Malajsie je členem OSN, současně se stala členem UN HRC. Z agencií OSN a dalších mezinárodních organizací je v Malajsii např. zastoupení UNDP, UNICEF, UNESCO, WHO, AIBD - Asia-Pacific Broadcasting Development, APDC - Asian and Pacific Development center, INRO - International Rubber Organization, a IPPF - International Planned Parenthood Federation, IDB - Islamic Development Bank a další. Malajsie je zakládajícím členem Sdružení států jihovýchodní Asie ASEAN, členem asijsko-evropského dialogu ASEM, ekonomického sdružení APEC, skupiny G-15, Hnutí nezúčastněných (NAM), Organizace islámské konference (OIC) a mezinárodních organizací IATA, ICAO, MMF, Světové obchodní organizace (WTO) a Asian Development Bank (ADB).
Z hlediska zahraničně politické orientace země považuje malajsijská vláda spolupráci s ostatními zeměmi ASEAN za klíčovou prioritu. V rámci ASEAN Malajsie rozvíjí bilaterální vztahy zejména se sousedními zeměmi: Thajskem, Singapurem, Indonésií a Filipínami. Současně usiluje o co největší rozvoj obchodní spolupráce v rámci sdružení tak, aby byla zajištěna prosperita a stabilita jihovýchodní Asie. Klíčovým prostředkem k dosažení tohoto cíle by měla být hospodářská integrace v rámci AFTA (ASEAN Free Trade Area).
Malajsie patřila k iniciátorům začlenění Laosu, Myanmaru a Kambodže do ASEAN a nadále přijímá roli jejich „ochránce“. Pokud jde o spolupráci s Myanmarem, prosazuje „asijskou alternativu", neboli dosažení změn vojenského režimu prostřednictvím hospodářské spolupráce - podporou obchodu a investičních projektů.
Malajsie prosazuje cesty k hlubšímu zapojení ASEAN do spolupráce se zeměmi Dálného východu: ČLR, Japonskem a Korejskou republikou a byla iniciátorem vytvoření Východoasijské zóny volného obchodu EAEG (ASEAN+ ČLR, Japonsko, KR). Malajsie se staví kladně rovněž k perspektivě vytvoření integračního uskupení mezi ASEAN a ČLR tzv. Asijské zóny volného obchodu (AFTZ).
Největším obchodním partnerem Malajsie v rámci ASEAN je sousední Singapur, který zaujímá zvláštní postavení v zahraniční politice země. Přispívá k tomu zejména skutečnost, že Singapur byl součástí malajsijské federace a v současnosti má s Malajsií ze všech zemí nejprovázanější vztahy. Mezi oběma zeměmi panují spory o námořní pohraniční linii v Johorské úžině, o právo Singapuru na umělé zvětšování ostrova a o cenu malajsijské vody dodávané do Singapuru. Z hlediska důležitosti zemí měřené objemem zahraničního obchodu po Singapuru následují Thajsko, Indonésie a Filipíny.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Elbrus (5642m.n.m), nejvyšší hora Evropy, byla po několik let mou „fatamorgánou“. Čím víc mě zaměstnávala myšlenka zdolat ji, tím víc mi připadalo „obyčejné“ vyrazit na ni...
Čtěte více z deníku Článek
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: