Zásadní vnitropolitickou událostí, která bude ovlivňovat politický vývoj země v následujících letech, byly všeobecné volby v dubnu 2007 (14.4.2007 volby guvernérů a poslanců parlamentů jednotlivých států, 21.4.2007 volby prezidenta a členů obou komor Náodního shromáždění). Podle očekávání byl do čela země zvolen kandidát vládní PDP, strana též velmi podstatně posílila svouji dominanci ve federálním parlamentu i v regionech (kromě 6 států, kde dominuje ANPP resp. AC). Toto znamená, že na ekonomickém směřování země by se příliš měnit nemělo. Privatizace státních podílů významně pokročila, také v daňové oblasti zřejmě nedojde s výměnou Obasanjovy garnitury za Yar´Aduovu administrativu k podstatným změnám.
Z regionálních uskupení je pro ekonomiku Nigérie nejvýznamnější ECOWAS. V této souvislosti by podstatným posunem bylo dohodnuté zavedení společného vnějšího celního tarifu od 1.1.2008. Zdá se ovšem, že členské země se nebudou snadno vzdávat ochrany svých důležitých oborů, je tedy možné, že dojde k dalšímu odložení tohoto kroku nebo bude zachováno tolik výjimek a přechodných období, že zavedení jednotného tarifu ztratí svůj zásadní význam. Země také usilují o zavedení společné měny, i zde však je však realizace daleko za dohodnutými termíny. Celkově se zdá, že ECOWAS již není výhradně ekonomickou záležitostí, Sekretariát (do budoucna Komise) si hledá další témata a např. čistá podpora ekonomické spolupráce a integrace regionu nyní budou náplní pouze jedné komise.
Nigérie má ambice obsadit v reformované Radě bezpečnosti OSN stálý post za Afriku, zde je ovšem otázkou, zda v dohledné době vůbec k zásadnější reformě RB dojde.
Po oddlužení Nigérie, souvisejícím zlešení ratingu (od května 2006 u Standards&Poors BB-, což je stejně jako má např. Turecko, Ukrajina či Brazílie, brzy má být zlepšeno na BB) a realizaci zásadnějších ekonomických transformačních kroků by měla na zlepšující se prostředí pro investice reagovat i EGAP, která až dosud vesměs odmítala pojišťovat exportní projekty do Nigérie, což zase byla zásadní překážka k získání výhodnějších státem podporovaných úvěrů od ČEB. Nigérie je přitom přes veškerá rizika díky ropným příjmům vysoce bonitní a země má jasně definované potřeby na příští období, které se v řadě oblastí shodují s odvětvími tradičními pro český průmysl.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Zdravime vsechny, takze teplota je neco malo pres 30 stupnu, fouka vetricek a je 13:48 mistniho casu. Zaciname........nas odjezd se neobesel bez problemu. Vse, jako tradicne, zacalo uz na...
Čtěte více z deníku Oman Report 1.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: