Celkem 385 364 km2 z toho:
Počet obyvatel :
Hustota obyvatelstva:
51,7 % ekonomicky činného obyvatelstva (2 418 700 osob, tj. meziroční nárůst o 1,1 %)
národnostní menšiny tvoří zejména:
Největší přírůstek zaznamenali v meziročním srovnání:
Většina se hlásí k státní evangelicko-luteránské církvi. Islámské vyznání uvádí přes 72 000 zaregistrovaných členů. Římských katolíků je statisticky registrováno přes 46 000.
Dvě rovnoprávné verze norštiny (bokmaal a nynorsk, jejíž používání v poslední době mírně slábne, nicméně se udržuje m.j. v oficiálních státních publikacích), běžná je znalost angličtiny.
Největšími městy co do počtu obyvatel jsou:
Norská koruna (norsk krone, zkratka NOK) je plně směnitelná. Dělí se na 100 ?re (nejmenší užívaná mince 1 NOK). Běžně směnitelné cizí měny včetně Kč jsou v norských bankách akceptovány a měněny. V EURO i v jiných měnách lze vést bankovní účty, některé norské vnitřní obchody rovněž evidují své ceny v EURO.
Kurs norské koruny k 3. 9. 2007 : 1 USD = 5,80 NOK, 1 EUR = 7,94 NOK.
http://ssb.no/emner/00/minifakta/no/main_16.html
Obvyklá pracovní doba: 08/09.00 –15.30/16.30 (v létě řada institucí do 14.30/15.00).
V červenci mají výrobní podniky 3 týdny podnikové celostátní dovolené.
Obvyklá prodejní doba: supermarkety po/pá 09.00–20/21.00, so 09.00–18.00; ostatní obchody po, út, st a pá 09/10.00 –17.00, čt do 19/20.00, so do 13/16.00; jen velmi omezená část obchodů smí mít otevřeno v neděli (síť non-stop obchodů „7-eleven“, krámky benzinových čerpadel
Banky: v zimě do 15.30, v létě do 14.30, v so ani ne otevřeno nemají; existuje však velmi hustá síť bankovních automatů (MINIBANK) a téměř za vše lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami.
Pošty mají otevřeno většinou o hodinu déle než banky a poskytují mnohé bankovní a směnárenské služby.
Kurs: 1 NOK = cca 3,49 Kč (3.9. 2007). Kurs Kč se často mění a je třeba sledovat informace v denním tisku. Norsko není členem EU, a tedy ani EMU, euro se v bankách přijímá a mění (stejně jako ČR). Některé hotely a jiná zařízení euro přijímají. Poskytované služby jsou velice drahé, drobná oprava za hodinu práce stojí cca 500,- NOK.
Cenová hladina zboží i služeb je mimořádně vysoká. Cena potravin a řady jiného zboží odpovídá nominálně ceně v Kč - tzn., že český občan zaplatí téměř 4x více. Cena oděvů odpovídá v přepočtu ceně naší. 1 nocleh v turistické ubytovně stojí od 180.- NOK na osobu. Hotely 500–1 500.- NOK. Litr benzínu stojí cca 11,50 NOK (září 2007). Poštovní známky (dopis i pohlednice) do ČR a Evropy vůbec 9,50 NOK (září 2007).
Systém tax - free prodejen umožňuje vrácení části zaplacené daně z přidané hodnoty (podmínkou je účet přesahující 315.- NOK, vývoz zboží do 1 měsíce ode dne nákupu a předložení zboží spolu se speciálním potvrzením o jeho nákupu při odjezdu ze země) - vrací se asi 12–19 % z ceny zboží (základní sazba DPH je 25 %). Některé prodejny mají jiný systém, doklad o vývozu se vrátí na jejich adresu s udáním bankovního účtu, kam lze peníze zaslat - takto vracená částka bývá vyšší.
Mototuristé platí mýtné ve stanovených úsecích (mosty, tunely od 15,- NOK výše), vjezd do centra některých měst: např. v Oslo vozidla do 3 500 kg 20 NOK, nad tuto váhu NOK 40; v Bergenu 15 a 30 NOK (září 2007). Na hlavních příjezdových tratích lze mýtné zaplatit v euro.
Některé vnitrozemské silnice protínající pohoří a náhorní plošiny (včetně hlavních tahů) bývají v zimě uzavřeny a jsou sjízdné prakticky pouze v období červen-září. Přibývá tunelů, které dopravu usnadňují. Dopravní informace lze v Norsku získat na telefonní službě 175 nebo na www.vegvesen.no.
Osobní automobily, nákladní automobily a autobusy mohou být kontrolovány z hlediska dodržení povoleného zatížení. Za překročení se vybírají vysoké pokuty. V zimních měsících bývá především kamionům kontrolována vybavenost řetězy a zimními pneumatikami - zjištěné nedostatky mohou být potrestány zákazem jízdy a pokutou.
Parkovné se platí nejčastěji v automatech (často i platební kartou), při nesprávném parkování lze téměř s jistotou očekávat pokutu ve výši od 500 NOK. Při nedodržení povolené rychlosti se výše pokut pohybuje od 600 NOK. Povolená rychlost v obci je 50 km/hod. (vedlejší ulice měst např. Oslo v naprosté většině 30 km/hod), mimo obec 80 km/hod., pokud není upraveno jinak (na mnoha úsecích 60, 70 km/hod.). V Norsku je jen velmi omezený počet kilometrů dálnic, na většině je nejvyšší povolená rychlost jen 90 km/hod. Pouze na několika krátkých úsecích je povolena rychlost 100 km/hod. Pro řidiče platí zákaz telefonování mobilním telefonem za jízdy, pokud nemá k dispozici „handsfree“ zařízení (pokuta 600 NOK). Při řízení je tolerována hranice 0,2 promile alkoholu v krvi.
Od 1. března 2007 byla jako povinná výbava řidičů stanovena alespoň jedna reflexní vesta, kterou musí mít ve voze na dosah ze sedadla řidiče. Vestu musí obléknout řidič, nebo kdokoliv další při vystoupení z vozidla, které muselo zastavit na vozovce. Vesta musí odpovídat oficiálním technickým standardům a musí se dát vyprat.
Osobní automobily ani turistické autobusy nesmějí tankovat barvené pohonné hmoty („avgiftsfri diesel“), ty jsou povoleny pouze pro zemědělské stroje.
Autobusové spojení ČR - Oslo: Student Agency, Eurolines.
Přímá letecká linka ČSA Praha - Oslo (až 11 x týdně) je zvláště v turistické sezóně velmi vytížena a od letního letového řádu (1.4.) dochází k navýšení až na 19 letů - www.czechairlines.no. Přímé lety provozuje i společnost Norwegian www.norwegian.no.
Naprostá většina obyvatel Norska hovoří anglicky, v oblasti cestovního ruchu nebývá problémem dohovořit se i německy.
Norský stát má „de facto“ monopol na výrobu a prodej alkoholu. Alkoholické nápoje jsou zatíženy vysokými cly a daněmi a jsou tedy velmi drahé. Kromě piva jsou dostupné jen ve speciálních obchodech "Vinmonopolet": víno od 80 NOK a whisky od 300 NOK, v restauraci mnohokrát více. 0,5 l piva v restauraci stojí 35 – 70 NOK. Konzumace alkoholu na veřejnosti není povolena. Většina turistických ubytoven rovněž nepovoluje prodej a požívání alkoholu.
Kouření je zákonem zakázáno ve všech vnitřních prostorách včetně restaurací.
Bezpečnostní situace je relativně uspokojivá, je však nutné zachovávat základní pravidla obecné ostražitosti (mít pod trvalou kontrolou vlastní zavazadla, finance a doklady, nejlépe rozděleny na různých místech).
Není dovoleno držet jakékoli byť minimální množství drogy. Tresty za držení, prodej i pašování jsou velmi vysoké.
Při cestách do zemí EU a Evropského hospodářského prostoru se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění být vybaven navíc cestovním pojištěním, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.).
Od 1. 5. 2004 platí v Norsku pro vstup a pobyt českých občanů pravidla Evropského hospodářského prostoru (EHP). Český občan tedy pro pobyt kratší 90 dnů nepotřebuje žádné povolení. Při pobytu delším než 90 dnů požádá o povolení způsobem odpovídajícím účelu pobytu, a to až po příjezdu do Norska.
Pro cesty do Norska potřebuje český občan platný cestovní doklad, kterým je cestovní pas, diplomatický a služební pas, cestovní průkaz a také občanský průkaz (od 1. 1. 2006 musí mít občanský průkaz pro cestování do zahraničí strojově čitelnou zónu, tzn. byl vydán od druhé poloviny r. 2000). Cestovní doklad musí být platný po celou dobu pobytu.
Od 21.12. 2007 je ČR členem Schengenské úmluvy.
V Norsku neexistuje zvláštní přihlašovací povinnost. Zařízení poskytující hromadné ubytování (hotely, penziony, kempy) však musejí registrovat a odesílat policii hlášení.
Norsko je členem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, není však členem EU, takže celní podmínky při dovozu do Norska nepodléhají systému v rámci EU. Při turistické cestě je možné dovézt zboží bezcelně za maximálně 6000 NOK (cca 20 900 Kč k 3.9. 2007).
Informace lze najít na: http://www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?id=68487&epslanguage=EN.
V této částce je povoleno bezcelně dovézt:
Povinná výměna valut neexistuje. V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt max. bankovky a mince v hodnotě 25 000,- NOK (cca 87 250 Kč k 3. 9. 2007), vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře. Najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu.
Zákaz dovozu narkotik, léků a jedů (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu - doporučuje se mít potvrzení lékaře), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky, ptáků a exotických zvířat, živých rostlin, vajec, brambor; mléka a smetany (neplatí, pokud pocházejí z Finska nebo Švédska). Povolen cukr do 5 kg, čokoláda a sladkosti do 1 kg.
Platnost řidičských průkazů - český občan, jako občan EU/Evropského hospodářského prostoru - může v Norsku používat řidičský průkaz vydaný v ČR po dobu jeho platnosti. Český občan může požádat o výměnu platného řidičského průkazu za norský, není k tomu však povinen.
Předpisy pro dovoz psů a koček při krátkodobých cestách se po vstupu ČR do EU zásadně změnily. Informace lze získat na www.mattilsynet.no (vybrat z menu Information in other languages) a v zásadě znamenají, že takové zvíře musí mít identifikační čip, musí být vybaveno pasem EU (EU pet passport) a doklady o provedeném odběru krve (vzteklina), odčervení a dalších prohlídkách. Viz též informace Státní veterinární správy na www.svscr.cz
Norsko je vyspělou demokratickou evropskou zemí, ve které cizincům nehrozí jak z politického, tak ani obecného pohledu žádná mimořádná nebezpečí.
V Norsku jsou všechna telefonní čísla osmimístná, v zemi není třeba vytáčet samostatné uzlové předčíslí pro jiná města. Telefonní síť je moderní, efektivní a telefonování je poměrně levné. Všechny kiosky prodávají telefonní karty (telekort) i SIM-karty (kontantkort) do mobilních telefonů; síť telefonních automatů je hustá.
(příslušnost pro Norsko a Island)
Velvyslanectví ČR
Fritzners gate 14
N - 0244 Oslo
tel. : + 47 2212 1030, + 47 2212 1031
fax : + 47 2255 3395
e-mail : oslo@embassy.mzv.cz
web : www.mzv.cz/oslo
Konzulární odbor
tel . : + 47 2212 1034, mobilní telefon KO (pomoc v nouzi): + 47 9261 12 83
fax : + 47 2254 8332
e-mail : oslo@embassy.mzv.cz
Obchodně ekonomický úsek
tel. : + 47 2212 1036, + 47 2212 1031
fax : + 47 2255 3395
e-mail : commerce_oslo@mzv.cz
Honorární konzuláty
pan Dag A.Stiegler (anglicky, norsky)
honorární konzul
Návštěvy: Fortunen 1, 5013 Bergen
Adresa poštovního styku: P.O.Box 1124, 5809 Bergen
tel. : + 47 5521 5401
fax : + 47 5521 5425
e-mail: bergen@honorary.mzv.cz
pan Oddvar Kr. Karlsen (anglicky, norsky)
honorární konzul
návštěvy: Kaspo Maskin AS , Tungaveien 38, 7489 Trondheim
Adresa poštovního styku: P.O.Box 1862 Lade, 7440 Trondheim
tel. : + 47 9323 3100
fax : + 47 7392 0085
e-mail: trondheim@honorary.mzv.cz
ČSA - České aerolinie
Adresa: Trondeimsveien 184, N-0855 Oslo, Norway
Tel. : + 47 4747 5151
Fax : + 47 2271 2881
E-mail: oslo@czechairlines.no
Web : www.czechairlines.no
STUDENT AGENCY NORGE
Adresa: Hammersborg gt. 25, Oslo, Norway
(návštěva kanceláře po tel. dohodě)
Tel: +47 9017 4279
Fax: + 47 2221 2612
Web: www.judl-juhanak.com
Innovation Norway
P.O.Box 448 Sentrum
N-0104 Oslo
www. invanor.no
Innovation Norway
Na příkopě 21
110 01 Praha 1
tel. 22481 0031, 22481 0923
fax 22481 0002
E-mail : prague.trade@invanor.no
www.invanor.no/prague
Confederation of Norwegian Business and Industry (protějšek našeho Svazu průmyslu a dopravy)
P.O.Box 5250 Majorstua
N-0303 Oslo
www.nho.no
Oslo Chamber of Commerce
P.O.Box 2874 Solli
N-0230 Oslo
www.chamber.no
Federation of Norwegian Commercial and Service Enterprises
Drammensveien 30
P.O.Box 2483 Solli
N-0202 Oslo
www.hsh-org.no
Norské obchodní komory plní zásadně funkci profesní ochrany svých členů. Členství v nich je dobrovolné. Úloha Obchodní komory v Oslo je zvýrazněna její rolí oficiálního norského představitele v Mezinárodní obchodní komoře ICC v Paříži. V Norsku působí toho času 7 norských obchodních komor a 16 bilaterálních obchodních komor. Všechny působí jako soukromo-právní subjekty. Z bilaterálních obchodních komor jsou největší norsko- německá a americko-norská.
Operativní zahraničně obchodní aktivity pro norské malé a střední podnikatele zajišťuje agentura Innovation Norway, která má kromě své centrály zastoupení ve 43 zemích světa. Praha je sídlem jedné z jejích poboček www.invanor.no/prague.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Datum odjezdu byl stanoven na 21.7.2003. ve 20.23 hod. z Prahy - Hlavního nádraží. Už týden před odjezdem to u nás doma vypadá jako..to se nedá popsat. Všude se povaluje materiál,...
Čtěte více z deníku Dračino, Pelmeně, Svaljava, Lisičevo, hamr, Bagarika, Boržava (Zakarpatská Ukrajina den 1., 2. a 3.)
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: