Malajsie je členem OSN, současně se stala členem UN HRC. Z agencií OSN a dalších mezinárodních organizací je v Malajsii např. zastoupení UNDP, UNICEF, UNESCO, WHO, AIBD - Asia-Pacific Broadcasting Development, APDC - Asian and Pacific Development center, INRO - International Rubber Organization, a IPPF - International Planned Parenthood Federation, IDB - Islamic Development Bank a další. Malajsie je zakládajícím členem Sdružení států jihovýchodní Asie ASEAN, členem asijsko-evropského dialogu ASEM, ekonomického sdružení APEC, skupiny G-15, Hnutí nezúčastněných (NAM), Organizace islámské konference (OIC) a mezinárodních organizací IATA, ICAO, MMF, Světové obchodní organizace (WTO) a Asian Development Bank (ADB).
Z hlediska zahraničně politické orientace země považuje malajsijská vláda spolupráci s ostatními zeměmi ASEAN za klíčovou prioritu. V rámci ASEAN Malajsie rozvíjí bilaterální vztahy zejména se sousedními zeměmi: Thajskem, Singapurem, Indonésií a Filipínami. Současně usiluje o co největší rozvoj obchodní spolupráce v rámci sdružení tak, aby byla zajištěna prosperita a stabilita jihovýchodní Asie. Klíčovým prostředkem k dosažení tohoto cíle by měla být hospodářská integrace v rámci AFTA (ASEAN Free Trade Area).
Malajsie patřila k iniciátorům začlenění Laosu, Myanmaru a Kambodže do ASEAN a nadále přijímá roli jejich „ochránce“. Pokud jde o spolupráci s Myanmarem, prosazuje „asijskou alternativu", neboli dosažení změn vojenského režimu prostřednictvím hospodářské spolupráce - podporou obchodu a investičních projektů.
Malajsie prosazuje cesty k hlubšímu zapojení ASEAN do spolupráce se zeměmi Dálného východu: ČLR, Japonskem a Korejskou republikou a byla iniciátorem vytvoření Východoasijské zóny volného obchodu EAEG (ASEAN+ ČLR, Japonsko, KR). Malajsie se staví kladně rovněž k perspektivě vytvoření integračního uskupení mezi ASEAN a ČLR tzv. Asijské zóny volného obchodu (AFTZ).
Největším obchodním partnerem Malajsie v rámci ASEAN je sousední Singapur, který zaujímá zvláštní postavení v zahraniční politice země. Přispívá k tomu zejména skutečnost, že Singapur byl součástí malajsijské federace a v současnosti má s Malajsií ze všech zemí nejprovázanější vztahy. Mezi oběma zeměmi panují spory o námořní pohraniční linii v Johorské úžině, o právo Singapuru na umělé zvětšování ostrova a o cenu malajsijské vody dodávané do Singapuru. Z hlediska důležitosti zemí měřené objemem zahraničního obchodu po Singapuru následují Thajsko, Indonésie a Filipíny.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Ideální rychlost pro pohodu, vnímání okolí, výdej energie, přesuny na delší vzdálenosti a optimální zvládání nebezpečí je jízda na kole s bagáží. Všechny potřeby, důležité...
Čtěte více z deníku Po skutečných oddělených cyklostezkách Rakouskem.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: