Maďarsko

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Hlavou státu je prezident republiky. Zákonodárným orgánem MR je jednokomorový parlament. Systém parlamentních voleb je dvoukolový a kombinuje poměrný a většinový volební systém. Z 386 křesel je 176 obsazováno na základě většinového systému (176 volebních obvodů, na základě individuálních kandidátních listin). Dalších 152 poslanců je do parlamentu voleno na základě územních stranických kandidátek a zbývajících 58 na základě celostátní kandidátní listiny.
Maďarská republika je fungující pluralitní demokracií se standardní vnitropolitickou situací i stranickým systémem. Maďarské politické spektrum bylo postupně redukováno a dnes mu dominuje několik politických stran. Nadále existuje tendence směřování k bipolárnímu systému.

V posledních dvoukolových parlamentních volbách 9. a 23.4.2006 se do parlamentu dostali zástupci 6 politických uskupení, z nichž 2 (socialisté a Fidesz) mají výrazně dominantní postavení. Volby znamenaly poprvé po roku 1989 pokračování vlády dosavadní koalice (socialistů a svobodných demokratů).

Charakteristika parlamentních stran:

MSZP - Maďarská socialistická strana, jeden ze 2 hlavních pólů politického spektra MR. Postkomunistická strana, která se vyvinula z reformní části původní Maďarské socialistické dělnické strany. Zejména v posledním roce se snaží o vývoj směrem k moderní levicově orientované liberální sociálně-demokratické straně evropského typu. Člen Socialistické internacionály. Svou voličskou základnu má spíše mezi obyvatelstvem žijícím ve městech.

SZDSZ - Strana svobodných demokratů, liberální koaliční spojenec MSZP. Většina jejích představitelů pochází z řad disentu (strana vznikla v roce 1988).

FIDESZ-MPSZ - Svaz mladých demokratů - Maďarský občanský svaz. Opoziční protipól MSZP. Od pravostředové strany zastávající liberální hodnoty při svém založení se výrazně posunula směrem ke konzervativní pravici, zejména v důsledku vývoje své politiky v národních otázkách a ve snaze sjednotit a získat pravicové voliče.

MDF - Maďarské demokratické fórum, tradiční pravicová konzervativní strana. Od počátku 90. let, kdy byla hlavní pravicovou formací, zaznamenala strana podstatný ústup. Je velkým kritikem poměrů současné pravice, zejména Fideszu.

KDNP - Křesťansko demokratická lidová strana, je tradiční pravicová strana stavějící na křesťanských hodnotách, rodině a národu, ovšem s rétorikou posílení vlivu církve ve státě.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Současným prezidentem MR je László Sólyom ("Šójom"), který předchozího prezidenta vystřídal ve funkci dne 5.8.2005 (Ferenc Mádl 2000-2005; Árpád Göncz 1990 2000). Prezident je volen parlamentem v tajných volbách na 5 let a může být zvolen na dvě po sobě následující období. Prezident MR má poměrně omezené pravomoci, neboť pro maďarský politický systém je charakteristická silná pozice předsedy vlády.

 

2.3. Složení vlády

Maďarský parlament po volbách v dubnu 2006 schválil do funkce premiéra 16.5.2006 opětovně Ference Gyurcsánye. Strany vládní koalice MSZP a SZDSZ  podepsaly dne 30.5. novou koaliční smlouvu a 9.6. vláda složila svůj slib.

MinisterstvaMinistři
FinanceJános Veres – MSZP (resort vedl i před volbami 2006)
Práce a sociálních věcí Mónika Lampert/ová - MSZP
Školství/Kultura (po sloučení dosavadních dvou samostatných resortů) István Hiller - MSZP
Hospodářství a dopravaJános Kóka (resort vedl i před volbami 2006) - SZDSZ
Obrana Imre Szekeres - MSZP
ZemědělstvíJózsef Gráf – MSZP (resort vedl i před letošními volbami)
Životní prostředíGábor Fodor - SZDSZ

Spravedlnost a právo

(převzalo část agendy ze zrušeného  ministerstva vnitra)

Albert Takács - MSZP
Zdravotnictví Ágnes Horváth/ová – SZDSZ (od dubna 2007)
Zahraničí Kinga Göncz/ová  - MSZP

Místní správa a regionální rozvoj

(převzalo část agendy ze zrušeného  ministerstva vnitra)

Gordon Bajnai
Úřad předsedy vlády Péter Kiss - MSZP
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

Podcast

  • Den dětí a suverenity v Turecku; korejská vesnice; úspěch pravice v Maďarsku; Suchá Burkina Faso - Den dětí a suverenity v Turecku (J. Urbišová). Existuje korejská vesnice? (I. Jonášová). Rekordní úspěch pravice v Maďarsku (Z. Pogats). Svět a migrace: Suchá Burkina Faso (D. Ašenbryl).
  • Jih Maďarska - Odskočili jsme si na jih Maďarska, kde jsme si pohladili jelena a ochutnali výborný guláš. Společnost nám dělal kolega Gregor Martin Papuczek.
  • Maďarské víno a město Eger - Ochutnali jsme maďarské víno a prošli se společně s Gregorem Papucsekem po městě Eger.
  • Vypravili jsme se do jižního Maďarska kde se začala šířit poušť, kterou bychom mohli směle přirovnat např. k těm v zdánlivě nekončícím v Africe. Co za změnami stojí jsme zjišťovali přímo na místě. Poslechněte si: Vypravili jsme se do jižního Maďarska kde se...
  • Maďaři se velmi intenzivně připravují na turistickou sezónu. Ti kteří v turistickém ruchu pracují, nebo v něm dokonce žijí, se snaží z ekonomické krize něco vytěžit. Gregor Martin Papucsek se jel na plánovaná vylepšení podívat, a to až k Balatonu. Poslechněte si: Maďaři se velmi intenzivně připravují na...
  • Navštívili jsme maďarský národní park Kiskunságy. Nalezli jsme tam \"nejdražšího\" a největšího přísně chráněného opeřence Evropy, a to Dropa velkého. Lubomír Smatana nám prozradil více. Poslechněte si: Navštívili jsme maďarský národní park...

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice