V souladu s ústavou schválenou v r.1991 referendem a novelizovanou v r. 2003 je Rumunsko republikou. V čele země stojí prezident s poměrně silnými pravomocemi (vychází z francouzského prezidentského modelu) volený přímo na pětileté a maximálně dvě po sobě následující volební období. Poslední volby (parlamentní i prezidentské) proběhly v listopadu a prosinci 2004. Parlament je dvoukomorový - Poslanecká sněmovna (332 poslanců) a Senát (137 senátorů); obě komory jsou voleny poměrným systémem a síla jejich kompetencí je srovnatelná.
Současná vnitropolitická situace je neklidná - už od 1. 1. 2007, kdy Rumunsko vstoupilo do EU, se vnitropolitické vztahy, zejména mezi prezidentem (bývalým předsedou Demokratické strany/PD) a premiérem (Národní liberální strana/PNL), začaly zostřovat (napětí způsobené rozdílnými politickými i ekonomickými zájmy obou hlavních představitelů státu existovalo již od voleb na podzim 2004, resp. léta 2005, kdy premiér zmařil prezidentův plán na uskutečnění předčasných voleb, jež by daly tehdejší Alianci DA /PD + PNL/ pohodlnou většinu.).
Na počátku dubna 2007 se středo-pravicová vládní koalice rozpadla. Premiér Tariceanu se restrukturalizací vlády zbavil ministrů z PD a sestavil štíhlejší ultramenšinovou vládu (kterou představuje v obou komorách parlamentu jen cca 20% poslanců a neobejdou se tak bez podpory některé ze dvou silných opozičních stran či jednotlivců z nich) ze své PNL a Demokratického svazu Maďarů v Rumunsku/UDMR. Tento krok byl výsledkem několikaměsíčních mediálně velmi výrazných slovních přestřelek s prezidentem, který byl v prvním pololetí 2007 v konfliktu s téměř celým politickým spektrem, což vyústilo v květnové referendum o jeho odvolání - přestože mu předcházely změny zákona o referendu v jeho neprospěch, prezident referendum ustál, a to výrazným počtem 75% odevzdaných hlasů pro jeho setrvání ve funkci.
Problémů uvnitř vládní koalice ve svůj prospěch využívají opoziční sociální demokraté/PSD usilující o posílení svých pozic. V čele se svým předsedou, bývalým ministrem zahraničí M.Geoanou, iniciovali (neúspěšné) referendum o odvolání prezidenta a (rovněž neúspěšné) hlasování o důvěře vlády 3.10.2007 kvůli její údajné neschopnosti efektivně využívat finance z EU. Pro odvolání premiéra hlasovalo 220 poslanců, opozici chybělo dalších 12 – jednalo se hlavně o poslance PSD, kteří se tím nedrželi příkazu vedení své strany.
V posledním období se sice ozývají hlasy o předčasných volbách, ale zákon o změně volebního systému (z poměrného na většinový, resp. kombinovaný) již pro příští parlamentní volby stále čeká v parlamentu na schválení.
Nejdůležitější vnitropolitickou událostí letošního podzimu se stanou volby do Evropského parlamentu dne 25.11.2007 (původní květnový termín byl odložen kvůli referendu o odvolání prezidenta). Hlasování o rozpočtu proběhne počátkem prosince 2007.
Hlava státu: Prezidentem Rumunska byl zvolen Traian BASESCU, narozen 4.11.1951 v Besarabi (župa Konstanca). Zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb, které se uskutečnilo 12. prosince 2004. Získal 51,23% platných hlasů a porazil tak protikandidáta Adriana Nastaseho, který obdržel 48,77% platných hlasů. Prezidentskou funkci by měl vykonávat po 5leté období - mezi 19.4.–19.5.2007 byl z úřadu suspendován a jeho pravomoci převzal předseda Senátu; referendum o jeho dalším setrvání ve funkci proběhne 19.5.2007.
Včele menšinové vlády stojí premiér CalinPOPESCU-TARICEANU, k 1.5.2007 ji tvoří PNL a UDMR.
Včele státní administrativy na úrovni žup jsou jmenováni prefektové.
Hlavní představitelé:
prezident - Traian Basescu
předseda Senátu P - Nicolae Văcăroiu
předseda PS P - Bogdan Olteanu
premiér - Calin Popescu-Tariceanu
ministr zahr. věcí - Adrian Cioroianu
Rumunska v ČR - Dan Balanescu, chargé d´affaires a.i. - od dubna 2006
ČR v Rumunsku - Petr Dokládal – od 10.10.2006
Calin Constantin Anton POPESCU-TARICEANU (PNL)
Místopředseda vlády: Bela Marko,UDMR
Ministr zahraničních věcí: Adrian Cioroianu,místopředseda PNL
Ministr ekonomiky a financí: Varujan Vosganian,místopředseda PNL
Ministr spravedlnosti: Tudor Chiuariu,PNL
Ministr vnitra a reformy státní správy: Christian David,PNL
Ministr obrany: Teodor Melescanu,místopředseda PNL
Ministr dopravy: Ludovic Orban,místopředseda PNL
Ministr pro vzdělání, výzkum a mládež: Christian Adomnitei,PNL
Ministr práce, rodiny a rovných příležitostí: Paul Pacuraru,PNL
Ministr obchodu, turistiky, malých a středních podniků: Ovidiu Silaghi, PNL
Ministr zemědělství a rozvoje venkova: Dacian Ciolos, PNL
Ministr veřejného zdravotnictví: Eugen Nicolaescu,PNL
Ministr pro rozvoj, veřejné práce a bydlení: Laszlo Borbely, UDMR
Ministr životního prostředí a udržitelného rozvoje: Attila Corodi,UDMR
Ministr kultury a náboženství: Adrian Iorgulescu,PNL
Ministr spojů a informačních technologií: Iuliu Winkler, UDMR
Ministr pověřený vztahy s parlamentem: Mihai Voicu,PNL
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Zkusíme letos Dolomity, povídá kámoš a tak je na mě, abych zas vedl přípravy i průběh cesty. Kam, kdy, jak, za kolik, na kolik a kolik ? To bývá osnova příprav. Tak tedy začala naše...
Čtěte více z deníku Brenta je z Dolomitů nejhezčí.
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: