UN (OSN), AU (African Union, vznikla v červenci roku 2000 jako nástupnická organizace po OAJ - Organizaci africké jednoty), ICM (HNZ - Hnutí nezávislých zemí), WTO (Světová obchodní organizace - člen Lomé IV), IMF (MMF - mezinárodní měnový fond), WB (SB - Světová banka), ADB (Africká rozvojová banka), ECOWAS (Ekonomické společenství západoafrických zemí), OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu).
Členství v dalších mezinárodních organizacích: ACP, CCC, ECA, FAO, G-15, G-19, G-24, G-77, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICFTU, IDA, IFAD, IFC, IFRCS, IHO, ILO, IMO, Inmarsat, Intelsat, Interpol, IOC, ISO, ITU, MINURSO, MONUC, NAM, OIC, OPCW, PCA, UNCTAD, UNESCO, UNHCR, UNIDO, UNIKOM, UNITAR, UNMEE, UNMIBH, UNMIK, UNMOP, UNMOT, UNTAET, UNU, UPU, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WToO.
Významné místo zaujímá Nigérie ještě v následujících mezinárodních organizacích:
- British Commonwealth (Britské společenství národů)
- Lomé Convention (bezcelní vstup určitého stupně na trhy EU)
- Ozone Layer Protection (Kjótský protokol)
- International Cocoa Organization (Mezinárodní organizace producentů kakaa)
- International Institute for Cotton (Mezinárodní institut pro bavlnu)
- West African Groundnut Council (Západoafrický výbor producentů podzemnice olejné)
- International Tin Council (Mezinárodní výbor producentů cínu)
Nigérie jako rozhodující regionální ekonomická mocnost hraje zásadní roli v Ekonomickém společenství západoafrických států (ECOWAS), v Abuji také sídlí Sekretariát organizace..
ECOWAS byl vytvořen v roce 1975 a má v současné době 15 členských zemí - Benin, Burkina Faso, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libérie, Mali, Mauretánie, Niger, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Senegal, Sierra Leone a Togo.
Hlavním cílem ECOWAS je vytvoření celní, ekonomické a monetární unie. Od ledna 2008 má být implementován společný celní tarif, konečným cílem je pak vytvoření funkční ekonomické a měnové unie (WAEMU) - sblížení makroekonomické politiky členských zemí a vzájemná harmonizace odvětvové hospodářské politiky, jednotné vnější tarify a odstranění existujících vnitřních obchodních bariér. ECOWAS také zřizuje soudní dvůr, kam se subjekty i občané budou moci obracet s případy souvisejícími s agendami ECOWAS. Země ECOWAS na konci roku 2000 dohodly na ustavení společné centrální banky (jako přechodná instituce do vzniku Západoafrické centrální banky WACB byl v Akkře zřízen Západoafrický měnový institut WAMI) a zavedení společné měny od roku 2003, k tomuto však doposud nedošlo.
Od konce roku 2005 probíhá transformace organizace Sekretariátu ECOWAS na Komisi. Nejvýraznější částí má být komise pro obchod a cla. Fungování v nové struktuře by mělo začít od 1.1.2007.
Nigérie hraje důležitou roli v OPEC (Sdružení zemí vyvážejících ropu). Jejím členem je již od roku 1974 a dlouhodobě je pátým-šestým největším světovým producentem surové ropy s dosud známými zásobami ropy ve výši cca 34 mld. barelů.
Nigérie se účastní také NEPAD (New Partnership for Africa´s Development). Základem iniciativy je závazek afrických vůdců uvést v život Deklaraci o demokracii a způsobech politického, hospodářského a společenského vládnutí. Dokument dává důraz zejména na vlastní zodpovědnost Afričanů za další rozvoj svého kontinentu, s důrazem na soukromý sektor.
Smlouvy jsou uvedeny v časové posloupnosti uzavírání:
1) Dohoda o vědecké a kulturní spolupráci mezi ČSSR a Nigérií ze dne 8.9.1964
2) Kulturní dohoda mezi ČSSR a Nigérií ze dne 1.9.1978
3) Dohoda o ekonomické, vědecké a technické spolupráci mezi ČSSR a Nigérií ze dne 7.3.1979
4) Úvěrová dohoda mezi ČSSR a Nigérií ze dne 11.6.1979
5) Protokol o změně úvěrové dohody mezi ČSSR a Nigérií ze dne 8.3.1983
6) Obchodní dohoda mezi ČSSR a Nigérií ze dne 13.8.1987
7) Smlouva mezi ČSSR a Nigérií o zamezení dvojího zdanění a zabránění úniku v oboru daní z příjmu, zisku a majetku ze dne 31.8.1989
8) Program kulturní a školské spolupráce mezi vládami České a Slovenské federativní republiky a Nigérie ze dne 9.3.1992
Česká republika od svého vzniku dosud neuzavřela s Nigérií žádnou novou smlouvu. Od počátku roku 2000 probíhají jednání o podpisu Dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Elbrus (5642m.n.m), nejvyšší hora Evropy, byla po několik let mou „fatamorgánou“. Čím víc mě zaměstnávala myšlenka zdolat ji, tím víc mi připadalo „obyčejné“ vyrazit na ni...
Čtěte více z deníku Článek
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: