Saúdskoarabské království je tradiční dědičnou absolutistickou teokratickou monarchií. Král, který je současně jediným zákonodárcem, nejvyšším soudcem, vrchním velitelem, předsedou vlády a hlavně správcem dvou svatých mešit, byl doposud volen staršími členy královské rodiny.
V roce 2006 došlo k významné reformě politického systému vydáním nového zákona o nástupnictví, který vyjasňuje situaci ve vedení státu v případě úmrtí či zdravotní indispozice panovníka či jeho nástupce. Za účelem zajistit hladký transfer moci a odstranit nejistotu v monarchii v případě neschopnosti krále či korunního prince vykonávat své funkce ze zdravotních důvodů byl vydán nový zákon o nástupnictví. Dle tohoto zákona bude komise, složená ze seniorních princů, synů a vnuků zakladatele monarchie krále Abdulazíze (Allegiance Commission) a které bude předsedat nejstarší Abdulazízův syn, posuzovat jmenování korunního prince, navrženého králem. V případě, že komise odmítne králova kandidáta, dojde k volbě mezi ním a vlastním kandidátem komise. Veškerá zasedání Allegiance Commission budou probíhat podle zákona neveřejně.
Král novým zákonem rovněž ustavil pětičlenný zdravotní výbor, sestávající ze třech lékařů a dvou vysokých správních úředníků ve zdravotnictví, jenž by měl posuzovat schopnost panovníka a korunního prince vykonávat své povinnosti. Pokud tento výbor na základě žádosti Allegiance Commission dojde k názoru, že panovník není nadále ze zdravotních důvodů schopen vykonávat funkci, přejde vedení státu dočasně na korunního prince do doby panovníkova zotavení se. Bude-li zdravotní neschopnost krále k výkonu moci trvalého charakteru, Allegiance Commission závěr zdravotního výboru potvrdí a vyzve korunního prince k převzetí výkonu funkce panovníka. Veškeré procedury, spojené s tímto transferem, musí proběhnout během 24 hodin.
Allegiance Commission může rovněž ustavit pětičlennou přechodnou vládnoucí radu pro případ neschopnosti krále i korunního prince vykonávat své funkce. Rada povede v takovém případě monarchii maximálně jeden týden a nemá právo rozpustit nebo měnit vládu či Shoura Council ani změnit kterýkoliv ze zákonů, jež má přímý vztah k výkonu státní moci. Během tohoto jednoho týdne musí Allegiance Commission vybrat mezi Abdulazízovými syny a vnuky nového panovníka.
Pro kvalitnější přípravu zákonů král jmenuje 151tičlenné [1] Poradní shromáždění [2] ze zasloužilých představitelů různých kruhů a kmenů [3], které však nemá žádnou faktickou zákonodárnou moc, jak je tomu v monarchiích konstitučního typu.
V roce 2004 byly vyhlášeny první volby. Jednalo se o volby do části komunálních zastupitelstev, volby byly rozděleny do tří fází dle regionů, první volby proběhly počátkem února 2005.
Volební právo mají v současné době pouze občané SAK mužského pohlaví starší 21 let.
[1] Předseda + 120 členů do 4/2005, od 4/2005 počet členů zvýšen na 150 + předseda.
[2] Madžlís Aš-Šúra, angl. Majlis Ash-Shura nebo Shura Council.
[3] Ke konci roku 2005 byl vyhlášen dosud nenaplněný záměr, aby třetina členů Poradního sboru byla volena na 4-5 let.
Hlavou státu je správce dvou svatých mešit, jeho královská výsost král Abdullah bin Abdul Aziz Al Saúd [1] (anglicky: Custodian of the Two Holy Mosques His Royal Majesty Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud)
Vzhledem k tomu, že král je současně předsedou vlády a správcem svatých mešit, je současně nejvyšším představitelem výkonné i náboženské moci v zemi. Jeho kompetence jsou neomezené i z hlediska zákonodárného, neboť je tím, kdo finálně schvaluje a vyhlašuje jednotlivé zákony. Veškeré další státní instituce jsou institucemi poradními.
[1] Obdobné webové stránky jako v případě předchozího krále (www.kingfahdbinabdulaziz.com), tj. www.kingabdullahbinabdulaziz.com doposud nefungují, zajímavé údaje o královské rodině lze získat i na http://www.datarabia.com/royals/familytree.do nebo http://www.geocities.com/saudhouse_p/alsaudf.htm
Stručné dějiny Saúdské Arábie jsou umístěny např. na http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/saud/.
Složení vlády je uváděno na internetové adrese www.saudinf.com/main/c5.htm pod titulem „Council of Ministers".
JKV (počáteční zkratka JKV – anglicky HRH, je-li u některého představitele uvedena, znamená Jeho královská výsost – His Royal Highness) král Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud - předseda vlády
JKV korunní princ Sultan bin Abdul Aziz Al Saud (jména jsou uváděna v oficiální anglické transkripci, uváděné saúdskou stranou) - první místopředseda vlády
- velitel Národní gardy
- ministr obrany a letectví
- generální inspektor
Dr. Fahd bin Abdulrahman bin Sulaiman Balghunaim - ministr zemědělství
Dr. Muhammad bin Ali Al Fayez - ministr civilních služeb
Dr. Hashim bin Abdullah bin Hashim Al Yamani - ministr obchodu a průmyslu
Eng. Muhammad Jameel bin Ahmed Mulla - ministr komunikací a informačních technologií
Dr. Iyad bin Ameen Madani - ministr kultury a informací
Dr. Khalid bin Muhammad Al Qusaibi - ministr ekonomiky a plánování
Dr. Abdullah bin Salih Obeid - ministr vzdělávání
Dr. Ibrahim bin Abdulaziz bin Abdullah Al Assaf - ministr financí
JKV princ Saud Al Faisal bin Abdul Aziz Al Saud - ministr zahraničních věcí
Dr. Fouad bin Abdul Salaam bin Muhammad Al Farsi - ministr pro záležitosti hadždže
Dr. Hamad bin Abdullah Al Mane‘- ministr zdravotnictví
Dr. Khalid bin Muhammad Al Anqari - ministr vyššího vzdělávání
JKV princ Naif bin Abdul Aziz Al Saud - ministr vnitra
Sheik Saleh bin Abdul Aziz bin Muhammad bin Ibrahim Al Al Sheik - ministr pro islámské záležitosti
Dr. Abdullah bin Muhammad bin Ibrahim Al Al Sheik - ministr spravedlnosti
Dr. Ghazi bin Abdulrahman Al Gosaibi - ministr práce
JKV princ Mite’b bin abdul Aziz Al Saud - ministr municipálních záležitostí a venkova
Eng. Ali bin Ibrahim Al Naimi - ministr ropy a minerálních zdrojů
Dr. Abdulmohsin bin Abdulaziz Al Akkas - ministr sociálních věcí
Dr. Jubarah Eid Al Suraiseri - ministr dopravy
Abdullah bin Abdul Rahman Al Hussayen - ministr vody a elektřiny
JKV princ Abdulaziz bin Fahd bin Abdulaziz - ministr
Dr. Abdulaziz bin Abdullah Al Khuwaiter - ministr
Dr. Mutlab bin Abdullah Al Nafeesah - ministr
Dr. Musa’ed bin Muhammad Al E’ban - ministr
Abdullah bin Ahmed bin Yosef Zainal - ministr
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Elbrus (5642m.n.m), nejvyšší hora Evropy, byla po několik let mou „fatamorgánou“. Čím víc mě zaměstnávala myšlenka zdolat ji, tím víc mi připadalo „obyčejné“ vyrazit na ni...
Čtěte více z deníku Článek
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: