Litva

Vnitropolitická charakteristika

 • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
 • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
 • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Litva je parlamentní demokratickou republikou s jednokomorovým parlamentem (Seimas) a prezidentem, který je volen ve všelidovém hlasování na pět let. Parlamentní volby kombinují poměrný a většinový systém. 70 poslanců se volí podle poměrného systému z kandidátních listin politických stran v jednom vícemandátovém volebním obvodě zahrnujícím celou Litvu a volba dalších 71 poslanců probíhá podle většinového systému v jednomandátových obvodech ve dvou kolech. Limit pro postup do Seimu je nejméně 5% hlasů pro politickou stranu, pro koalice je to minimálně 7%.

Poslední parlamentní volby se konaly na podzim 2004. Nejúspěšnější byla Strana práce, která získala 39 křesel, dále Konzervativci a Koalice A. Brazauskase a A. Paulaskase za práci pro Litvu (vládní strany 12. vláda). Rozdělení 141 křesel v Seimu bylo:

Strana práce - 39 křesel

Konzervativci - 25 křesel

Sociální demokracie - 20 křesel

Liberální a středová unie - 18 křesel

Nový svaz (Soc. liberálové) - 11 křesel

Liberálně demokratická strana - 10 křesel

Unie farmářů a strany nové demokracie - 10 křesel

Nezávislí poslanci - 6 křesel

Volební akce litevských Poláků - 2 křesla

V roce 2005 se kvůli skandálům Liberální a středová unie rozštěpila a 11 jejích poslanců založilo frakci pod názvem Liberální hnutí. V květnu 2006 se rozštěpila Strana práce. Odpadlíci založili Občanskou demokratickou stranu (11 poslanců), ktera v Seimu vystupuje formou frakce. V květnu 2006 se Liberálně demokratická strana přejmenovala na Pořádek a spravedlnost.  Příští parlamentní volby se budou konat na podzim 2008. Více k Seimu a volbám na www.lrs.lt.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Prezident Rolandas Paksas byl v dubnu 2004 odvolán z funkce impeachmentem. V červnu 2004 se konaly předčasné prezidentské volby. Ve druhém kole voleb dne 24. července 2004 zvítězil Valdas Adamkus (51,89%). Hlasovalo 52% oprávněných voličů. Jde o druhé funkční období Adamkuse ve funkci prezidenta (s více než roční přestávkou, kdy byl prezidentem R. Paksas). Adamkus má stabilně vysokou podporu obyvatelstva. Je aktivní zejména v zahraniční politice, ve vnitřní politice apeluje na morálku politiků.

Více k prezidentovi na www.president.lt.

 

2.3. Složení vlády

Koaliční dohodu o středolevé 13. vládě podepsaly 3.11.2004 4 politické strany: Sociální demokracie, Nový svaz (Sociální liberálové - obě strany tvořily předchozí 12. vládu), Strana práce a Unie farmářů a strany nové demokracie.

Ve 2. čtvrtletí 2006 vznikla vládní krize. Parlament dne 11. dubna 2006 vyslovil nedůvěru předsedovi Seimu a předsedovi vládní strany Nový svaz A. Paulauskasovi. Nový svaz poté odešel z vlády do opozice. Situaci vyhrotilo vyšetřování dalšího koaličního partnera Strany práce kvůli podezření z úplatků a z nečistého financování z Ruska. Strana práce se rozpadla, odpadlíci v čele s novým předsedou Seimu V. Muntianasem vytvořili Občanskou demokratickou stranu.

Vláda podala 1. června 2006 demisi. Prezident má podle Ústavy 15 dnů na jmenování nového premiéra. Plédoval za velkou koalici Konzervativců a Sociálních demokratů. Nejsilnější strany na pravici a levici se však nedohodly a jednání ukončily.

Vládní krize byla ukončena 18. července 2006, kdy Seim schválil 14. vládu vedenou sociálním demokratem G. Kirkilasem. Jde o menšinovou středolevou vládu složenou ze zástupců 4 stran, která navazuje na program vlády předchozí.

Složení vlády:

Gediminas Kirkilas - premiér (Soc. demokracie)

Petras Baguška - ministr spravedlnosti (Obč. demokrat. strana)

Rimantas Šadžius - ministr financí (Soc. demokracie) - jmenován do funkce 16. května 2007, (předchozí ministr Z. Balčytis odstoupil z rodinných důvodů)

Vilija Blinkeviči?té - ministryně práce a sociálních věcí (Soc. demokracie)

Algirdas Butkevičius - ministr dopravy (Soc. demokracie)

Jonas Jučas - ministr kultury (Svaz liberálů a Středu)

Ar?nas Kundrotas - ministr životního prostředí (Soc. demokracie)

Vytas Navickas - ministr hospodářství (Unie farmářů a strany nové demokracie)

Juozas Olekas - ministr národní obrany (Soc. demokracie)

Kazimira Danuté Prunskiené - ministryně zemědělství (Unie farmářů a strany nové demokracie)

Raimondas Šukys - ministr vnitra (Svaz liberalů s Středu)

Rimvydas Turčinskas - ministr zdravotnictví (Obč. demokrat. strana)

Petras Vaitiek?nas - ministr zahraničních věcí (Unie farmářů a strany nové demokracie)

Roma Žakaitiené - ministryně pro školství a vědu  (Soc. demokracie)

Více o vládě na www.lrv.lt.


 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

 • Litva; Rozdělená Bolívie? Horká půda Nigérie - Litva - největší z pobaltských republik (J. Miškovský). Bolívie, jedna nebo dvě země? (J. Kocurek). Svět a migrace: Horká půda Nigérie (D. Ašenbryl).
 • Litevsko-polsko-běloruské trojmezí - Kvalita života na hraničním pomezí se samozřejmě odvíjí od zeměpisné polohy a aktuální politické situace. My jsme navštívili kraj jezer a hlubokých lesů na Litevsko-polsko-běloruském trojmezí, kde se čas takřka zastavil.
 • Rok po zemětřesení v čínské provincii Sichuan (H. Staňková). Světový Den pro Fair Trade (M. Král). Ghalia Benali & Bert Cornelis (P.Dorůžka). Litevci, plní aktivity i víry (D. Ašenbryl). Poslechněte si: Rok po zemětřesení v čínské provincii...
 • Martin Dorazín nás vzal s sebou do neobjeveného ráje turistů - na litevské pobřeží. Poslechněte si: Martin Dorazín nás vzal s sebou do...
 • Prakticky v každé evropské metropoli najdeme čtvrť, která se dá nazvat lokálním centrem bujarého života umělců. My jsme navštívili Litvu, konkrétně rebelantskou republiku Užupis. Poslechněte si: Prakticky v každé evropské metropoli najdeme...
 • Podívali jsme se do kulturní metropole Evropy, konkrétně litevského města Vilnius. Martin Dorazín zjišťoval, co v barokní metropoli můžeme naleznout. Poslechněte si: Podívali jsme se do kulturní metropole Evropy,...

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

 • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
 • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice