Salvador

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

S blížícími se volbami (počátek roku 2009) se politická situace v zemi stále více polarizuje, politické střety vládnoucí pravicové Nacionalistické republikánské aliance(ARENA) s levicovou opoziční Frente Farabundo Martí para Liberación Nacional (FMLN) nabývají na intenzitě. Na parlamentní půdě, kde jsou síly obou stran vyrovnané, došlo ve sledovaném období k tvrdým střetům. FMLN v březnu zablokovala schválení půjček Světové banky a Meziamerické banky pro rozvoj v celkové výši 400 milionů dolarů určené na vzdělávací programy, boj s chudobou, sociální projekty a posílení státní institucí. FMLN si položila podmínku, že vláda vyúčtuje, jak nakládala s obdobnými úvěry v minulých letech. Prezident Saca označil počínání opozice za kapric a obvinil ji ze sabotování sociálního rozvoje země. FMLN se brání tím, že v rámci své kampaně „Mise Pravdy a Transparence" požaduje od vlády transparenci, a chce vědět zejména, co učinila s 142 miliony dolary určenými minulý rok na rekonstrukci a vybavení nemocnic.

Po ztrátě půjček vláda ve snaze zabezpečit financování sociálních projektů kreativně vymyslela způsob, jak nezvýšit veřejný dluh emisí cenných papírů formou fideikomisu. FMLN při parlamentním schvalování fideikomisu vlády ve výši 350 milionů dolarů, kterým chtěla investovat do vzdělání ( vybudování škol v chudých oblastech, computery do škol, více učitelů a výuka angličtiny), konkurenceschopnosti a bezpečnosti země ( policejní tréninkové středisko) hlasovala proti. Vláda schválení zákona dosáhla prostou většinou 49 hlasů, FMLN se ale domáhá schvalování fideicomisu kvalifikovanou většinou 57 hlasů.

Prezident Saca, v obavě, že salvadorské volby mohou dopadnout jako ty v Nikaragui, tvrdošíjnosti levicové opozice využívá k předvolební propagandě, aby dokázal, že jeho pravicová strana myslí na salvadorské chudé a potřebné více než levice. FMLN mu svou blokádou sociálních projektů vlády dává sama do rukou pádné argumenty.

Nejvýznamnější ekonomickou událostí roku 2006 byl vstup v platnost Dohody o volném obchodu s USA,SA a DR. (CAFTA). Salvador byl první středoamerickou zemí, kde smlouva vstoupila v platnost dnem 1.3.2006. V této souvislosti stojí za zmínku hodnocení prvního roku platnosti CAFTA.Od přebytku obchodní bilance na jaře r. 2006 došlo k posunu do deficitu na jaře r. 2007, kdy dovozy z USA se z hodnoty 1,8 mld. USD zvýšily na hodnotu 2,2 mld. USD, zatímco vývozy ze Salvadoru do USA poklesly z hodnoty 2,0 mld. USD na hodnotu 1,8 mld. USD. Nejvíce tímto negativním vývojem byli postiženi drobní zemědělci.

V prvním pololetí roku 2007 je nutno vývoj ekonomiky Salvadoru hodnotit jednoznačně pozitivně, neboť ve srovnání s lety předchozími (růst HDP v r.2005: - 2,8 %, r. 2006: - 4 %) hovoří nejnovější odhady růstu ekonomiky na r. 2007 o hodnotě 4,5 až 5,5 %. O tento uspokojivý vývoj se nejvíce zasloužily sektor zemědělství a průmyslu stejně jako sektor turismu. Nemalou úlohu sehrál nárůst soukromých a veřejných investic během posledního půlroku. Fakticky rostoucí ekonomika Salvadoru během prvního pololetí nicméně zůstává i nadále silně závislá na příjmech obyvatel Salvadoru vydělaných za hranicemi své země, především ve Spojených státech amerických, kde žije 2,5 miliony Salvadorců (podíl těchto příjmů na HDP Salvadoru je odhadován na cca. 18 %, většina z nich směřuje do oblasti zdravotnictví a vzdělání). Tyto příjmy se za loňský rok pohybovaly ve výši 3,3 mld. USD, na letošní rok se odhaduje jejich výše na cca. 3,9 mld. USD.

Přes pozitivní hodnoty růstu vlastního hospodářství, obzvláště pak sektoru zemědělství, které jako sektor roste nejrychleji - tempem 10 % díky diverzifikaci plodin a vládní podpoře, došlo během prvního pololetí t.r. k prohloubení deficitu obchodní bilance Salvadoru ve srovnání za stejné období minulého roku.

Spolu s pozitivní dynamikou ekonomiky, tj. růstem HDP, byla v prvním pololetí tohoto roku zaznamenána stabilní cenová hladina, která se ustálila během období 04/2006 až 04/2007 měřeno indexem růstu cen na 4,4 %, což jednoznačně představuje nejnižší míru inflace celého regionu Střední Ameriky. Souhrnně je možno připisovat tento trend zvýšení produktivity sektoru zemědělství, resp. výraznému poklesu cen některých zemědělských produktů v rozmezí od 10 až 22 %. Tyto výrazné poklesy převážily svou vahou výrazný nárůst ceny benzínu (14,4 %) a tím pádem dopravních služeb jako takových, u kterých se nárůst cen pohyboval kolem 3 %.

Perspektivně by měly pozitivní vývoj ekonomiky podpořit také zahraničněobchodní aktivity státu, mezi které je nutno počítat podpis dohody o volném obchodu s Taiwanem z počátku května t.r. Od této dohody si Salvador slibuje otevření dveří na asijské trhy, přičemž jenom na Taiwan bude mít Salvador možnost do tří let vyvážet až 60 milionů tun cukru, což dvojnásobně převyšuje kvótu stanovenou dohodou o zóně volného obchodu ve Střední Americe (CAFTA) platnou mezi Střední Amerikou, USA a Dominikánskou republikou.

V souvislosti s diplomatickou roztržkou mezi Kostarikou a Taiwanem z počátku června se spekuluje, zda-li tato roztržka nevyvolá dominový efekt, resp. zda-li nedojde k ohrožení záměru, který byl dojednán počátkem května mezi Taiwanem a Salvadorem. Salvadorští průmyslníci považují za důležité, aby se v Číně otevřela obchodní kancelář, na vládní či soukromé úrovni, resp. aby nějakým způsobem došlo ke zformalizování vztahů s Čínou s cílem efektivnější regulace přílivu čínských produktů na salvadorský trh. Pro ilustraci je vhodné uvést, že zatímco v roce 2000 se dostalo na salvadorský trh čínské zboží v hodnotě 200 mil. USD, v roce 2006 to již bylo zboží v hodnotě 650 mil. USD.

Salvador je dle prohlášení prezidenta z června 2007 připraven formalizovat své vztahy s Čínou, nebude-li tato nicméně podmiňovat jednání přerušením styků mezi Salvadorem a Taiwanem. Salvador je zatím loajálním partnerem Taiwanu.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Vzrůst obchodních styků s EU lze očekávat po uzavření Asociační dohody EU-SA v roce 2008. Odstraňování obchodních překážek se dále prohloubí uváděním Středoamerické celní unie do praxe. Salvador  dále zvažuje vstup do NATO.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Významnou událostí, která může zvýšit příliv českých turistů do země i vzájemný obchod, je zavedení přímých týdenních charterových letů Praha- Salvador na základě dohody EXIMTOURS s místní sítí hotelů DECAMERON podepsané v září 2007.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

Podcast

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice