Salvador

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Salvador je republikou prezidentského typu. Územně se dělí na 14 departamentů (provincií), v jejichž čele stojí guvernér jmenovaný prezidentem republiky. Státní zřízení sestává ze tří nezávislých mocí: výkonné, legislativní a soudní.

  • Hlavou státu a současně předsedou vlády je prezident volený spolu s viceprezidentem v přímých volbách na funkční období 5 let, bez možnosti bezprostředního znovuzvolení. Pokud žádný z prezidentských kandidátů v prvním kole neobdrží nadpoloviční většinu hlasů, koná se druhé kolo.
  • Výkonnou moc představuje prezident - předseda vlády, viceprezident a 12 ministrů.
  • Legislativu tvoří jednokomorové Národní shromáždění s 84 poslanci volenými v přímých volbách na 3 roky s možností znovuzvolení. Volební právo mají všichni salvadorští občané od 18 let.
  • Soudní moc v Salvadoru vykonává Nejvyšší soud. Jeho 15 soudců je jmenováno Národním shromážděním.

Volby jsou organizovány a řízeny Nejvyšším volebním soudem.

Platná ústava pochází z 23. 12. 1983.

Hlavní politické strany:

Dominantní postavení na salvadorské vnitropolitické scéně mají dvě hlavní politické strany - ARENA a FMLN.

Vládní Nacionalistická republikánská aliance - Alianza Republicana Nacionalista (ARENA) je pravicovou stranou, která silně podporuje soukromé vlastnictví a liberální reformy. ARENA byla založena majorem Robertem d´Aubuissonem v roce 1981. Byla oporou pravicového režimu v Salvadoru v 80. letech a její dějiny jsou spojovány s tzv. eskadrami smrti. Prvním presidentem ze strany ARENA se stal v roce 1989 Alfred Cristiani, který v době občanské války ukončil delší vládní období křesťanskodemokratických prezidentů. A. Cristianimu se podařilo citlivou politikou uzavřít mír s FMLN a ukončit tak občanskou válku. V roce 1993 vyhlásil všeobecnou a absolutní amnestii pro všechny, kteří se v 80. letech dopustili válečných zločinů. Pod jeho vedením získala ARENA volební potenciál, ze kterého dodnes těží. V roce 1994, kdy zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb kandidát ARENA Armando Calderón Sol, měla ARENA v parlamentu 39 křesel. V parlamentních volbách v březnu 1997 ARENA získala 28 mandátů, v následujících volbách o tři roky později 29. V prezidentských volbách v březnu 1999 opět zvítězil kandidát ARENA Francisco Flores. Přestože v následujících parlamentních volbách v roce 2003 ARENA získala historicky nejmenší počet 27 poslaneckých mandátů, zůstala v koalici s PCN vládnoucí stranou a její kandidát Antonio Elías Saca byl v prezidentských volbách v roce 2004 zvolen 58 % voličů již v prvním kole.

Fronta Farabunda Martího za národní osvobození - Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional (FMLN) byla založena v roce 1980 opozičními levicovými organizacemi.V prosinci 1980 vyhlásila vládě válku. Po dvanácti letech občanské války po podpisu mírových dohod složila zbraně a přetvořila se v levicově orientovanou hlavní opoziční stranu, která podporuje ekonomický rozvoj, rekonstrukci země a ochranu lidských práv. V dubnu 1994 získal její prezidentský kandidát Rubén Zamora ve druhém kole prezidentských voleb 32 % hlasů a strana obsadila v 84-místném parlamentu 21 křesel. V parlamentních volbách v roce 1997 získala 27 mandátů. V následujících parlamentních volbách v letech 2000 a 2003 FMLN získala 31 poslaneckých mandátů. FMLN po smrti dlouhodobého předsedy Schafika Handala prožívá vnitřní krizi. V červnu 2005 stranu opustilo více než 300 členů FMLN. Disidenti založili novou politickou stranu Demokratická revoluční fronta - Frente Democrático Revolucionario (FDR). FDR se hodlá zúčastnit nadcházejících prezidentských voleb v roce 2009. V říjnu 2007 zahájily FMLN a FDR rozhovory o možné společné alianci levicových stran ve volbách.

Třetí nejsilnější politickou silou je Strana národního usmíření - Partido de Conciliación Nacional (PCN). Jedná se o mírně konzervativní stranu, která podporuje upevňování demokracie, ochranu lidských práv, sociální a ekonomický rozvoj. Byla založena v roce 1961.

Své postavení postupně ztrácí centristická Křesťansko-demokratická strana - Partido Demócrata Cristiano (PDC), která byla založena v roce 1960. V době mandátu křesťanského demokrata José Napoleona Duarteho vypukl v roce 1980 ozbrojený konflikt s FMLN. V důsledku neschopnosti prezidenta konflikt řešit PDC v roce 1989 prohrála volby.

Mezi menší politické strany levého středu patří Jednotné demokratické centrum -Centro Democrático Unido (CDU). Kandidát CDU, poslanec Héctor Silva, byl prezidentským kandidátem koalice PDC a CDU, získal však pouhá 4 % hlasů.

V březnu 2004 se uskutečnily poslední prezidentské volby. Kandidát ARENA Antonio Elías Saca byl zvolen přesvědčivým poměrem 58 % hlasů všech voličů již v prvním kole (kandidát FMLN Schafik Handal získal 36 % hlasů). Vítězství ARENA v prezidentských volbách v roce 2004 potvrdilo kontinuitu moci v Salvadoru a znamenalo také upevnění pravice v rámci Střední Ameriky. Jednalo se o čtvrté vítězství ARENA za sebou. Prezident A. Saca, který se ujal funkce 1. 6. 2005.Opoziční FMLN zůstala hlavní parlamentní stranou. Podobné rozložení politických sil zůstalo po volbách i na municipální úrovni. FMLN sice neobsadila větší počet starostů městských a obecních úřadů (ARENA 113, FMLN 80), nicméně z hlediska počtu obyvatel získala kontrolu nad více než polovinou z 6,9 mil. obyvatel Salvadoru. Důležitým bylo zejména vítězství FMLN v hlavní městě San Salvadoru.

Vedle spokojenosti voličů s výsledky práce jeho předchůdců lze za vítězstvím A. Sacy spatřovat úspěchy vlády s demokratizací politického prostředí a nastartování odvážné ekonomické reformy, která cestou otevření ekonomiky, liberalizace zahraničního obchodu, snížením zadlužení, podporou privatizace a stimulací investic přinesla ekonomickou stabilitu a růst. Nová vláda ale zdědila i řadu problémů, v prvé řadě narůstající kriminalitu, pramenící z chudoby a následků občanské války, rozsáhlou korupci a následky přírodních katastrof - hurikánů a zemětřesení.

Největším salvadorským problémem současnosti je eskalace násilí organizovaných gangů /maras/.Vláda prezidenta Sacy se pokouší s kriminalitou vyrovnat politikou Plánu „ Súper Mano Dura" ( supertvrdé ruky). Ve snaze omezit eskalaci násilí parlament schválil v prosinci 2006 zákaz nošení střelných zbraní na veřejných prostranstvích. Současně zřídila vláda dva nové orgány -Ministerstvo veřejné bezpečnosti a justice a Národní komisi občanské bezpečnosti a sociálního míru, nezávislý orgán mající na starosti prevenci zločinu a rehabilitaci pandilleros. Komise se skládá z 13 členů. Komise jako své první kroky doporučila odzbrojit salvadorské čtvrti, ve kterých je násilí největší, a zvýšit rozpočet policie a prokuratury.V říjnu 2007 bylo nově v San Salvadoru ve spolupráci s FBI otevřeno Mezinárodní středisko pro boj s maras.

Vládní ARENA hledá pro svou politiku boje proti organizovanému násilí podporu ostatních parlamentních stran, včetně opoziční levicové FMLN. FMLN ale označuje politiku supertvrdé ruky za neefektivní. FMLN, povzbuzena úspěchem Ortegy v Nikaragui, slibuje svým voličům levnější venezuelskou ropu a tvrdě kritizuje energetickou a sociální politiku vlády.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

  • prezident republiky Presidente de la República: Antonio Elías Gonzáles Saca
  • viceprezident VicePresidente de la República: Ana Vilma Albanez de Escobar
  • předseda parlamentu Presidente de la Asamblea Legislativa: Ziro Cruz Zepeda
  • předseda Nejvyššího soudu Presidente de la Corte Suprema: Augustín García Calderón
 

2.3. Složení vlády

Složení vlády (stav k 28. 8. 2007)
PrezidentElías Antonio Saca
ViceprezidentkaAna Vilma Albanez de Escobar
Ministr obranyGeneral Otto Romero Orellana 
Ministryně hospodářství                                                       Yolanda de Gavidia 
Ministryně školstvíDarlyn Meza 
Ministr financíWilliam Jacobo Hándal Hándal 
Ministr vnitraJuan Miguel Bola?os 
Ministr práce a sociální péče                                            José Roberto Espinal Escobar 
Ministr veřejných pracíJorge Isidro Nieto Menéndez 
Ministryně zahraničních věcíFrancisco E. Laínez Rivas 
Ministr zdravotnictví a sociální pomociJose Guillermo Maza Brizuela 
Ministr zemědělství a dobytkářstvíMario Salaverria Nolasco 
Ministr životního prostředíCarlos José Guerrero 
Ministr cestovního ruchu                                                   Rúben Rochi Parker
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

Podcast

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice