Spojené arabské emiráty vznikly 2. prosince 1971 po ukončení britské ochrany nad malými arabskými kmeny na pobřeží Perského zálivu. Členství ve federaci bylo nabídnuto i Bahrajnu a Kataru, tyto emiráty ale daly přednost samostatnému rozvoji. Dnes Spojené arabské emiráty představují spojení tradičního rodového systému a islámské náboženské tradice s moderním tržním hospodářstvím, liberálním přístupem k cizincům a celkovou náboženskou tolerancí, což je v arabském světě výjimečné. Z vnitropolitického pohledu se podařilo vybudovat státní aparát, který je funkční i v podmínkách, ve kterých „lokálové“ představují pouze necelou pětinu, tj. 18 % z celkového počtu obyvatel a pokud se bude demografická skladba vyvíjet jako dosud, odhaduje ministerstvo práce a sociálních věcí, že „lokálové“ budou činit v r. 2025 pouhá 4 %.
Nespornou zásluhu na úspěchu SAE má vedle ropného bohatství také dlouholetá uvážená politickohospodářská orientace státu, vyznačující se snahou po diverzifikaci všech odvětví a vyhýbající se vnitřním i zahraničním konfliktům. SAE dnes patří k politicky nejliberálnějším a hospodářsky nejrozvinutějším arabským zemím.
Podle ústavy z roku 1971 stojí v čele SAE prezident, kterého volí na pětileté funkční období ze svého středu sedmičlenná Nejvyšší rada vládců ? zákonodárný orgán, složený z vládců všech emirátů. Podmínkou přijetí důležitých rozhodnutí v Nejvyšší radě je souhlas nejméně 5 členů rady a vždy souhlasné vyjádření vládců emirátů Abu Dhabi a Dubaj. Ústava tak v podstatě zakotvuje právo veta těchto dvou politicky a ekonomicky nejsilnějších emirátů v rozhodování o záležitostech státu.
Výkonným orgánem federace je vláda, jmenovaná prezidentem na základě doporučení ministerského předsedy. Poradním orgánem je Federální národní rada (Federal Natioanl Counsil – FNC), složená ze 40 zástupců všech 7 emirátů. Důležitou mimoústavní, dnes už značně archaickou součástí systému státní správy, jsou lidová shromáždění jednotlivých emirátů (madžlisy), které za účasti vládců emirátů?šejchů projednávají otázky spadající do místní kompetence. V posledních několika letech zřizované výkonné rady jsou poradním orgánem vládců emirátů a dohlížejí na realizaci jejich rozhodnutí.
Institut voleb v SAE neexistuje, jmenování do úřadu se děje dekretem vládce nebo korunního prince a je dodnes ovlivňováno kmenovou nebo rodovou příslušností. Novinkou v tomto směru byly volby 20 zástupců (tj. poloviny) Federální národní rady v prosinci 2006. Volební právo mělo pouze necelých 7 tis. vybraných lokálních občanů, kteří mohli volit ze seznamu kandidátů předem schváleného vládci jednotlivých emirátů. O zanedbatelné roli FNC svědčí fakt, že od svého zvolení se až do května 2007 rada sešla pouze jednou. V SAE není povolena činnost žádné politické strany a dosud ani odborové organizace, ačkoliv k založení odborů je údajně připravována příslušná legislativa.
Vedoucí úlohu ve všech oblastech života společnosti hraje 7 vládnoucích rodin, z nichž nejsilnější ekonomické a politické postavení má rodina Nahayanů, vládnoucí emirátu Abu Dhabi a rodina Maktoumů, vládnoucí emirátu Dubaj. Z dosavadního vývoje je také zřejmé, že i při jednotné politice zajišťované Nejvyšší radou vládců, jsou v některých otázkách zřejmé konkrétní přístupy jednotlivých emirátů, přihlížející k vlastním specifickým podmínkám. S ohledem na územní velikost a ropné bohatství včetně umístění hlavního města SAE představuje emirát Abu Dhabi spíše federalizující tendenci. Na druhé straně emirát Dubaj se vyznačuje otevřeností a odvahou k podněcování ekonomických a obchodních aktivit, které mnohdy přesahují význam nejen SAE ale i regionu BV. Dubajský emirát svým přístupem představuje hledače nových impulsů (zóny volného obchodu, IT - Internet a Media City, univerzitní městečko Knowledge Village, významné veletrhy a festivaly, megaprojekty luxusní turistiky na umělých ostrovech, obří komplex zábavy Dubailand atd.), které zviditelňují jak vlastní emirát Dubaj tak i celé SAE z mezinárodního pohledu. Z ostatních emirátů je znatelná role rodiny Al Qassemi, vládnoucí emirátuSharjah, a to zejména v kulturní, vzdělávací a osvětové oblasti, v níž stále existuje značný vliv islámského náboženství.
Vnitropolitická situace v SAE je stabilní. Zvláštností je mimořádně silná diferenciace společnosti na místní Araby (18 %) a cizince. Hospodářská prosperita je lákadlem tisíců legálních i ilegálních migrantů především z Indie, Pákistánu, Iránu, Sýrie, Egypta, Bangladéše a Filipín, kteří do SAE přijíždějí za prací a bez nichž by na druhou stranu zmiňovaná prosperita v podstatě nemohla existovat. Vláda SAE si tuto situaci uvědomuje a jedno z přijímaných opatření je tzv. "emiratizace", tj. úkol zvyšovat počet míst obsazených "emirátčany" ve vybraných odvětvích (bankovnictví, pojišťovnictví, finance) a soukromém sektoru, na úkor ostatních národností. Avšak s ohledem na nároky a kvalifikaci lokálů není vždy možné pro ně zajistit řídící a dostatečně honorované pozice. Součástí emiratizace je rovněž snaha vytvořit pro “lokály” takové podmínky, které by vzbudily jejich zájem o zapojení do středního a malého podnikání v soukromém sektoru a snížily převažující tlak na snahu po zaměstnání ve státním sektoru. Stanovené cíle „emiratizace“ se však nedaří uskutečňovat v celé šíři.
V čele státu je prezident, kterým je od listopadu 2004 Jeho Výsost šejch Khalifa bin Zayed Al Nahyan, vládce emirátu Abu Dhabi, který nastoupil po smrti svého otce šejcha Zayeda. Prezident je zároveň předsedou Nejvyšší rady, která je složena z vládců jednotlivých emirátů:
Dne 4. 1. 2006 zemřel předseda vlády a viceprezident SAE Jeho výsost šejch Maktoum bin Rashid Al Maktoum. Na jeho místo byl jmenován korunní princ emirátu Dubaj a současně ministr obrany Jeho Výsost gen. šejch Mohamed Bin Rashid Al Maktoum. Nová vláda navržená novým ministerským předsedou šejchem Mohamed Bin Rashid Al Maktoum byla prezidentem schválena 9. 2. 2006. Předseda vlády šejch Mohamed Bin Rashid Al Maktoum si ponechal vedení resortu obrany. Místopředsedy vlády zůstávají šejch Hamdan bin Zayed Al Nahyan a šejch Sultan bin Zayed Al Nahyan.
Jmenný seznam nové vlády
Další podrobnější informace jsou k dispozici na internetových stránkáchhttp://www.uaeinteract.com/government/.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
** Sobota 17.7. ** Jelikož má být pěkné počasí, vyrážíme konečně do hor. Při místním taktu vlaků (půlden) musíme vstát již v 5 ráno. Selhává místní MHD, a tak si frčíme...
Čtěte více z deníku Hurá do hor (16.7. - 18.7. )
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: