Pákistán

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Od podzimu 2002, kdy byl zvolen nový pákistánský parlament, až prakticky do konce r. 2003 docházelo k permanentním střetům mezi opozicí a vládou ve věci doplňků ústavy a dvojí funkce prezidenta Mušarrafa (prezident a náčelník generálního štábu). Dosažená dohoda s opozicí muslimských stran a slib Mušarrafa vzdát se uniformy je vratká. V zemi jsou na konec roku 2007 plánovány prezidentské a všeobecné parlamentní volby v nichž se počítá se zapojením exilových politických opozičních vůdců N. Šarífa a B. Bhuttové. Hlavními potenciálními destabilizačními faktory, které by se v nejbližší době mohly odrazit v ekonomické sféře, jsou:

  • vnitrostátní dopad zapojení země do mezinárodního boje proti terorismu – prezident Mušarraf postrádá podporu drtivé  části pákistánské společnosti
  • současné vojenské aktivity pákistánské armády v kmenových oblastech a provincii Balúčistán, kde se nachází četná energetická naleziště
  • sektářské násilí a náboženská nesnášenlivost a z nich plynoucí ozbrojené a sebevražedné útoky
  • občanské nepokoje v souvislosti s volbami plánovanými na konec roku 2007
  • politická nestabilita vyvolaná výsledky voleb
 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

V r. 2002 vláda vyhlásila novou politiku v oblasti energetiky, informační technologie a tzv. Trade Policy 2002. Podrobné informace je možno nalézt na webové stránce www.eac.gov.pk.

V r. 2004 bylo Pákistánu obnoveno pozastavené členství v Commonwealthu, které je oficiálně prezentováno jakožto „úspěch pákistánské demokracie".

Pákistán se uchází o členství v Šanghajské organizaci spolupráce, ve které má v současnosti statut pozorovatele.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Do budoucna představuje nutnost rozvoje energetiky v Pákistánu prostor pro české firmy, zejména v oblasti malých a středních vodních a větrných elektráren, případně tepelných elektráren a následného přenosu el. energie.

Velmi perspektivní je oblast telekomunikací (včetně dodávek dílčích zařízení a materiálů – např. optické kabely) a služeb spojených s telekomunikačním sektorem.

Za perspektivní je možno též označit spolupráci v průzkumu a komerčním využití pákistánských zásob zemního plynu a těžby uhlí a jejich následného zpracování a dopravy.

Nevyhnutelný rozvoj a modernizace letišť (plánovaná výstavba moderního mezinárodního letiště v Islámábádu) a civilní letecké dopravy nabízí do budoucna  příležitost pro dodavatele letištní techniky a elektroniky.

 

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice