Salvador je republikou prezidentského typu. Územně se dělí na 14 departamentů (provincií), v jejichž čele stojí guvernér jmenovaný prezidentem republiky. Státní zřízení sestává ze tří nezávislých mocí: výkonné, legislativní a soudní.
Volby jsou organizovány a řízeny Nejvyšším volebním soudem.
Platná ústava pochází z 23. 12. 1983.
Dominantní postavení na salvadorské vnitropolitické scéně mají dvě hlavní politické strany - ARENA a FMLN.
Vládní Nacionalistická republikánská aliance - Alianza Republicana Nacionalista (ARENA) je pravicovou stranou, která silně podporuje soukromé vlastnictví a liberální reformy. ARENA byla založena majorem Robertem d´Aubuissonem v roce 1981. Byla oporou pravicového režimu v Salvadoru v 80. letech a její dějiny jsou spojovány s tzv. eskadrami smrti. Prvním presidentem ze strany ARENA se stal v roce 1989 Alfred Cristiani, který v době občanské války ukončil delší vládní období křesťanskodemokratických prezidentů. A. Cristianimu se podařilo citlivou politikou uzavřít mír s FMLN a ukončit tak občanskou válku. V roce 1993 vyhlásil všeobecnou a absolutní amnestii pro všechny, kteří se v 80. letech dopustili válečných zločinů. Pod jeho vedením získala ARENA volební potenciál, ze kterého dodnes těží. V roce 1994, kdy zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb kandidát ARENA Armando Calderón Sol, měla ARENA v parlamentu 39 křesel. V parlamentních volbách v březnu 1997 ARENA získala 28 mandátů, v následujících volbách o tři roky později 29. V prezidentských volbách v březnu 1999 opět zvítězil kandidát ARENA Francisco Flores. Přestože v následujících parlamentních volbách v roce 2003 ARENA získala historicky nejmenší počet 27 poslaneckých mandátů, zůstala v koalici s PCN vládnoucí stranou a její kandidát Antonio Elías Saca byl v prezidentských volbách v roce 2004 zvolen 58 % voličů již v prvním kole.
Fronta Farabunda Martího za národní osvobození - Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional (FMLN) byla založena v roce 1980 opozičními levicovými organizacemi.V prosinci 1980 vyhlásila vládě válku. Po dvanácti letech občanské války po podpisu mírových dohod složila zbraně a přetvořila se v levicově orientovanou hlavní opoziční stranu, která podporuje ekonomický rozvoj, rekonstrukci země a ochranu lidských práv. V dubnu 1994 získal její prezidentský kandidát Rubén Zamora ve druhém kole prezidentských voleb 32 % hlasů a strana obsadila v 84-místném parlamentu 21 křesel. V parlamentních volbách v roce 1997 získala 27 mandátů. V následujících parlamentních volbách v letech 2000 a 2003 FMLN získala 31 poslaneckých mandátů. FMLN po smrti dlouhodobého předsedy Schafika Handala prožívá vnitřní krizi. V červnu 2005 stranu opustilo více než 300 členů FMLN. Disidenti založili novou politickou stranu Demokratická revoluční fronta - Frente Democrático Revolucionario (FDR). FDR se hodlá zúčastnit nadcházejících prezidentských voleb v roce 2009. V říjnu 2007 zahájily FMLN a FDR rozhovory o možné společné alianci levicových stran ve volbách.
Třetí nejsilnější politickou silou je Strana národního usmíření - Partido de Conciliación Nacional (PCN). Jedná se o mírně konzervativní stranu, která podporuje upevňování demokracie, ochranu lidských práv, sociální a ekonomický rozvoj. Byla založena v roce 1961.
Své postavení postupně ztrácí centristická Křesťansko-demokratická strana - Partido Demócrata Cristiano (PDC), která byla založena v roce 1960. V době mandátu křesťanského demokrata José Napoleona Duarteho vypukl v roce 1980 ozbrojený konflikt s FMLN. V důsledku neschopnosti prezidenta konflikt řešit PDC v roce 1989 prohrála volby.
Mezi menší politické strany levého středu patří Jednotné demokratické centrum -Centro Democrático Unido (CDU). Kandidát CDU, poslanec Héctor Silva, byl prezidentským kandidátem koalice PDC a CDU, získal však pouhá 4 % hlasů.
V březnu 2004 se uskutečnily poslední prezidentské volby. Kandidát ARENA Antonio Elías Saca byl zvolen přesvědčivým poměrem 58 % hlasů všech voličů již v prvním kole (kandidát FMLN Schafik Handal získal 36 % hlasů). Vítězství ARENA v prezidentských volbách v roce 2004 potvrdilo kontinuitu moci v Salvadoru a znamenalo také upevnění pravice v rámci Střední Ameriky. Jednalo se o čtvrté vítězství ARENA za sebou. Prezident A. Saca, který se ujal funkce 1. 6. 2005.Opoziční FMLN zůstala hlavní parlamentní stranou. Podobné rozložení politických sil zůstalo po volbách i na municipální úrovni. FMLN sice neobsadila větší počet starostů městských a obecních úřadů (ARENA 113, FMLN 80), nicméně z hlediska počtu obyvatel získala kontrolu nad více než polovinou z 6,9 mil. obyvatel Salvadoru. Důležitým bylo zejména vítězství FMLN v hlavní městě San Salvadoru.
Vedle spokojenosti voličů s výsledky práce jeho předchůdců lze za vítězstvím A. Sacy spatřovat úspěchy vlády s demokratizací politického prostředí a nastartování odvážné ekonomické reformy, která cestou otevření ekonomiky, liberalizace zahraničního obchodu, snížením zadlužení, podporou privatizace a stimulací investic přinesla ekonomickou stabilitu a růst. Nová vláda ale zdědila i řadu problémů, v prvé řadě narůstající kriminalitu, pramenící z chudoby a následků občanské války, rozsáhlou korupci a následky přírodních katastrof - hurikánů a zemětřesení.
Největším salvadorským problémem současnosti je eskalace násilí organizovaných gangů /maras/.Vláda prezidenta Sacy se pokouší s kriminalitou vyrovnat politikou Plánu „ Súper Mano Dura" ( supertvrdé ruky). Ve snaze omezit eskalaci násilí parlament schválil v prosinci 2006 zákaz nošení střelných zbraní na veřejných prostranstvích. Současně zřídila vláda dva nové orgány -Ministerstvo veřejné bezpečnosti a justice a Národní komisi občanské bezpečnosti a sociálního míru, nezávislý orgán mající na starosti prevenci zločinu a rehabilitaci pandilleros. Komise se skládá z 13 členů. Komise jako své první kroky doporučila odzbrojit salvadorské čtvrti, ve kterých je násilí největší, a zvýšit rozpočet policie a prokuratury.V říjnu 2007 bylo nově v San Salvadoru ve spolupráci s FBI otevřeno Mezinárodní středisko pro boj s maras.
Vládní ARENA hledá pro svou politiku boje proti organizovanému násilí podporu ostatních parlamentních stran, včetně opoziční levicové FMLN. FMLN ale označuje politiku supertvrdé ruky za neefektivní. FMLN, povzbuzena úspěchem Ortegy v Nikaragui, slibuje svým voličům levnější venezuelskou ropu a tvrdě kritizuje energetickou a sociální politiku vlády.
Prezident | Elías Antonio Saca |
Viceprezidentka | Ana Vilma Albanez de Escobar |
Ministr obrany | General Otto Romero Orellana |
Ministryně hospodářství | Yolanda de Gavidia |
Ministryně školství | Darlyn Meza |
Ministr financí | William Jacobo Hándal Hándal |
Ministr vnitra | Juan Miguel Bola?os |
Ministr práce a sociální péče | José Roberto Espinal Escobar |
Ministr veřejných prací | Jorge Isidro Nieto Menéndez |
Ministryně zahraničních věcí | Francisco E. Laínez Rivas |
Ministr zdravotnictví a sociální pomoci | Jose Guillermo Maza Brizuela |
Ministr zemědělství a dobytkářství | Mario Salaverria Nolasco |
Ministr životního prostředí | Carlos José Guerrero |
Ministr cestovního ruchu | Rúben Rochi Parker |
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Nazdar lidi, ..posledni den v Salalah jsme venovali valeni a koupani na pohadkove plazi v Mughsaylu...jemny pisecek, kristalove ciste more, co vam budeme povidat. Vecer jsme sli poveceret do...
Čtěte více z deníku Omán Report 5
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: