Státní zřízení - republika, parlamentní demokratický systém. Na rozdíl od sousedních středoasijských republik jsou prezidentské pravomoci značně omezeny ústavou, přijatou 5. 5. 1993, doplněnou v únoru 1996 a upravenou o výsledky referenda v roce 2002.
Parlament (Žogorku Keneš) je jednokomorový, má 75 poslanců, zvolených na pět let. Poslední parlamentní volby se uskutečnily 27. února v roce 2005.
Politické strany - stranický systém se stále nachází v počátečním stádiu svého vývoje a politické strany mají fakticky jen malý vliv na dění v parlamentu. Ukazuje se, že voliči volí sice kandidáty, které osobně znají, ale bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Vzhledem k velmi špatné hospodářské situaci v zemi se již někteří částečně orientují i podle volebních programů jednotlivých stran. Svůj vliv napříč politickým spektrem si však zachovala klanová příslušnost vlivných politiků.
Prezident je volen přímo, na 5-ti leté období všelidovým hlasováním a nesmí svůj úřad zastávat déle než dvě funkční období. Prezident navrhuje premiéra, kterého však musí schválit Parlament. Na návrh premiéra pak jmenuje ostatní členy vlády (opět schvaluje Parlament), navrhuje Parlamentu ke schválení předsedu Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Generálního prokurátora, předsedu Národní banky a předsedy místních soudů. Prezident velí ozbrojeným silám státu a chrání suverenitu a teritoriální celistvost státu. V březnu roku 2005 se uskutečnil státní převrat, v jehož důsledku byl tehdejší prezident A. Akajev nucen opustit zemi a vzdát se prezidentského úřadu. Vzniklou situaci bylo možno charakterizovat jako politicky nestabilní, neboť docházelo a stále ještě dochází k časté rotaci zaměstnanců prakticky ve všech státních funkcích. Březnové události lze spíše než za demokratickou revoluci, označit za výměnu elit. Novým prezidentem byl 10. července 2005 zvolen Kurmanbek Salijevič Bakijev. Narodil se 1. srpna 1949 v obci Masadm Suzakského regionu v Džalal-Abádské oblasti.
Na základě referenda byl také upřesněn statut prezidenta po skončení jeho funkčního období. Do ústavy byl zahrnut článek, který stanoví, že prezident nemůže být trestně stíhán za činnost spojenou s výkonem jeho funkce ani po skončení jeho funkčního období.
Dne 19. září 2007 prezident KG K.S. Bakijev podepsal Nařízení „O konání referenda" (všelidového hlasování), které bylo vyhlášeno na 21. října 2007. Referendum se týká přijetí Zákona Kyrgyzské republiky „O nové redakci Ústavy KG" a Zákona „O nové redakci Kodexu KG a volbách KG".
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
**Čtvrtek 3. 2. 2005** Odjíždíme autobusem z Arushi. Na keňských hranicích se hromadí stovky a stovky čápů připravených přinést jaro do Evropy. Po desítkách krouží ve vzdušných...
Čtěte více z deníku Arusha, Nairobi, Wazungu - den 15. a 16.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: