Zákonodárný orgán není v zemi ustaven, zákonodárná moc je v rukou Státní rady pro mír a rozvoj (State Peace and Development Council-SPDC).
Myanmarský svaz je republikou. Jeho státní systém je od roku 1974 založen na zásadách tzv. „centrálního řízení". Svazové státy (obývané převážně menšinovými etnickými skupinami) a oblasti (kde žije hlavně barmské obyvatelstvo) mají stejné postavení, menšinám je zaručena pouze jistá kulturní autonomie.
Činnost politických stran v zemi není oficiálně zakázána, je však pod přísným dohledem vojenské junty.
SPDC zavedla v zemi jeden z nejbrutálnějších režimů na světě. V Myanmaru existuje velké množství politických vězňů a režim je kriticky hodnocen OSN, EU a dalšími mezinárodními organizacemi.
Ihned po vojenském převratu (18. 9. 1988) tehdy ustavená vojenská junta převzala veškerou moc v zemi. Rozpustila Lidové shromáždění (tehdejší jednokomorový parlament), jehož 489 poslanců bylo voleno na dobu 4 let. 27. 5. 1990 se uskutečnily doposud poslední volby, v nichž 392 poslaneckých míst získala opoziční Národní liga pro demokracii (NLD). Vládnoucí junta však výsledky těchto voleb zpochybnila a znemožnila svolání parlamentu. Tzv. Národní shromáždění, jež z popudu režimu zasedá od ledna 1993, nemá zákonodárnou moc; jeho úkolem je pouze připravit návrh nové ústavy.
Dne 25. 8. 2003 bylo vojenskou juntou oznámeno zřízení funkce prezidenta republiky. Prezidentem se stal dosavadní premiér generál Than Swe a novým premiérem se stal generál Khin Nyunt. V listopadu 2004 došlo k výrazným změnám ve vedení vojenské junty. Údajně ze zdravotních důvodů odstoupil bývalý premiér Khin Nyunt. Skutečným motivem ale byl boj o moc (politickou, ale hlavně ekonomickou) mezi premiérem řízenou vojenskou rozvědkou a vedením vojenské junty. Premiérovi byla ze strany mocného Than Swe v čel junty vytýkána i příliš úzká spolupráce s etnickýma skupinami a náklonnost k myšlence možné spolupráce s Aung San Suu Kyi.
Novým premiérem se stal Soe Win poslušný vykonavatel příkazů Than Swe, který rozhodně nemá potřebné kontakty a vliv, aby mohl hrát mocenskou hru na nejvyšší úrovni.
V roce 2004 a v období od února do dubna 2005 se uskutečnily dvě nová kola jednání tzv. Národního shromáždění (NC-National Convention) k sepsání nové ústavy v rámci tzv. „cestovní mapy k demokracii v Myanmaru". V roce 2006 byla jednání odložena. Nejvýznamnější opoziční strana v zemi NLD se těchto jednání nezúčastňuje a odsuzuje netransparentní výběr delegátů, nedemokratický jednací řád NC a zákony trestající svobodu projevu při diskusích o ústavě. V domácím vězení zůstává i držitelka Nobelovy ceny za mír a hlavní představitelka opoziční NLD, Aung San Suu Kyi. Vojenská junta se rozhodla koncem května 2006 její domácí vězení prodloužit. Celý proces, včetně „ cestovní mapy" je obecně demokratickým světem považován za falešný, předstíraný už vzhledem k tomu, že delegáti konventu jsou vybráni vojenskou juntou a proces podléhá její kontrole. Proces je určen pouze k zajištění a upevnění kontroly a moci generálů v zemi.
Národní liga pro demokracii (NLD) uveřejnila dne 12. 2. 2006 návrh na smluvní přechod k demokracii : svolat parlament na základě voleb z roku 1990, který jmenuje přechodnou vládu; parlament a vláda připraví plán transformace M/B. Junta plán odmítla.
Hlavou státu je prezident gen.Than Shwe (který je také ministrem obrany a předsedou strany SPDC ).
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
** 13.7. ** Před 8 hod. v recepci otravuje nějaká ženská, umí jen rumunsky, v 8,10 otravuje znova. Snažíme se vysvětlit, že taky čekáme na recepční a že tu musí být každou...
Čtěte více z deníku Severin, Calimanešti, Podu Olt, Brašov (13.7. - 15.7.)
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: