumbijské ministerstvo předalo připomínky a doplnění k českému návrhu textu dohody, které jsou analyzovány českým ministerstvem životního prostředí. Předpokládáme obdržení českého protinávrhu do konce roku 2007.
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice