Spojené státy americké

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

MMF odhaduje, že americká ekonomika v letošním roce zvolní tempo na 2,6 z loňských 3,3 procenta, ale už příští rok začne nabírat sílu a zrychlí růst na 3 procenta. Kvůli problémům na tamním realitním trhu přitom řada analytiků varovala před silným propadem. Objevily se dokonce názory, že Spojeným státům hrozí recese, o které mluvil i bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan. Výkonnost americké ekonomiky byla v posledních letech nejlepší za 30 let. Pokud se vyplní odhady MMF, bude to znamenat, že největší ekonomika světa v nadcházejícím období dál poroste solidním tempem. Nový odhad fondu přesto znamená mírné zhoršení hodnocení. Fond totiž ve své minulé předpovědi loni na podzim odhadoval, že ekonomika USA v letošním roce vzroste o 2,9 procenta a příští rok o 3,3 procenta.
Ukazatele budoucího vývoje americké ekonomiky naznačují, že ekonomika zeslábne kvůli slabosti trhu bydlení a průmyslového sektoru. Indexy napovídají "mírný ale kolísavý" ekonomický růst, podporovaný pokračujícím vzestupem spotřebitelských výdajů. Z deseti složek indexu budoucího vývoje jich klesla polovina a čtyři vzrostly. Nejvíce k poklesu přispěla složka nezaměstnanosti, spotřebitelského očekávání, dodávek a stavebních povolení. Zlepšily se mimo jiné indikátory zakázek na spotřební a kapitálové zboží. Ekonomické indikátory jsou tedy v poslední době rozporuplné, jádrová inflace zůstává poněkud vyšší. Přesto se zdá, že ekonomika bude v dalších čtvrtletích pokračovat v dosavadním umírněném růstu. Fed očekává, že tlak na růst cenové hladiny postupem času zřejmě poleví, nicméně kvůli vysokému využití zdrojů to nebude hned. Značná nejistota ovšem panuje s ohledem na problémy části hypotečního trhu, zejména rizikových hypoték. Není jasné, zda tyto problémy nepřerostou hranice USA. Největším problémem americké ekonomiky je nicméně stále inflace, respektive obavy, že inflace nebude v čase klesat tak, jak si bankéři představují.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

Když se 20. ledna 2005 prezident Bush přísahou před Kapitolem ujal svého druhého funkčního období, všeobecně se očekávalo, že ve svém druhém termu přistoupí i k nepopulárním opatřením. Jako svojí prioritu přitom vyhlásil snížení rozpočtových deficitů a reformy penzijního a zdravotního pojištění.
Před koncem roku 2005 předložili poradci amerického prezidenta George Bushe ministerstvu financí návrh na kompletní změnu daňového systému. Tehdejší ministr financí Snow prohlásil, že americký daňový systém nepotřebuje teoretickou reformu, či jen akademické úpravy, ale skutečné a praktické změny. Poradci se návrhem změn zabývali prakticky celý rok a posuzovali přitom i spotřební daně a daň z obratu. Návrh prezidentova poradního výboru ministr nejprve prostuduje a vybere z něj to, co jeho resort bude chtít i zavést do praxe. Prezidentovi předloží až konečný návrh. Plán poradců počítá se zrušením většiny daňových odpočtů, zápočtů a dalších daňových úlev, stejně jako se zjednodušením daňových formulářů. Zmizí také řada výpočtů, které jsou pro mnoho lidí příliš komplikované. Místo toho by měl nastoupit jednodušší postup pro výpočet daně z příjmu. Už nyní je zjevné, že klíčová opatření nebudou populární. Poradci upozorňují, že se některé zájmové skupiny budou reformě bránit a budou zřejmě trvat na tom, aby jim zůstaly právě ty daňové výhody, kterých nyní využívají. Část oponentů tvrdí, že změny nejsou dostatečné, ostatní zase naříkali, že změny zašly až příliš daleko.
Další velice kontroverzní normou, která bude mít nepochybné dopady na ekonomiku Spojených států, je návrh nového zákona o přistěhovalectví, který má důrazněji postihnout nelegální vstup na americké území a pobyt v USA. Tvrdost zákona, který již schválila Sněmovna reprezentantů, odmítl velkou většinou právní výbor Senátu, který předloží horní komoře Kongresu vlastní znění poskytující částečnou amnestii ilegálním pracovníkům. Senátní verze dává šanci za mírný sankční poplatek legalizovat pobyt všem ilegálním pracovníkům, kteří přišli do USA před rokem 2004, nedopustili se trestného činu, platí daně a mluví anglicky. Zřizuje také zvláštní program hostujících dělníků pro zhruba 1,5 milionu lidí, kteří bez povolení pracují v americkém farmářství. Ilegální pobyt nepovažuje za zločin, nýbrž jen za přestupek. Jednání o kompromisu budou určitě ještě dlouhá a složitá. Pro republikány i demokraty jsou důležité hlasy hispánské menšiny, kterou tvoří asi 35 milionů z přibližně 280 milionů obyvatel USA. Po volbách, které proběhly v listopadu 2006, získali Demokraté ve obou komorách většinu, a tak je nutno předpokládat velice složitá a často neúspěšná vyjednávání shody mezi Kongresem a Bílým domem.
Bushova administrativa také vyzvala Čínu, aby dále liberalizovala svou politiku směnného kurzu a dovolila jűanu více kolísat. To bude prezidentových ekonomů v zájmu Číny, protože jí to pomůže stabilizovat cyklické výkyvy v ekonomice a přeorientovat zemi od exportu více na domácí poptávku. Globální obchodní nerovnováhy, k nimž USA loni přispěly rekordním obchodním deficitem 726 miliard dolarů, jsou podle zprávy Bílého domu důsledkem strukturálních problémů světové ekonomiky. Ty se projevují přetlakem úspor v asijských zemích jako Čína a Japonsko. Letošní rok a další budoucnost americké ekonomiky bezpochyby významně poznamená také další vývoj jednání o liberalizaci světového obchodu, která nedosáhla kýženého výsledku ani po čtyřech letech hledání kompromisu v současném kole vyjednávání ve WTO v rámci v tzv. DDA (Doha Development Agenda). Klíčovým problémem jsou dotace do zemědělství. Americká vyjednávací pozice v rámci DDA je dlouhodobě konzistentní v tom, že uznávají nutnost snížit nebo úplně zrušit domácí dotace (domestic support), plynoucí do zemědělství, ovšem je to podle nich možné pouze za předpokladu, že bude současně výrazně rozšířena možnost vstupu amerických výrobků na jiné trhy (market acces). Spojené státy nejsou prozatím ochotny přistoupit na redukci dotací americkým farmářům, pokud by nebyly provázeny i uvolněním světového trhu. Vzhledem k pomalému a neuspokojivému průběhu těchto jednání se pozornost Spojených států obrací stále více k náhradnímu řešení, tedy k bilaterálním dohodám o volném obchodu (FTA), jejichž počet a množství takto fungujících oblastí se stále rozšiřují. S více než 25 státy mají USA buď již platné dohody a nebo probíhají různě intenzivní jednání.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Čs. vývoz do USA lze stimulovat zejména získáváním stále většího podílu aktivit amerických firem (nezastupitelná role CzechInvestu!) v celé škále domácího hospodářství, zejména ve zpracovatelském průmyslu, včetně vědecko-výzkumné základny, tj. začleňování čs. průmyslu do globální ekonomiky a mezinárodních dodavatelských řetězců, a vyhledávání perspektivních průmyslových kooperačních vazeb. Tento typ obchodování se již také výraznou měrou podílí na vzájemném obchodu, u čs. exportu až 70% z celkového objemu.
Přestože nanejvýš perspektivní, nevyužitá zatím zůstává spolupráce s americkými firmami na třetích trzích, přestože naše firmy jsou na to již technicky připraveny. Americké firmy nemají (zatím?) důvěru v čs. dodavatele, pokud nemají dostatečné světové nebo americké reference. (viz též kap.7.4, resp.9.4)

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

Podcast

  • Vietnamci u nás; Norsko: fjordy a black metal; Rusko-americké vztahy - Vietnamci u nás (D. Jáňová), Norsko, země fjordů a ropy: Norský black metal (L. Košner), SvětOběžník: Rusko-americké vztahy (L. Dvořák)
  • Surfování na Havaji - Vladimír Kroc mluvil s Lucií Výbornou o surfování na Havaji.
  • Cestovatelský festival Kolem světa - Rozhovor s pořadatelem tradičního cestovatelského festivalu Kolem světa Karlem Wolfem o tom, jaký svátek se slaví v Nigérii po období dešťů, proč vás změní návštěva Aljašky i jaké obřady a rituály se stále dodržují v Etiopii
  • Den mládeže v JAR; Trvalá za pračku; Americká prezidentská kampaň a Latinská Amerika - Den mládeže v JAR (Z. M. Dasa), Zápisky z opačného břehu: Trvalá za pračku (M. Pilátová), SvětOběžník: Americká prezidentská kampaň a Latinská Amerika
  • Mandejci a jejich víra; Egejské a středozemní pobřěží Turecka; Afrika očima Evropanů; Rusko-americké - Mandejci a jejich víra (M. Vinklát), Egejské a středozemní pobřěží Turecka (J. Urbišová), Afrika v očích Evropanů (J. Kandert), SvětOběžník: Rusko-americké vztahy (L. Dvořák)
  • Vladimír Beran o Route 66 - U.S. Route 66, mezistátní dálnici, která spojovala Chicago a Los Angeles, projel Vladimír Beran. Do svého pořadu jej pozval Vladimír Kroc.
  • Napříč Spojenými státy - Napříč Spojenými státy putoval zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka. Na jeho zážitky se ptá Vladimír Kroc.
  • Výroba oblečení z Vietnamu; Mexiko a Spojené státy; Angličané - světový národ - Za jakých podmínek se vyrábí naše oblečení ve Vietnamu? (A. Lazorová). Mexiko a Spojené státy (L. Christovová). Svět a migrace: Angličané, světový národ (D. Ašenbryl).
  • San Francisco - Vít Pohanka nás provedl San Franciscem. Podívali jsme za kulturními památkami a prošli se nejslavnějšími uličkami.
  • Wyoming - Devils Tower - Vít Pohanka se vypravil do Wyomingu. Obdivoval zde skalní útvar, který inspiroval indiánské kmeny v širém okolí.
  • Little Bighorn - Little Bighorn je symbolem posledního vzepětí amerických indiánů a také ponižující porážky Sedmé kavalérie Americké armády v roce 1876. Situace byla podle odborníka složitější než se obvykle popisuje. Více reportáž Víta Pohanky.
  • Malá Havana na Floridě - Podívali jsme se do Malé Havany, které najdeme na Floridě. Kubánští emigranti tam prý neustále sní svůj sen o svobodném mateřském státu.
  • Krajanské akce v Yukonu - V městečku Yukon v USA se dá dobře přivydělat na krajanských akcích. Na místě se totiž usazovali především občané tehdejšího Československa a jak to tam vypadá nyní, prozradil zpravodaj Vít Pohanka.
  • Šakuhači; Ekocesta do Severní Ameriky (3); Turecká kuchyně; Neobjevená Uganda - Evropský festival šakuhači (V. Matoušek, K. Sató). Ekocesta do Severní Ameriky - 3. díl (S. Miler). Současné Turecko – Turecká kuchyně (J. Urbišová). Svět a migrace: Neobjevená Uganda (D. Ašenbryl).
  • 150. výročí Pony Expressu - Za jezdci z legendárního Pony Expressu jsme se vydali v reportáži Víta Pohanky. Právě letos si v USA připomínají 150. výročí této kurýrní služby, která přepravovala zásilky z východního na západní pobřeží.
  • Ekocesta de Severní Ameriky; Turecká svatba; Tajemný Madagaskar - Ekocesta de Severní Ameriky - San Cristóbal de las Casas (S. Miler). Současné Turecko (3.díl) – Na turecké svatbě (J. Urbišová). Svět a migrace: Tajemný Madagaskar (D. Ašenbryl).
  • Václav Špillar - o fotografování americké divočiny - Hostem byl fotograf Václav Špillar. Hovořil o A(a)merické divočině, světadíl viděl již 11krát. Podívali jsme se do Údolí smrti, přespali jsme v národních parcích a prošli jsme se v horách Sierra Nevady. Přišlo i na místní obyvatele.
  • Route 66 - Hlavní silnice Ameriky, tak se přezdívalo slavné Route 66. Vít Pohanka se vydal daleko do historie, aby našel odpověď na otázku proč je tato komunikace takovým pojmem.
  • Národní parky USA - západní pobřeží - S Miroslavem Denešem o národní parcích na západě USA a jejich fotografování
  • Anarchismus – vláda bezvládí? USA: vlajková loď nezávislosti; Mladí Korejci jsou stejní; NGO Market; Dánský liberální stát - Anarchismus – vláda bezvládí? (O. Slačálek). Stopy kolonialismu (10. díl) – USA: vlajková loď nezávislosti (P. Anděl). Mladí Korejci jsou stejní (I. Jonášová). Ohlédnutí za NGO Marketem (A. Krausová). Svět a migrace: Dánský liberální stát (D. Ašenbryl).
  • Procházka Brooklynem - V Brooklynu je levěji, nežli na Manhattanu. Newyorskou čtvrtí, která je považována za jednu z těch chudších, nás provedl zahraniční zpravodaj Vít Pohanka.
  • Západ USA - O západu USA s Radkem Tůmou a Corinne Josephine Pickett
  • 1848 - Zlatá horečka v Kalifornii - Se zahraničním zpravodajem Vítem Pohankou jsme se vrátili o 160 let zpátky. V r. 1848 totiž propukla v Kalifornii \"zlatá horečka\". Jak jsme se přesvědčili, trvá až do dnešních dnů.
  • Napříč USA - Yellowstonský n.p. - Vypravili jsme se na dlouhou výpravu napříč USA. Vít Pohanka hovořil se skupinou českých turistů, kteří se vydali do Yellowstoneského národního parku. Doporučili nám také, co bychom si v Americe neměli nechat ujít.
  • Ulicemi Washingtonu na jízdním kole - segway - Se zahraničním zpravodajem Vítem Pohankou jsme se projeli po ulicích Washingtonu. Jako dopravní prostředek jsme nezvolili automobil, motocykl ani obyčejné jízdní kolo. K prohlídce americké metropole jsme si totiž vybrali tzv. segway.
  • Magické město, tak se přezdívá Miami na Floridě. Vít Pohanka nám představil tři z tamních lokalit a hovořil s Kubáncem Gilbertem, který přiblížil vnímání USA očima současného přistěhovalce. Poslechněte si: Magické město, tak se přezdívá Miami na...
  • Na chvíli jsme si odskočili a navštívili USA, kde se táhnou nekonečné obzory, do kterých míří silná auta. Představa jak z konce melodramatu. Vít Pohanka pro nás připravil reportáž o společnosti General Motors. Poslechněte si: Na chvíli jsme si odskočili a navštívili USA,...
  • Vít Pohanka se vydal po stopě naftařských společností. Zavítal i k prvnímu vrtu v USA, kde zjišťoval, jak vše vlastně začalo. Poslechněte si: Vít Pohanka se vydal po stopě naftařských...
  • Představili jsme si festival v americkém Norfolku s názvem "Azaela" i s jeho královnou kapitánkou Dvořákovou. Co bylo náplní akce a za jakým účelem se pořádá, prozradil Vít Pohanka. Poslechněte si: Představili jsme si festival v americkém...
  • Děvčata ve Washingtonu mají nové "modly". Jsou jimi dcery prezidenta Baracka Obamy. Od svých vrstevnic dostávají dopisy a kdyby je školačky mohly v Bílém domě navštívit, procesí by zřejmě, podle zahraničního zpravodaje Víta Pohanky, nebralo konce. Poslechněte si: Děvčata ve Washingtonu mají nové "modly"....
  • Vít Pohanka nás zavedl do centra automobilového průmyslu v USA, a to do Detroitu. Zjišťovali jsme jak prožívají současné dny Američané ve městě s největší nezaměstnaností. Poslechněte si: Vít Pohanka nás zavedl do centra...

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice