Libanon

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Zásadní vliv na další ekonomický vývoj Libanonu bude mít další politický a bezpečnostní vývoj v zemi. Základním předpokladem pozitivního ekonomického vývoje v zemi je udržení bezpečnosti a stability a nastartování ekonomických reforem.

Ekonomický vývoj země bude také nadále ovlivňován vývojem vztahů Libanonu se Sýrií a Izraelem a vývojem bezpečnostní situace v regionu.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Na dalším ekonomickém vývoji Libanonu se bezpochyby odrazí poválečná obnova země, která slibuje zejména boom ve stavebnictví a vytvoření řady pracovních příležitostí.

Předpokládá se rovněž další liberalizace libanonského trhu, související zejména s přípravou země na vstup do WTO.

Lze očekávat řadu kroků na poli legislativy, zejména její harmonizaci s legislativou WTO, resp. v rámci Evropské sousedské politiky i s EU. Ve střednědobém výhledu lze také očekávat řadu zásadních ekonomických strukturálních reforem včetně příprav privatizací některých sektorů národního hospodářství (zejména telekomunikací), řadu daňových reforem, především přijetí všeobecné daně z příjmu a navýšení DPH, a změnu systému sociálního pojištění.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

  • Programy a projekty výstavby infrastruktury, zejména na bázi subdodávek. Předpokladem úspěchu participace na některém z infrastrukturních projektů zadávaných libanonskými státními orgány je existence spolehlivého partnera v Libanonu, se kterým je možné spolupracovat na provizní bázi nebo i formou konsorcia, resp. joint venture. U větších projektů je zpravidla nutné počítat s úvěrovými podmínkami. Nabízí-li proto dodavatel z ČR podobný projekt, měl by už mít se svou bankou nebo skupinou bank předjednány možnosti úvěru. V takovém případě je možno využít i nabídek libanonských bank (např. banky Audi Saradar). Nicméně snazší cestou je účast ve výběrových řízeních na zakázky, pro které jsou již zajištěny prostředky od některého ze světových donorů.
  • Aktuální oblastí obchodních příležitostí jsou dodávky vybavení a náhradních dílů pro firmy poškozené v konfliktu v létě 2006 a zemědělské techniky pro zemědělce, dodávky strojů využitelné ve stavebnictví, materiály a další výrobky se vztahem k výstavbě a vybavení domácností.Urgentní potřeba posílit a zreformovat bezpečnostní složky země skýtá rovněž umocněnou poptávku po vojenském materiálu. Dalšími perspektivními komoditami vývozu se v současnosti jeví stroje využitelné v potravinářském průmyslu, náhradní díly pro rekonstrukci energetických zařízení, generátory, živý dobytek, léčiva a zdravotnický materiál, vozy Škoda a autobusy.
  • Předpokladem pro zvětšení objemu vývozu z ČR by bylo vytvoření mezibankovní úvěrové linky mezi ČEB nebo některou komerční bankou v ČR s partnerskou libanonskou bankou.
  • Dalším bezpodmínečným předpokladem pro zvýšení objemu vývozu je osobní přítomnost na trhu. Libanon je nutno navštěvovat, sledovat vývoj na trhu a být v přímém a osobním kontaktu se zákazníky. Obchod v Libanonu se potvrzuje osobním jednáním, nikoliv jenom korespondencí, zejména pak, pokud se partneři neznají, neznají výrobek apod.. V Libanonu se kladou nároky na kvalitní propagaci nabízeného zboží a služeb, a je tudíž zapotřebí počítat i s náklady do této oblasti.
  • Další možností podpory obchodní výměny jsou případy výrobní spolupráce. Ukázalo se, že je vhodné např. dovézt do země takové strojní zařízení nebo jeho část, které jsou kompletovány přídavným zařízením vyráběným v Libanonu. Tato praxe je jednak atraktivní pro zdejšího dovozce, který v případě dovozu zaplatí nulovou nebo sníženou celní sazbu, jednak usnadňuje vývoz, protože o 1. ledna 2005 byla cla ve vzájemném obchodu mezi arabskými zeměmi zrušena.
  • Jiným předpokladem pro zlepšení vzájemné obchodní relace může sehrávat efektivní propojení české bilaterální rozvojové spolupráce a návazných prokomerčních aktivit, event. zapojení českých podnikatelů do rozvojových projektů EU či Světové banky realizovaných v Libanonu.
  • Významnou oblastí ekonomické spolupráce mezi Libanonem a ČR je oblast turismu. Libanonští klienti s oblibou navštěvují česká lázeňská centra a Prahu. Existuje však potenciál k využití rozšířené nabídky turistických atrakcí a služeb v ČR. Významným faktorem ovlivňujícím vzájemnou turistickou výměnu je vízový režim mezi oběma zeměmi. Rozvoji vzájemné spolupráce v této oblasti by mohlo přispět i nedávný vstup v platnost vzájemné mezivládní dohody o spolupráci v turismu.
  • Určité šance jsou skryté rovněž v přilákání libanonských investic do ČR, zejména do realit, lázeňství a výstavby turistických zařízení.
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice