Libanon

Ekonomická charakteristika země

  • 3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních
  • 3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách
  • 3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních

Libanon je členem následujících organizací: OSN a jejích agencií FAO, UNESCO, WHO, UNCTAD, UNIDO, UNICEF, UNRWA, dále LAS, OIK a HNZ, MMF, Interpolu, Intelsatu, IBRD, ICAO a ILO. Libanon je rovněž aktivním členem MENA FATF (The Financila Action Task Force, Mezinárodní skupina boje proti praní špinavých peněz) pro oblast Blízkého východu a Severní Afriky.

V zemi působí jednotky OSN UNIFIL, o jejichž dalším mandátu se rozhoduje s ohledem na situaci na libanonsko-izraelské hranici (na tzv. Modré linii) každého půl roku. V návaznosti na válečný konflikt mezi libanonským šíitským hnutím Hizbulláh a Izraelem v létě 2006 a na rezoluci RB OSN č. 1701 došlo k výraznému navýšení stávajícího kontingentu UNIFIL na tzv. UNIFIL+, na němž se významně podílejí členské státy EU.

V Libanonu jsou zastoupení některých agencií OSN jako např. UNRWA, UNESCO, UNDP a dalších, ESCWA (Economic and Social Committee for West Asia), pobočka Světové banky, regionální centrum IMF „Meta" (Middle East Technical Assistance).

 

3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách

Libanonský trh je již nyní jedním z nejliberálnějších v oblasti Blízkého východu a usiluje o členství ve Světové obchodní organizaci (WTO). V březnu 2006 proběhlo čtvrté kolo pracovních přístupových jednání.

Ve snaze více se integrovat do arabské oblasti přistoupil Libanon v roce 1997 ke Smlouvě o vytvoření zóny volného obchodu mezi členskými zeměmi Arabské ligy (tzv. GAFTA) a od té doby podepsal bilaterální smlouvy o volném obchodu se Sýrií (v platnosti od roku 1999), Egyptem (od roku 1999), Kuvajtem (od roku 2000), Spojenými arabskými emiráty (v platnosti od roku 2001), Irákem (duben 2002) a zeměmi Zálivu (s Radou pro spolupráci zemí Golfu, květen 2004). Arabská zóna volného obchodu fakticky začala fungovat od 1. 1. 2005.

Libanon má dlouhodobé obchodní styky s Evropskou unií, která je jeho největším dodavatelem. V červnu 2002 byla podepsána Asociační dohoda s EU: její Obchodní protokol (tzv. Interim Agreement) vstoupil v platnost od 1. 3. 2003, celá Dohoda začala platit od 1. dubna 2006. Libanon je členem společenství zemí Středozemního moře EUROMED, které předpokládá zřízení zóny volného obchodu EU a Středomoří v roce 2010.

V červnu 2004 Libanon podepsal dohodu o vytvoření zóny volného obchodu se zeměmi EFTA (Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem). Probíhají také jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Tureckem.

 

3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

Kromě dohod ekonomického charakteru uvedených v kapitole 7. 1. existuje mezi ČR a Libanonem Dohoda o spolupráci v kultuře, školství a vědě (podepsána 3. 5. 2004 v Bejrútu, v platnost vstoupila 24. 9. 2004).

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice