Polsko

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Státní zřízení

Polská republika je parlamentní demokracií. Parlament se skládá ze Sejmu a Senátu. Volby do obou komor probíhají současně, poměrným systémem do Sejmu a většinovým do Senátu. Volební období trvá čtyři roky. Poslední řádné volby do obou komor proběhly 25. září 2005.

Hlavní parlamentní politické strany

Polsko se nachází v období předčasných voleb. Předčasné volby do Sejmu a Senátu proběhnou 21. října 2007. Po uskutečnění voleb budou doplněny aktuální informace o hlavních politických stranách.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

Prezident je volen v přímém hlasování na 5-leté funkční období. Zvolen může být dvakrát. Současnou hlavou státu je Lech Kaczyński, který do funkce nastoupil dne 23. prosince 2005. Polský prezident má sice podle ústavy malé pravomoci (je však vrchním velitelem ozbrojených sil), ale disponuje silnou politickou pozici danou přímou volbou. Na domácí scéně působí jako strážce ústavnosti legislativního procesu (spolupráce s Ústavním soudem je pravidlem), deklaruje mnohem větší angažovanost v procesu morální obnovy. Na rozdíl od svého předchůdce se vyjadřuje prezident k unijní problematice s určitou rezervou. Významně zato podporuje vztahy Polska s USA, včetně polského angažmá v Iráku.

 

2.3. Složení vlády

Na čele vlády stojí od 14. 7. 2006 šéf strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, který na postu premiéra vystřídal Kazimierze Marcinkiewicze.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

Fotogalerie

Podcast

  • Litevsko-polsko-běloruské trojmezí - Kvalita života na hraničním pomezí se samozřejmě odvíjí od zeměpisné polohy a aktuální politické situace. My jsme navštívili kraj jezer a hlubokých lesů na Litevsko-polsko-běloruském trojmezí, kde se čas takřka zastavil.
  • Polské hory - Vydali jsme se do Polska, abychom prozkoumali místní hory. Petr Vavrouška vyzpovídal návštěvníky, dozvěděl se jak se jim pohoří líbí a poslechl si folklórní hudbu.
  • Může být jeřáb z loděnice součástí dědictví UNESCO? Poláci by si to přáli. Na otázku proč nám odpověděl zpravodaj Petr Vavruška. Poslechněte si: Může být jeřáb z loděnice součástí...

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice