Palestina

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Palestinská národní správa (PNS) má republikový charakter se silnými pravomocemi prezidenta a premiéra,kteří se dělí o výkonnou moc. Zákonodárným orgánem je Palestinská legislativní rada (PLR) s 88 členy. V současní době je nefunkční v důsledku rozkolu mezi dvěma hlavními politickými uskupeními - nacionalistickým Fatáhem (monolpolizoval politickou moc po desítky let) a islamistickým Hamásem (USA a EU jej považují za teroristickou organizaci), vítězem parlamentních voleb v roce 2006. Soudní moc je nezávislá, řídí se (teoreticky) obdobou západních ústav, tzv. Základním zákonem. Budování demokratických institucí (a fungování existujících) je paralyzováno od vypuknutí druhé intifády v roce 2000.

Na politické scéně existuje 15 významnějších stran, nejvýznamnější silou politického procesu je však Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), sdružující všechny hlavní politická uskupení kromě Hamásu. OOP je PNS de facto nadřazena, podepsala veškeré mírové dohody a jedná jménem Palestinců na PAÚ i v zahraničí. Jejím předsedou je Mahmúd Abbás (Abú Mázen), současný prezident PNS. Formálně nejvyšším pal. orgánem je Palestinské národní shromáždění, ve kterém jsou zastoupeni rovněž Palestinci z diaspory (celkem kolem 600 osob).

Nefunkčnost politického systému je způsobena neschopností koexistence Fatáhu a Hamásu a dále klientelismem, nepotismem, korupcí, ke stabilitě nepřispívají ani nepředvídatelné jednostranné kroky Izraele, které podrývají již tak velmi omezenou autoritu palestiských vládních institucí.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Mahmúd Abbás (od roku 2005). Prezident má rozsáhlé výkonné pravomoci, po pádu vlády národní jednoty v červnu 2007 vydal několik prezidentských dekretů, o jejichž legalitě a legitimitě se (bezvýsledně) diskutovalo. Výklad Základního zákona lze použít ve prospěch nebo i proti prezidentovu rozhodnutí.

 

2.3. Složení vlády

Složení vlády v září 2007

  • Premiér: Salám Fajjád
  • Tajemník úřadu Rady ministrů: Saadi Krunz
  • Ministr financí: Salám Fajjád (nezávislý, bývalý zástupce MMF na PÚ, občan USA)
  • Ministr zahraničních věcí: Rijád Malkí
  • Ministr vnitra: Abdul Razzák al-Jahja
  • Ministr plánování: Samír Abudlláh
  • Ministryně školství a vyššího vzdělávání a kultury: Lamís al-a Lamí
  • Ministryně pro otázky žen a turismu: Churúd Aj-Duajbes
  • Ministr náboženských a sociálních věcí: Šejch Džamal Bawatna
  • Ministr spravedlnosti: Rijád Malkí
  • Ministr mládeže, sportu a věžňů: Ašraf Adžraní
  • Ministr dopravy a komunikací: Mažhúr abú Dakka
  • Ministr místní správy a zemědělství: Zijíd Bandak
  • Ministr zdravotnictví: Sadhí abú Mugalí
  • Ministr národního hospodářství a spojů: Kamál Hassúna

Charakteristika politických stran a uskupení

Fatáh
Založena Jásirem Arafátem v roce 1959 jako hnutí zaměřené na boj proti Izraeli za práva palestinského lidu. Tvoří největší a nevýznamnější složku OOP, do roku 1996 dominovala politickému životu na PAÚ. V důsledku vnitřních mocenských třenic a špatné pověsti mnoha jeho členů ztratil podporu a její oslabení vedlo k vítězství extremistického Hamásu. Uvnitř Fatáhu (stejně jako OOP) se hovoří o nutnosti reformy, v praxi je však neproveditelná.

Hamás (Islámské hnutí odporu)
Militantní islamistické hnutí, které vzniklo krátce po vypuknutí první intifády v roce 1988 z členů egyptského extremistického Muslimského bratrstva. Programem je "svatá válka" proti Státu Izrael, konečným cílem je islámský stát, odmítá mírové dohody s Izraelem a není členem OOP (o případném vstupu nyní probíhají jednání). Získalo podporu veřejnosti díky sociálním službám a charitě. Zodpovídá za mnoho teroristických útoků na izraelské cíle, za něž je odpovědné především vojenské křídlo Ezzeddína al-Qassáma. V roce 1996 volby byjkotoval, v roce 2006 v nich zvítězil. Sestavil vládu, kterou však mezinárodní společenství neuznalo a přistoupilo k bojkotu vládních institucí, což mělo neblahý dopad na vývoj PAÚ ve všech oblastech. Přes zmírněnou rétoriku Hamás nepřijal politiku dialogu a kompromisu.

Strana palestinského lidu
Bývalá Palestinská komunistická strana založená v r. 1982 na okupovaných územích. Jedna ze složek OOP, která podporuje působení Fatahu v mírovém procesu.

Fronta národního boje
Ultra-levicově zaměřená strana založená v r. 1969, vedená Samírem Ghóšou, jejíž členská základna je převážně v Sýrii a Libanonu.

Palestinská demokratická unie FIDA
Frakce, která se v r. 1990 odtrhla od Demokratické fronty pro osvobození Palestiny pod vedením Jásera Abed Rabú (z unie vystoupil). Podporuje transformaci intifády ve fungující občanskou společnost, podporuje demokratickou pluralitu.

Arabská fronta osvobození
Dříve proirácky orientovaná levicová frakce OOP, založená roku 1969 pod vlivem irácké strany Ba´as, vedená Abdulrahímem Ahmadem.

Islámský džihád
Odtrhl se od Muslimského bratrstva v roce 1980, vytvořil separátní militantní islámské hnutí. Hlavním cílem je vznik samostatného pal. státu, preferuje vojenské akce před politickým vyjednáváním.

Odkazy na webové stránky:
- www.pna.gov.ps (Palestinská národní správa)
- http://www.passia.org nevládní organizace Passia
- http://www.mofa.gov.ps Ministerstvo zahraničních věcí
- http://www.plc.gov.ps Palestinská legislativní rada

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice