Nizozemí

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Politický systém Nizozemska: parlamentní demokracie a konstituční monarchie.

Dvoukomorový parlament (Generální stavy) tvoří:

  • První komora (75 členů, „senát") volená nepřímo členy Provinčních rad na čtyři roky;
  • Druhá komora (150 členů, „sněmovna") volená v přímých volbách všemi občany staršími 18 let na čtyři roky.
 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Královna Beatrix - Její Veličenstvo královna Beatrix Wilhelmina Armgard, Královna Nizozemska, Princezna Oranžska-Nassau, Princezna Lippe-Biesterfeld etc.etc.etc.
(od 30. 4. 1980 - datum inaugurace)

 

2.3. Složení vlády

Koaliční vláda křesťansko-demokratické CDA, „strany práce" PvdA a křesťanské CU, označovaná jako kabinet „Balkenende IV", vzešla z parlamentních voleb konaných v listopadu 2006. Byla jmenována dne 22.2.2007.

Personální složení nizozemské vlády:

  • Premiér: Jan Peter Balkenende (CDA)
  • Místopředseda vlády a ministr financí: Wouter Bos (PvdA)
  • Místopředseda vlády a ministr (bez portfeje) pro mládež a rodinu: Andre Rouvoet (CU)
  • Ministr zahraničních věcí: Maxim Vehagen (CDA)
  • Ministryně hospodářských věcí: Maria van der Hoeven (CDA)
  • Ministr obrany: Eimert van Middelkoop (CU)
  • Ministr spravedlnosti: Ernst Hirsch Ballin (CDA)
  • Ministryně vnitra: Guusje ter Horst (PvdA)
  • Ministryně (bez portfeje) pro bydlení, obce a integraci: Ella Vogelaar
  • Ministr sociálních věcí: Piet Hein Donner (CDA)
  • Ministr školství, kultury a vědy: Ronald Plasterk (PvdA)
  • Ministr zdravotnictví a sportu: Ab Klink (CDA)
  • Ministr dopravy a vodohospodářství: Camiel Eurlings (CDA)
  • Ministryně životního prostředí: Jacqueline Cramer (PvdA)
  • Ministr pro rozvojovou spolupráci (v rámci MZV): Bert Koenders (PvdA)

Členy nizozemské vlády je také 11 státních tajemníků, z nichž někteří vystupují vůči zahraničí jako ministři:

  • Ministr pro zahraniční obchod: Frank Heemskerk (PvdA, Ministerstvo hospodářských věcí)
  • Ministr pro evropské záležitosti: Frans Timmermans (PvdA, Ministerstvo zahraničních věcí)

Pozn.: Životopisy (CV) všech členů vlády lze nalézt na internetových stránkách:
http://www.government.nl/bewindslieden/index.jsp

Charakteristika aktuální vnitropolitické situace:

Koncem února 2007 se v Nizozemsku ujala vlády nová koalice, složená ze dvou největších politických stran pravého a levého středu a z třetí menší „křesťanské" (protestantské) strany. Koalice se opírá o parlamentní většinu. Na základě výsledků voleb do Provinčních stavů v březnu 2007 získala rovněž většinu v senátu.

V roce 2006 zažila nizozemská vnitropolitická scéna několik složitých situací. Začátkem roku 2006 téměř došlo k vládní krizi v souvislosti se schválením vojenské účasti Nizozemska v Afgánistánu. Vládní krize se skutečně dostavila v červnu/červenci, když koalici tehdy složenou z CDA, VVD a D66 (Balkenende II) odpustili ministři za menší D66, na protest proti způsobu zpochybnění nároku na nizozemské státní občanství tehdejší poslanyně za VVD a mezinárodně uznávané bojovnice za ženská práva v islámské společnosti Ayan Hirsi Ali (která následně odešla z Nizozemska do USA).

Vládní krize však byla relativně rychle a hladce vyřešena jmenováním menšinového kabinetu Balkenende III. Vedla rovněž k uspíšení termínu parlamentních voleb, které se uskutečnily dne 22.11.2006. Volební kampaň politických stran probíhala na podzim 2006 na pozadí zlepšující se ekonomické situace, která pomohla k vítězství CDA. Celkově vyrovnané volební výsledky z hlediska mandátů pravice a levice však ztížily vyjednávání o složení nové vládní koalice. Po celkem 91 dnech jednání byl nový kabinet (Balkenende IV) jmenován dne 22.2.2007.

Výsledky voleb z 22.11.2006:
Název strany* Počet mandátů
CDA 41
PvdA 33
VVD 22
SP 25
GroenLinks 7
D66 3
ChristenUnie 6
SGP 2
Partij voor de Dieren 2
Gr.Wilders/PvdV 9
* stručné charakteristiky jednotlivých stran jsou uvedeny dále.

V 1. pololetí 2006 se v Nizozemsku uskutečnily také komunální volby. V nich při poměrně vysoké účasti (58 % z celkového počtu 11,8 mil. voličů) přesvědčivě vyhrála levice - PvdA s absolutně nejvyšším počtem hlasů (1988 mandátů, nárůst o 671) a socialistická SP (333 mandátů, nárůst o 176). SP získala také silnou podporu v listopadových parlamentních volbách, kdy ze všech politických stran zaznamenala největší nárůst počtu mandátů.

Volby do první komory parlamentu (senátu) probíhají v Nizozemsku ve dvou kolech. Nejprve jsou přímým hlasování voleny tzv. Provinční stavy, které posléze volí senátory.
Volby do Provinčních stavů proběhly dne 7.3.2007 a zvítězila v nich současná vládní koalice. Nový senát byl sformován k 12.6.2007 a má následující složení:

Název strany a počet mandátů:
CDA 21
ChristenUnie 4
D66 2
GroenLinks 4
OSF (Nezávislá senátní frakce) 1
Partij voor de Dieren (Strana pro zvířata) 1
PvdA 14
SGP 2
SP 12
VVD 14

Stručná charakteristika největších politických stran:

CDA (Christen Democratisch Apel - Křesťansko demokratická výzva) - Tradiční křesťansko-demokratická strana, srovnatelná např. s německou CDU-CSU. Hlavní koaliční strana nyní i v předchozím volebním období.

PvdA (Partij ven de Arbeid - Strana práce) - Typická západoevropská sociálně-demokratická strana, v období 2003-2006 byla v Nizozemsku hlavní opoziční stranou, nyní je součástí vládní koalice.

CU, ChristenUnie (Křesťanská unie) - Strana vznikla v roce 2001 ze dvou parlamentních stran hlásících se k historické tradici politické reprezentace příslušníků reformovaných církví. Ve svých postojích mísí konzervatismus s poměrně výrazným sociálním cítěním. Třetí koaliční strana v současném kabinetu.

VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie - Lidová strana pro svobodu a demokracii) - Původně klasická liberální strana, v současnosti sama sebe označuje za liberálně-konzervativní. Od roku 1994 byla vždy ve vládě, nyní pravicová opozice. V předvolebním období byla nejčastěji zmiňovaným favoritem podnikatelů.

SP (Socialistische Partij - Socialistická strana) - Původně radikálně levicová strana, která doposud nikdy nebyla ve vládě. V parlamentních volbách 2006 dosáhla ze všech politických stran největšího zisku hlasů oproti minulým volbám.

GroenLinks (Strana zelených) - Strana blízká německým zeleným, v parlamentu od roku 1989. Kromě tradiční ekologické orientace těží i z levicového koaličního potenciálu.

D66 (Democraten 66 - Demokraté 66) (2), „strana intelektuálů", která se po čtyřiceti letech existence a po 14 letech nepřetržité účasti na vládě nachází nyní v krizi. Program D66 nadále oceňují podnikatelé i odborníci, ale její schopnost strany oslovit voliče je příliš nízká.

PvV (Strana svobody) - Pravicová strana bývalého člena VVD G. Wilderse, známého především díky svým proti-islamistickým postojům.

PvdD (De Partij voor de Dieren - Strana za zvířata) - Vznikla v r. 2002 a ve volbách v r. 2006 mj. těžila z protestních hlasů s politikou nespokojených voličů.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

  • O Nizozemsku vypráví Daniël Hagen - Rozhovor s cestovatelem Daniëlem Hagenem o jeho vztahu k Nizozemsku, o tom, co je pro obyvatele této země typické i proč má tak rád cestování po vodě
  • Oslavy hojnosti sleďů v Holandsku - Uzenáč, zavináč, pečenáč nebo docela obyčejný slaneček. Nejběžnější ryba atlantického oceánu (sleď obecný) má mnoho jmen a redaktor Pavel Novák se vydal do Holandska na oslavy hojnosti, právě zmíněných sleďů.
  • Závod 11 měst v Nizozemsku - Na historii a současnost Závodu 11 měst v Nizozemsku jsme s podívali společně s naším zpravodajem Pavlem Novákem.
  • Made in India; Holanďané celého světa; Výstava: Ve stínu jaguára - Made in India - Víte, kdo na nás šije a jak žije? (U. Ravikumar, M. Rychtecká). Svět a migrace: Holanďané celého světa (D. Ašenbryl). Pozvánka na výstavu: Ve stínu jaguára (M. Baďurová).
  • Arnhem - 1944 - Před 65 lety se v nizozemském Arnhemu rozpoutalo peklo. V roce 1944 se tu totiž odehrála část spojenecké operace Market Garden. Na místa, kde vojáci marně bojovali o most, přes který vedla cesta do Německa, nás zavedl zahraniční zpravodaj Pavel Novák.
  • Králem silnice se můžeme stát, i když si nesedneme za volant. Zavítali jsme do malebného městečka v Nizozemí, abychom prožili hezké chvíle v cyklistickém ráji. Poslechněte si: Králem silnice se můžeme stát, i když si...

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse

František Svědínek: Kontakt na banku ANG v Nizozemí (26.08.13 11:41)

dobrý den.vážení rád bych si založil účet ve vaší bance a proto prosím o E.mailovou adresu na vaší banku. můj E-mail je pekos15@seznam.cz zatím děkuji Svědínek. (reagovat)


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice