Řecko

Očekávaný vývoj v teritoriu

 • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
 • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
 • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

Charakteristika hospodářského vývoje a jeho další perspektivy jsou obsaženy v kapitole 4.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

V nejbližší době se nepředpokládá vstup země do dalších mezinárodních uskupení, neboť těch nejdůležitějších je již členem (EU, NATO, OSN, WTO, OECD atd.).

Lze předpokládat, že ekonomická politika nové řecké vlády (po volbách uskutečněných 16.9.2007) plynule naváže na dřívější kroky.

Staronový ministr hospodářství a financí Georgos Alogoskoufis dne 23.9.2007 přestavil 6 priorit ekonomické politiky nové řecké vlády:

-         dosažení vyrovnaného státního rozpočtu do roku 2010 prostřednictvím zásadní redukce počtu veřejných organizací a snižováním deficitu zdravotního a sociálního systému;

-         pokračování daňové reformy s důrazem na potírání daňového úniku, rozšiřováním daňového základu a snižováním daně z nemovitostí;

-         reforma sociálního státu a zřízení Národního fondu sociální koheze;

-         rozvoj řeckých periferií, posílení role Řecka v jihovýchodní Evropě a východním Středomoří. K tomu by mělo přispět účinné využívání fondů EU během let 2007-2013. Z celkové vyčleněné částky 36 mld. EUR bude 82 % směřováno do okrajových oblastí Řecka;

-         reforma systému sociálního pojištění, založená na sjednocování fondů a plná „komputerizace“, jejíž náklady nebudou přenášeny na daňové poplatníky;

-         další zesílení rozvojového systému (pozn.: investiční pobídky) s důrazem na aktivity s vysokým podílem přidané hodnoty, s vývozním potenciálem a spojených s využitím nových technologií a inovací.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

V rámci svých kompetencí se OEÚ ZÚ Athény zaměří na podporu projektů v oblasti infrastruktury pro ochranu životního prostředí (např. nakládání a recyklace pevných odpadů – kde konečně v Řecku dochází k výraznému pohybu) a dopravní infrastruktury, na možnosti dodávek výrobků obranného průmyslu a v souvislosti s letními požáry (červenec-srpen 2007) též na dodávky hasící techniky. K tomu budou sloužit především mise podnikatelů do Řecka.

K rozšíření vzájemných obchodních kontaktů doporučuje ZÚ Athény využívat také služeb nově vzniklé Řecko-české komory (dále jen Komora), která počátkem 2007 ukončila proceduru, nutnou podle řeckého právního řádu ke svému ustavení. Za prezidentku Komory byla zvolena paní Dia Capsis, honorární konzulka ČR na Rhodu, která je významnou podnikatelkou v oblasti hoteliérství v Řecku. Dále bylo zvoleno pětičlenné představenstvo. Výše ročních členských příspěvků byla stanovena na 50€ pro fyzické osoby a 150€ pro právnické osoby. Základním cílem Komory je podporovat rozvoj česko-řeckých vztahů, zejména v obchodně-ekonomické oblasti. Vedle obchodní a právní poradenské činnosti pro řecké a české společnosti bude hlavní náplní Komory pořádání prezentačních akcí, přijímání a vysílání podnikatelských misí, propagační akce a případně též účast na výstavách a veletrzích.

Kontakty na Řecko-českou komoru

Adresa:            10, Parnonos Str.
151 25 Marousi – Athens

Tel:                  0030 210 6149666

Fax:                 0030 210 6149660

Web:               www.hellenic-czechcham.gr 

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

 • Šakuhači; Umlčené hlasy v Rusku; Ekocesta do SA (4); Turecko-řecký problém; Afghánistán - Šakuhači – tradiční japonská flétna (V. Matoušek). Umlčené hlasy v Rusku (T. Kamenský). Ekocesta de Severní Ameriky - 4. díl (S. Miler). Turecko-řecký problém (J. Urbišová). Afghánistán, země nepoddajných hor a lidí (D. Ašenbryl).
 • Reportáž o řeckém jídle - Vypravili jsme se do Řecka s kolegou Jiřím Kokmotosem, jehož rodné kořeny sahají na jih Evropy. Dozvěděli jsme se mj. zajímavosti o místních pokrmech a moderátorka Zuzana Burešová měla dokonce v průběhu vysílání šanci ochutnat typickou řeckou snídani.
 • Kréta - největší ostrov Řecka - Kréta je největším ostrovem Řecka. Měří přes 8000 km² a obklopuje ji krásně prohřáté moře. Více o tamní atmosféře prozradila kolegyně Václava Vařeková, která se zajímala nejen o národnostní složení tamních turistů.
 • Soluň - rodný dům Mustafy Kemala Atatürka - Prozkoumali jsme místo narození zakladatele moderního Turecka - Mustafy Kemala Atatürka. Průvodkyní po jeho rodném domě, který se nachází v řecké Soluni, nám byla Klára Stejskalová.
 • Monastýr pod Olympem - Pod řeckým Olympem, známým to sídlem bohů, se krčí malý monastýr. Na skromnou výpravu za zajímavou stavbou, i jejími obyvateli, nás pozval Pavel Polák.
 • Ostrov Lesbos - Řecko - V právě podbíhajících časech zájezdů na poslední chvíli jsme zavítali do Řecka na ostrov Lesbos, který je třetím největším. Jaromír Janev nám nabídl zajímavé podrobnosti přímo z místa.
 • Násilí mezi křesťany a muslimy v Nigérii, Hugo Chávez zmrazil vztahy s Kolumbií, likvidace přistěhovaleckého tábora v Řecku - V Nigérii zemřelo v uplynulých třech dnech 140 lidí při bojích křesťanů s muslimy, náboženské násilí se do Nigérie vrací po osmi měsících; venezuelský prezident Hugo Chávez zmrazil vztahy s Kolumbií; likvidace přistěhovaleckého tábora v Řecku
 • Udělali jsme si výlet do Řecka, kde jsme navštívili ostrov Zakyntos. A co zajímavého jsme tam nalezli? Více se dozvíte v naší reportáži. Poslechněte si: Udělali jsme si výlet do Řecka, kde jsme...

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:

Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

 • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
 • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice