San Marino

Ekonomická charakteristika země

  • 3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních
  • 3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách
  • 3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

3.1. Členství v mezinárodních organizacích a regionálních uskupeních

Princip zachování státní suverenity je pro vnitřní politiku San Marina neměnnou, prvořadou hodnotou a jím také důsledně poměřuje všechny zahraničněpolitické kroky.

Praktickým odrazem tohoto postoje v zahraniční politice RSM je aktivita v mezinárodních organizacích, kde platí princip "jedna země, jeden hlas". San Marino se zúčastňuje většiny evropských a celosvětových konferencí. Značnou aktivitu projevuje na půdě Rady Evropy. V období listopad 2006 – květen 2007 úspěšně předsedalo Výboru ministrů RE, jeho prioritou bylo rozvíjení interkulturního dialogu. RSM důsledně obsazuje celosvětová fóra OSN, která se zabývají širšími humanitárními a sociálními tématy.

Seznam nejdůležitějších organizací: Rada Evropy (1988), OSN a jí podřízené nebo související orgány, FAO, UNESCO, WHO, Evropská konference pošt a telekomunikací (CEPT), Mezinárodní banka pro rekonstrukci a rozvoj (IBRD), Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC), Mezinárodní organizace práce (ILO), Mezinárodní měnový fond (IMF), Mezinárodní institut pro unifikaci soukromého práva (UNIDROIT), Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), Meziparlamentní unie (IPU), Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).


 

3.2. Účast země na mnohostranných smlouvách a dohodách

V roce 1989 byly zahájeny rozhovory o asociační dohodě s ES. Výsledkem jednání nebyla klasická asociační dohoda, ale smlouva o ekonomické spolupráci a celní unii (Brusel 1991). Smlouva nemá za cíl přípravu podmínek pro vstup RSM do EU.

Z pohledu celního je území RSM považováno za území Italské republiky. Dohoda o celní unii mezi San Marinem a Itálií, resp. EU znamenala odstranění cel (dle všeobecného celního tarifu), zákaz uvalování daní, které mají obdobný efekt jako cla, zákaz zavádění kvót a množstevních omezení.

Monetární dohoda mezi San Marinem a Itálií byla uzavřena v roce 1991 a nahradila konvenci z roku 1981, která dala San Marinu právo ražby mincí italské liry. Od roku 2002 je na základě dohody o měnové unii platební jednotkou euro. RSM má vyčleněnu roční kvótu 1 944 000 € (jako součást italské kvóty) na ražbu vlastních mincí eura všech denominací s národními motivy.

Aktuálně probíhají s EU jednání zaměřená na postupné odstraňování rozdílů v hospodářské legislativě, např. zdanění výnosů nerezidentů, ochrana devizových rezerv RSM, vztah mateřské a dceřinné společnosti z hlediska dividend, úroků a poplatků apod. Z druhé strany San Marino usiluje o volný přístup na jednotný trh EU v oblasti bankovní a finanční, stejně jako o přístup k výzkumným, studijním a vzdělávacím programům EU.

 

3.3. Přehled bilaterálních smluv s ČR (včetně data vstupu) – mimo smluv dle kap.7.1.

Kromě Dohody o navázání oficiálních vztahů na diplomatické úrovni ze dne 1. 1. 1993 nemá ČR uzavřenu žádnou bilaterální smlouvu s RSM.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice