Těžištěm zahraniční politiky Portugalska jsou tři hlavní priority
Portugalsko je členem zhruba 90 mezinárodních organizací. Je zastoupeno ve všech významných mezinárodních organizací v systému OSN, je členem nejvýznamnějších mezinárodních ekonomických organizací, jakož i organizací s působností na evropském kontinentu. Kompletní přehled mezinárodních organizací a úmluv, jejichž je Portugalsko členem, lze najít na internetové stránce portugalského ministerstva zahraničních věcí www.min-nestrangeiros.pt/politica/multilateral.
Historicky podmíněnou je orientace portugalské zahraniční politiky na oblasti, jež s Portugalskem spojuje společný jazyk i historie. Společně se Španělskem je aktivním účastníkem ibero-americké spolupráce. V roce 1996 bylo Portugalsko iniciátorem vzniku Společenství portugalsky hovořících zemí (Comunidade dos Países da Língua Portuguesa - CPLP: Angola, Brazílie, Kapverdské ostrovy, Guinea-Bissau, Mosambik, Portugalsko, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Východní Timor).
Viz bod 3.1.
Sukcese do smluv uzavřených mezi Portugalskem a Československem byla uzavřena 25. května 1994. ČR sukcedovala do následujících dohod:
Po sjednání dohody o sukcesi bylo podepsáno:
Dohody v ekonomické oblasti viz kapitola 7.1.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
!!10.den Jen co ráno vstaneme a začneme balit, přicházejí pán s paní domácí a přinášejí pro nás padárok. Každý dostáváme krásně zdobené, dřevěné čekany (valašky) na...
Čtěte více z deníku Solné lázně solotvina, solné doly (Zakarpatská Ukrajina - den 10., 11. a 12.)
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: