Východní část ostrova Nová Guinea byla v r. 1884 rozdělena mezi Německo (sever) a V. Británii (jih). Britská část, která byla původně protektorátem Britská Nová Guinea, byla v r. 1902 předána do správy Austrálie a zákonem z r. 1905 prohlášena britským Územím Papua. Německou Novou Guineu okupovaly v r. 1914 australské jednotky. Po 1. sv. válce, do invaze Japonska v r. 1941, se stala mandátním územím Společnosti národů. Po kapitulaci Japonska r. 1945 byla poručenským územím OSN ve správě Australského svazu. V r. 1949 byla obě území spojena v jeden správní celek pod svrchovaností Austrálie, nazvaný Papua a Nová Guinea. Ve druhé polovině 60-tých let a počátkem 70-tých let zintenzivněla jednání o dosažení nezávislosti. V r. 1972 bylo jméno území změněno na Papua Nová Guinea (PNG). V r. 1973 získala PNG vnitřní samosprávu. Plná nezávislost PNG byla vyhlášena 16. 9. 1975. Oficiální název země: Nezávislý stát Papua Nová Guinea.
Vláda PNG vedla v 90-tých letech min. století boj proti separatistickým silám na ostrově Bougainville. Téměř 10 let trvající revoltu při níž zahynulo až 20 000 lidí ukončilo příměří v r. 1997. V r. 1998 byla podepsána formální dohoda o zastavení palby a v r. 2001 byla mezi vládou a bývalými povstalci podepsána mírová dohoda. Ústřední vláda a provinční vůdcové vytvořili pod kontrolou regionální monitorovací skupiny a pozorovatelské mise OSN přechodnou správu a dosáhli významného pokroku směrem k úplnému odevzdání a zničení zbraní. V r. 2004 byla dokončena příprava ústavy a v květnu r. 2005 proběhly volby provinční vlády, hodnocené mezinárodními pozorovateli jako svobodné a spravedlivé. Prvním prezidentem Bouganvillské autonomní vlády byl zvolen Joseph Kabui.
Papua Nová Guinea je konstituční monarchií s parlamentní demokracií. Hlavou státu je britský monarcha (královna Alžběta II), reprezentovaný generálním guvernérem. Titul monarchy je dědičný, generální guvernér je volen parlamentem PNG. Plní převážně ceremonielní funkci. PNG má tři úrovně vlády: národní, provinční a místní.
Jednokomorový Národní parlament má 109 členů. Poslanci jsou voleni z 19 provincií a území hlavního města Port Moresby na období 5 let.
Parlament volí premiéra, který jmenuje z členů své strany nebo koalice vládu (Národní výkonná rada).
Právní systém PNG je založen na britském zvykovém právu. Soudnictví je nezávislé na vládě. Existují tři úrovně soudů, nejvyšší soudní instancí je Nejvyšší soud.
Hlavní politické strany: Národní aliance (NA), Lidová strana pokroku (PPP), Pangu Party (PP), Lidové demokratické hnutí (PDM), Melanéská aliance (MA).
Většina poslanců je ve svých volebních obvodech zvolena především na osobním a etnickém základě, nikoliv podle příslušnosti k polické straně. Volební systém je většinový, vítězi často dostanou méně než 15 % hlasů. Loajalita ke straně není obvykle příliš silná. Typické je „přetahování" poslanců v úsilí získat parlamentní většinu. Žádná strana dosud nikdy nezískala dostatek křesel k vytvoření své vlastní vlády. Vzhledem k tomu, že většina poslanců si po volbách nezachová své křeslo (v r. 2002 ztratilo křesla 75 % poslanců), je stranická struktura slabá a národní vedení není stabilní.
Národní politická scéna PNG má historii změn vládních koalic a jejich vedení v průběhu volebních období parlamentu. Nové vlády jsou po prvních 18 měsíců chráněny zákonem proti hlasování o nedůvěře a vyslovení nedůvěry parlamentem není možné ani 12 měsíců před novými volbami. V úsilí zajistit větší stabilitu byl v r. 1999 přijat zákon o integritě politických stran, zakazující poslancům měnit svou stranickou příslušnost.
Současná vláda byla vytvořena koalicí několika stran po volbách v r. 2002, kdy téměř celý předchozí kabinet ztratil křesla. Premiérem byl zvolen Michael Somare, předseda Národní aliance, který byl rovněž prvním premiérem v r. 1975. Ministrem zahraničních věcí je Rabbie Namaliu. Příští volby se mají konat nejpozději do června r. 2007.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
!!6.den Ráno vstáváme trochu dříve a jen co se zabalíme, zaplatíme dědovi oněch zbývajících 30 hřiven, vydáváme se na pouť k jezeru. Jsou to zhruba 2 kilometry v docela pěkným...
Čtěte více z deníku Siněvirská koliba, Siněvir, Koločava, Natálka, Nikola Šuhaj (Zakarpatská Ukrajina - den 6. a 7.)
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: