Kuba

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Vývoj kubánského hospodářství je těžko odhadnutelnou veličinou. Ekonomika je především  závislá na vývoji cen surovin na světových trzích, přírodních podmínkách a počtu turistů přijíždějících každoročně do oblasti. Nicméně oficiálně se očekává další pokračování hospodářského růstu kolem 8%. Kuba bude nadále intenzivně pokračovat v průzkumu ropných ložisek na severu ostrova, prohlubovat spolupráci s Venezuelou a Čínou. Pokud jde o realizaci možných tržních reforem a kroků ke zlepšení fungování centrálního řízení, bude záležet do značné míry na vývoji zdravotního stavu Fidela Castra a poli působení, které zastupujícímu prezidentovi Raúlovi dá k dispozici.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Lze očekávat prohlubování spolupráce a rozšiřování členské základny ALBA, v rámci které vystupuje Kuba po boku Venezuely jako vůdčí země. I na základně 13-ti dohod uzavřených s Venezuelou v říjnu 2007 se bude prohlubovat uzká vazba těchto zemí. Stejně tak bude Kuba i nadále na mezinárodní úrovni profitovat z pozice předsednické země a mluvčího NOAL – Hnutí nezúčastněných zemí.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Předpokladem rozšíření obchodních vztahů je pokračování jednání o Smlouvě o vzájemné ochraně a podpoře investic. Po jejím podpisu by české firmy získaly větší právní jistotu a i české banky  by mohly posunout svůj rating Kubánské republiky. Jednání o této smlouvě však již byla podruhé (poprvé v roce 2000) kubánskou stranou přerušena. V nejbližší době její podpis nelze očekávat. Pokud se týká nových možností pro český export a případné investice, pak jsou stručně zmíněny v kapitole 7.4.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice