Státním svátkem je 2. prosinec - den, kdy v roce 1971 podepsalo 6 emírů společnou smlouvu o vytvoření federace SAE. Emirát Ra`s al-Khaimah se připojil o rok později. V zemi se dodržují všechny náboženské muslimské svátky. V roce 2007 připadají na následující dny:
Svatý měsíc Ramadán byl vyhlášen podle lunární fáze v termínu 13. 9. – 12. 10. 2007. Během Ramadánu je velmi obtížné si vůbec sjednat schůzku s místními obchodníky a výsledek jednání je nejistý.
Podle návrhu zákona, který byl přijat v květnu 2006, se pro státní sektor od 1. 9. 2006 změnil pracovní týden na neděle-čtvrtek. Pátek a sobota jsou nyní ve státních firmách, školství a místní správě volnými dny. Některé soukromé firmy se přizpůsobily a přijaly dvoudenní víkend, některé ale pokračují v předchozí praxi, tzn. svým zaměstnancům poskytují volno pouze ve čtvrtek odpoledne a v pátek celý den. Otázka posunutého víkendu je probírána v místním tisku a roste tlak na sjednocení víkendu pro státní a soukromý sektor.
Obvyklá pracovní doba soukromých firem je sobota až čtvrtek od 8.00 do 13.00 a po polední přestávce kromě čtvrtka ještě od 16.00 do 20.00 . Banky a státní instituce pracují od neděle do čtvrtka od 9.00 a končí svou činnost pro veřejnost obvykle ve 13.30.
Prodejní doba supermarketů je zpravidla od 9:00 do 23:00, většina menších obchodů však drží polední přestávku od 13:00 do 16:00 (17:00), ale potom jsou otevřeny dlouho do noci. Většina obchodů v Abu Dhabi a v Dubaji otevírá v pátek, tj. v den pracovního klidu, až ve 14:00. Některé supermarkety (např. Carefour) mají otevřeno po celý rok od 7:00 do 23:00. Prodejní doba se zpravidla prodlužuje během svatého měsíce Ramadánu (až do 1:00).
Nebylo by správné předpokládat, že na základě jednoho nebo dvou setkání dojde k uzavření dohody, či smlouvy. Pro zdejší svět je typické, že jednání trvají výrazně déle, než je obvyklé v našich zeměpisných šířkách. Je nutno nejdříve vybudovat vzájemnou důvěru a přátelské kontakty s místní stranou. Mělo by být patrné, že našeho obchodního partnera bereme jako sobě rovného. Není třeba chovat se ani nadřazeně, ani příliš submisivně. Nevhodné jsou různé příměry a srovnání, které poukazují na některé nedostatky místního systému. Je lepší se orientovat spíše na pozitivní hodnocení konkrétních kvalit. Při schůzce nás může zaskočit nezvykle vysoký počet přítomných, jsou preferována spíše týmová jednání. Nejvhodnější dobou pro plánované setkání je, vzhledem k denní skladbě modliteb (viz www.islam.org), dopoledne. Odmítnout (či říci ne) je vůči hostovi považováno za neslušné a tak i když partner nebude mít o nabízený výrobek či službu zájem, nejspíše to nedá ze zdvořilosti přímo najevo. Na začátku i na konci je vhodné poděkovat za přijetí a ujistit druhou stranu o významu, jaký setkání přikládáme. V případě obchodního oběda či jednání s místními obchodníky v hotelových restauracích nebo business centrech je vždy vhodnější abstinovat a dát tím najevo respekt vůči hodnotám našeho partnera. Pokud se jedná o oficiální příležitost, business-lunch či recepci, je poměrně rozšířený západní styl, na který jsme zvyklí i v ČR.
Čas je relativní veličina a v arabském světě to platí dvojnásob. Dochvilnost rozhodně nepatří mezi zdejší ctnosti. Je dobré tento fakt přijmout hned po příletu a nenechat se příliš strhnout emocemi, při čekání na kohokoliv či cokoliv. Projevy netrpělivosti rozhodně nepřidají na vážnosti či důležitosti. Naopak v očích místních lidí vytváří o takovém člověku spíše negativní povědomí. Pokud jsme zvyklí na dodržování termínů a doby schůzek, pak je na místě obrnit se trpělivostí. Vše řídí Alláh a vše záleží na jeho vůli, neboli ins‘allah, určitý ekvivalent k českému „dá-li Bůh“ (jednoznačně nejčastější odpověď, kterou uslyšíme například na otázku, zda zítra platí schůzka v 10 v hotelové restauraci). Pokud k setkání z jakéhokoliv důvodu nedojde, pak to nebyla Alláhova vůle. Nicméně místní obchodníci dobře vědí, že časovému faktoru je v našich zemích připisován jiný význam a není proto vhodné, abychom to byli my, kdo se opozdí. Mohlo by to být vnímáno jako projev neúcty či nedostatek zájmu o dotyčnou osobu či obchod.
Jak již bylo uvedeno, jedná se o období, kdy dochází ke značnému poklesu všech, tedy i obchodních aktivit. Obchody a restaurace mají v průběhu dne zavřeno, úřady mají otevřeno pouze několik hodin denně, obvykle od 9:00 do 13:00. Navíc i od cizinců je požadováno, aby se na veřejnosti zdrželi konzumace jídla, nápojů a kouření. Odborné diskuse se vedou např. o tom, zda je povoleno aplikovat oční kapky. Omezení naštěstí neplatí pro děti, těhotné ženy a nemocné. V restauracích velkých hotelů je možno dostat jídlo i během dne a nově i alkoholické nápoje po západu slunce. Rozhodně se ale nedoporučuje situovat důležité schůzky a jednání do tohoto období.
Pojetí pracovní doby, zvláště pak jejího začátku, je poněkud volnější, takže je lepší s tím dopředu počítat. Volným dnem je pátek, pro státní instituce a některé soukromé firmy i sobota. Neděle je normálním pracovním dnem. To je třeba mít na paměti při zasílání faxů nebo při telefonování. Pracovní morálka a tempo jsou pochopitelně limitovány celkovou životní filozofií. V poslední době lze však zaznamenat určitý progres například ve státní správě. Na základě tlaku vyvíjeného přímo z vládnoucích kruhů dochází v úřadech k určité eliminaci dlouhých front a nevysvětlitelných absencí úředníků. Obdobně jako je ve španělštině známé „maňana“, i zde se setkáme s existencí hojně používaného ekvivalentu - bukra. Český překlad zítra nelze chápat doslova, přesnější interpretace je asi možná, nebo spíše někdy. Při jednání se rovněž používají fráze mafi mushkelah - žádný problém, chalas – konec nebo to je všechno.
Jestli je něco naprosto typické pro arabské obchodníky, je to téměř bytostná potřeba smlouvání. Smlouvá se všude a o všechno.V případě budoucího kontraktu se smlouvá o podmínky dodání, o záruční a pozáruční servis a pochopitelně o cenu. Je proto důležité mít jasnou představu ceny a počítat s tím, že se nás druhá strana bude snažit stlačit, už jenom z principu, na cenu nižší. Není vhodné však cenu navyšovat příliš, aby u místní strany nevznikl pocit, že jsou bráni na hůl, či že je dostatečně nerespektujeme. Je to však běžná praktika místních obchodníků, kteří cenu výrobku nadhodnotí vždy a pak čekají, nakolik je pro nás cena akceptovatelná. Nezbývá než přistoupit na smlouvání. Je to hra nervů a silnější vítězí. Pokud se vzdáme moc brzy či snadno přistoupíme na cenu nebo podmínky druhé strany, může na nás být nahlíženo jako na slabého partnera, který se nechá lehce přesvědčit.
Oblečení hraje stejně jako všude na světě důležitou úlohu. Pro oficielní příležitosti jsou vyžadovány pro ženu dlouhé šaty s rukávy, nebo kostým, který by měl zakrývat i ramena a paže. U mužů je obvyklý oblek a kravata. SAE jsou méně rigidní zemí, na rozdíl od Kuvajtu nebo Saúdské Arábie, co se týče práv žen, které zde mohou chodit samy, bez doprovodu mužů. Místní muži, obchodníky nevyjímaje, se oblékají do splývavých bílých hábitů (dišdaš), sahajícím až ke kotníkům. Pod ním nenosí klasické spodní prádlo, ale krátkou sukni (wizra). Při slavnostních příležitostech si na sebe berou ještě lehký průhledný plášť (bišt). Pokrývku hlavy tvoří bílý šátek (gutra), některé národnosti (např. Saudové, Palestinci) preferují šátek červenobílý, který je přidržován na hlavě pomocí dvojitého černého kroužku (agal). Nejčastější obuví jsou sandály (naal). Ženy pak chodí zahaleny do černých hábitů (abaya), pod kterým ale většinou nosí luxusní značkové oblečení. Hlavu včetně vlasů, nosu a obočí zakrývá černý šátek (shella), někdy kombinovaný s maskou (nekap nebo burqa). Jediné, co lze spatřit z místní ženy, jsou tmavé oči.
Při trvalém pobytu obvykle zaměstnavatel zajišťuje a hradí svému zaměstnanci přijímací zdravotní prohlídku a zdravotní pojištění, které dokládá tzv. „zdravotní kartou“, kterou je nutno obnovovat každý rok za poplatek 300,- AED. Ve snaze snížit výdaje na zdravotnictví ze státního rozpočtu a zároveň více provázat systém zdravotní péče pro expatrioty – nelokály s regulací jejich zaměstnanosti, zavedlo nově ministerstvo zdravotnictví SAE opatření, podle kterého hradí všichni cizinci výlohy za zdravotní péči ve státních nemocnicích, včetně hospitalizace a léků. Tyto výlohy hradí jak turisté tak i rezidenti nebo jejich sponzoři.
Zdravotní péče v SAE je na velmi dobré úrovni, avšak zároveň také značně finančně náročná. Za přijetí lékařem je účtována částka 100,- AED, lékařské vyšetření běžného typu stojí 400,- AED, za vystavení lékařské zprávy se účtuje 300,- AED. Ceny léků se běžně pohybují mezi 50,- a 80,- AED. Dále např. poplatky za hospitalizaci činí 100,- až 300,- AED/noc podle počtu lůžek v nemocničním pokoji, sazby za lékařské úkony včetně operací 2 000,- až 6 000,- AED podle rozsahu zákroku, např. za komplikovanou srdeční operaci je stanovena sazba 50 000,- AED.
V případě cest do SAE za jakýmkoliv účelem stále platí vízová povinnost pro občany ČR (Česká republika není na seznamu 35 států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE). O vstupní víza do země je třeba žádat předem na velvyslanectví SAE ve Vídni na adrese:
Peter Jordanstrasse 66
A-1190 Wien
Tel.: +43-1-3681455
Fax: +43-1-3684485
Úřední hodiny: 9 - 14,30
Žádost o vízum u ZÚ SAE ve Vídni musí obsahovat cestovní pas, pro turistické vízum platný ještě minimálně 3 měsíce od data vstupu do SAE a pro návštěvní vízum ještě 6 měsíců, dále 3 fotografie, vyplněné formuláře žádosti o vízum, dopis zaměstnavatele ve trojím vyhotovení a doklad od sponzora (tj. místní organizace, firmy nebo občana, který dává za návštěvníka finanční záruku na dobu pobytu v SAE).
Vyřizování vstupních víz na velvyslanectví SAE ve Vídni je ale poměrně zdlouhavé a nespolehlivé. Proto doporučujeme občanům ČR zajištění víz v SAE prostřednictvím tzv. sponzorů, (tj. místních cestovních kanceláří, státních či soukromých firem, hotelů atd). Víza mohou být vyžádaná těmito subjekty u Ministerstva vnitra SAE - Immigration Department v každém emirátu. K žádosti, kterou podává místní sponzor, je vyžadována minimálně faxová kopie stránky cestovního pasu s fotografií. Víza jsou pak deponována u vízové přepážky na letišti nebo hraničním přechodu, přes který cestující do SAE vstupuje, a předána nebo vepsána do pasu při příletu/příjezdu do SAE. Vízum (obvykle oranžový formulář) si ponechává návštěvník u sebe, protože jej bude odevzdávat při odletu. Na dubajském mezinárodním letišti již funguje zjednodušený systém, kdy místní sponzor může fotokopii víza odfaxovat či poslat e-mailem a návštěvník se po příletu prokazuje touto kopií víza. Doporučuje se, aby cestující před odletem měl kopii svého vstupního víza stále u po ruce, protože letecká společnost jej bez něho nemusí ani přijmout na palubu letadla.
Je nutné dodržet vstupní hraniční přechod, který je zároveň i výstupním a který je ve vízu uveden. Dodržením místa vstupu/výstupu se předejde zbytečným komplikacím, které při jeho nedodržení mohou nastat; v lepším případě se návštěvník vyhne několikahodinovému zdržení na hranicích, v horším případě jej do země nevpustí vůbec.
V případě zájezdů nebo cest zajišťovaných cestovními kancelářemi (CK) vyřizuje veškeré formality spojené se vstupem do země česká CK přes místní CK.
Tourist visa - zajišťují cestovní kanceláře, vybrané hotely nebo letecké společnosti. Turistické vízum je platné pouze 30 dní a není je možné prodloužit. Poplatek činí 110,- AED, ale cestovní kanceláře si běžně účtují poplatky až do výše 5.000 CZK za vízum celkem. V případě propadnutí nebo pozdní žádosti o prodloužení víza jsou uplatňovány imigračními úřady pokuty ve výši 100,- až 500,- AED za každý den pobytu bez povolení.
Visit visa - udělovány jen se záštitou místního sponzora, kterým může být místní občan, místní firma nebo rezident s dostatečným finančním příjmem. Příjezd do země je možný do 2 měsíců od data vystavení víza. Udělené návštěvní vízum umožňuje pobyt v rozsahu 60 dnů s možností prodloužení na celkových 90 dnů. Poplatek činí 110,- AED + 500,- AED za případné prodloužení. Vstupní víza jsou jednorázová (single entry). Pouze zavedeným obchodním partnerům místních firem je udělováno obchodní vízum s více vstupy a to až po příjezdu do země na běžné návštěvní vízum. Poplatek činí 1.000,- AED, vízum platí 6 měsíců a každá jednotlivá návštěva nesmí překročit 30 dnů.
Transit visa - vyřizuje pro cestující v návaznosti na jeho další navazující nejbližší letecký spoj na letišti ta letecká společnost, která cestujícího přepravila do SAE. Je to ale třeba u aerolinek domluvit ještě před odletem. Platnost víza je max. 96 hodin, cena 35,- AED.
Investor visa - pro zahraniční investory, jejichž podíl v místní společnosti činí alespoň 70 000,- AED. Platí 3 roky od vystavení.
Vízový režim SAE podléhá častým změnám, o kterých mnohdy ani není velvyslanectví okamžitě informováno, proto uvedené informace platí s výhradou změny. Informace o vízech do SAE v anglickém jazyce jsou dostupné na webové adrese: http://www.government.ae/gov/en/visitors/uae/visas.jsp.
Pro vyřízení žádostí oficiálních návštěv, delegací a cestovatelů o víza do SAE platí dvoutýdenní lhůtu, při čemž MZV SAE nepřijímá žádosti o víza pro jiné než dohodnuté oficiální návštěvy. Toto omezení se týká i cestovatelů na veletrhy (včetně cestovatelů z ministerstev). Státní instituce nepřijímají oficiální návštěvy o státních svátcích a v době pracovního volna, tj. od ukončení pracovní doby ve čtvrtek odpoledne (14:00 hod.) do začátku pracovní doby v neděli ráno (9:00 hod.).
Osobám, které hodlají navštívit SAE a z jejichž cestovního pasu vyplývá dřívější návštěva Izraele, nemusí být vstup do SAE povolen.
Místní úřady příliš nepodporují individuální turistiku a zejména u svobodných žen do 40 let jsou víza udělována velmi obezřetně.
Po zrušení letů ČSA do Dubaje v lednu 2007 zajišťuje nyní přímé letecké spojení s Českou republikou jednou týdně na lince Praha-Dubaj nízkonákladový letecký přepravce SmartWings (www.smartwings.com). Podle posledních jednání mezi letištěm Praha a Emirates Airlines existuje možnost, že tato prestižní emirátská letecká společnost otevře novou linku do Prahy na podzim roku 2008. Na pravidelném spojení má zájem obchodní komunita z obou zemí a panují rovněž obavy, že zrušení letů ČSA negativně ovlivní cesty emirátských zákazníků do českých lázní v letní sezóně.
Osobní věci podléhají celní kontrole. Kvantitativní omezení se vztahuje na dovoz alkoholu, cigaret a parfémů (je možné zakoupit při příletu v "duty-free shopu"). Dovoz zbraní, střeliva, léků a pesticidů je povolen pouze na základě zvláštní licence v evidovaném množství. Striktně je zakázán dovoz opia a narkotik, jakýchkoli pornografických a eroticky zaměřených materiálů (videokazet, časopisů), dále dovoz politicky či nábožensky citlivých materiálů a protiislámské literatury. Uvedené položky podléhají přísné cenzuře a jsou okamžitě konfiskovány s následným finančním nebo trestním postihem.
Pro dovoz zvířat je vyžadováno předložení veterinárního osvědčení, potvrzení o očkování proti vzteklině (v emirátu Abu Dhabi) a potvrzení o nepřítomnosti vztekliny v domovské zemi.
Povinná směna valut ani jiné podobné opatření není v SAE zavedeno. V případě individuální turistiky jsou nahrazeny finanční zárukou sponzora.
Nejvhodnějším obdobím pro turistiku je jarní období (březen-duben) nebo podzim (říjen-prosinec), kdy teploty a vlhkost vzduchu nedosahují extrémních hodnot. Doporučuje se používat ochranné prostředky proti vysoké intenzitě slunečního záření (kvalitní sluneční brýle a opalovací krémy s UV filtrem). Koupání v moři lze doporučit výhradně na chráněných plážích, koupání bez plavek je velmi přísně hlídáno a postihováno (vězení, soud, pokuta a deportace ze země). Veškeré služby pro turisty (ubytování, strava, sport i kulturní vyžití) jsou v SAE na vysoké úrovni. V obchodech je velký výběr zboží z celého světa. V případě, že cesta není zabezpečena předem přes CK, ale uskutečňuje se v rámci tzv. individuální turistiky, je třeba počítat s poměrně vysokou finanční náročností pobytu v SAE. Z hlediska hygieny se při dodržování základních hygienických pravidel není třeba obávat nákazy z potravin.
V SAE nejsou oficiálně uznávány české řidičské průkazy, avšak čeští občané pobývající v SAE krátkodobě na turistická víza mohou k řízení vozidla využívat mezinárodní řidičské oprávnění. Osoby s povolením k trvalému pobytu (rezidencí), musí k získání místního řidičského průkazu absolvovat testy a zkušební jízdy v autoškole. Dopravní inspektoráty v některých emirátech (Dubaj, Sharjah) většinou na žádost vlivného místního sponzora, vyměňují české řidičské průkazy za místní, pokud jsou opatřeny ověřeným překladem do arabského nebo anglického jazyka.
Styk a spolupráce s místními úřady a orgány státní správy odpovídá zvyklostem v arabských zemích. Při řešení nouzových situací je přístup ze strany úřadů poněkud laxní až negativní a součinnost s nimi je vzhledem k odlišné mentalitě zdejšího obyvatelstva obtížnější. Řešení místních případů a vyřizování žádostí českých orgánů (např. dožádání soudů ČR apod.) bývá zpravidla zdlouhavé. V období náboženských či státních svátků a ve dnech volna (pátek, sobota) prakticky nelze s místními úřady komunikovat a to ani v případě nouzových či nepředvídaných událostí. Státní správa striktně dodržuje veškeré místní předpisy a lhůty a žádosti o výjimky nebývají akceptovány.
Situace v zemi je stabilní a žádné extrémní riziko nebylo zaznamenáno s výjimkou zvýšené kriminality ve městě Dubaj, kde se nejvíce soustřeďuje kosmopolitní společnost a značná část nelegálních návštěvníků. . Pozornost je ale třeba věnovat nebezpečí na místních silnicích. Hustý provoz spojený s nebezpečnou a bezohlednou jízdou některých řidičů je příčinou velkého počtu dopravních nehod s vysokým podílem smrtelných úrazů, který je v přepočtu na počet obyvatel až 3x vyšší, než například v Evropě.
Určitým rizikem pro návštěvníky jsou klimatické podmínky, zejména pak letní teploty, které se po většinu roku pohybují v rozmezí 35 - 48°C, extrémně až 50°C ve stínu. V zimním období bývá oblačno, občas s deštěm, teploty dosahují cca 18 - 25°C. V SAE je většinou vysoká vlhkost vzduchu (červenec - srpen téměř 100%) a vysoká intenzita slunečního záření.
 
Kanceláře ZÚ jsou v budově CITIBANK, naproti hotelu Sheraton.
Adresa:: Poštovní:
Embassy of the Czech Republic Embassy of the Czech Republic
Citibank Bldg. P.O.Box 27009
Abu Dhabi, U.A.E. Abu Dhabi, United Arab Emirates
Telefon: 00971-2-6782800, fax: 00971-2-6795716
Email ZÚ: azab@eim.ae nebo abudhabi@embassy.mzv.cz
Obchodní úsek ZÚ: oeu@eim.ae
Web: http://www.mzv.cz/abudhabi
Převážná většina mezinárodních letů (včetně nově otevřené linky českého nízkonákladového dopravce SmartWings) je směrována na mezinárodní letiště v Dubaji, které je vzdáleno od centra města cca 10 km. Do hlavního města Abu Dhabi létá z Prahy několik leteckých společností s přestupem ve Vídni, Frankfurtu nebo Amsterodamu.
Generální konzulát ČR ve Spojených arabských emirátech není.
Zastoupení Českých center, CzechInvestu, CzechTourismu a dalších českých institucí na území SAE není. Nová kancelář CzechTrade v Dubaji byla registrována v únoru 2007 a od března zahájila svoji činnost na adrese:
CzechTrade Dubai
Dubai World Trade Centre, 7th Floor, Sheikh Zayed Road
P.O. Box 9204, Dubai, U.A.E.
Tel. + 971 4 3097018
Fax + 971 4 3313493
dubai@czechtrade.cz
Ing. Jiří Zavadil – ředitel zastoupení
http://www.uae.org.ae/
http://www.uaeinteract.com/
Konkrétní internetové odkazy jsou uvedeny v textu STI u jednotlivých kapitol.
Fyzické adresy emirátských institucí a firem můžou pro cizince představovat určitý problém, protože ulice (kromě těch hlavních) nemají jména a budovy nemají čísla. Většinou se používají názvy budov podle institucí, které mají zde své kanceláře (tak je označeno i sídlo našeho velvyslanectví – Citibank Bldg) nebo odkaz na některou všeobecně známou lokalitu v okolí.
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
Kondori a krasny pohledy. Narocny sestup + narocnejsi vystup, termalní prameny A teď náš příběh...ach.. a pár užitečných informací. Koupili jsme si cestu s cestovkou, protože to...
Čtěte více z deníku Arequipa - Canon Colca 80 solu
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: