Srí Lanka

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Srí Lanka je státem se zavedeným systémem parlamentní demokracie prezidentského typu (přibližně podle francouzského modelu); prezident je hlavou státu a má zároveň rozsáhlé výkonné pravomoci. Prezident je volen na 6 let všeobecným přímým hlasováním, jmenuje předsedu vlády, může ze své vůle rozpustit parlament, je vrchním velitelem ozbrojených sil. Jednokomorový parlament (225 členů) je volen na 6 let poměrným systémem. Poslední mimořádné volby do parlamentu se uskutečnily dne 2. 4. 2004. Vládní politika v sociální oblasti má výrazné socialistické rysy, zejména v oblasti zdravotnictví a školství. Pro sociální projekty má však stát stále méně prostředků. V říjnu 2005 se konaly celostátní volby, ve kterých zvítězil Mahinda Rajapaksa (SLFP), premiér bývalé vlády. Bývalá prezidentka Kumaratunga (UNP) odstoupila z veřejné politické scény.

Hlavní politické strany:

Srílanská strana svobody (Sri Lanka Freedom Party - SLFP)– jedna z nejvýznamnějších politických stran na SL. Byla založena S.W.R.D. Bandanaraike/m v roce 1951 a od té doby zůstala jednou z dvou nejsilnějších stran na srílanské politické scéně. Poprvé se dostala k moci v roce 1956. V posledních parlamentních volbách 2. dubna 2004 byla SFLP součástí Sjednocené lidové aliance svobody (UPFA), která získala 45,6% hlasů a 106 z 225 míst v parlamentu. Po volbách se stala nejsilnější stranou ve vládě a M. Radžapaksa/ou jako ministerským předsedou.

            Po prezidentských volbách 17. listopadu 2005 byl kandidát SFLP M. Radžapaksa zvolen prezidentem Srí Lanky – získal 50,3% hlasů.

Sjednocená národní strana (United National Party - UNP) – politická strana, která v parlamentních volbách v roce 2004 vedla koalici Sjednocená národní fronta (UNF), která získala 37,8% hlasů a 82 z 225 míst v parlamentu. V současnosti drží víc parlamentních míst než kterákoliv politická strana na SL a je nejsilnější opoziční stranou. UNF držela většinu v parlamentu od prosince 2001 do dubna 2004 s 109 místy a měla R. Wickramasinghe/a jako premiéra. UNP byla v minulosti vládní stranou v koalicích mezi 1947 a 1956, mezi 1965 a 1970 a mezi 1977 a 1994. Z UNP pocházeli prezidenti v období mezi 1978 až 1994.

UNP je obecně vnímána jako konzervativnější než SLFP a upřednostňuje koncept neo-liberální tržně zaměřenou ekonomiku.

Lidově osvobozenecká fronta (People´s Liberation Front - JVP)– nacionalistická marxistická politická strana na SL. Během posledních voleb do parlamentu byla součástí UPFA, která získala 45,6% míst v parlamentu. Jako druhý největší partner v alianci získala místa ve vládě. JVP vznikla z podzemního militantního hnutí, které zahájilo ozbrojené povstání v roce 1971.

Tamilská národní aliance (TNA) – je tamilská separatistická aliance na SL, utvořená v roce 2001 před volbami. Aliance byla vytvořena ze 4 stran.

TNA působí jako politické křídlo hnutí tamilských nacionalistů a její politické cíle sestávají ze zajištění rovných práv pro tamilskou menšinu na SL a pro vytvoření autonomní tamilské domoviny na severovýchodě SL.

Ve volbách v roce 2004 získal TNA 6,9% hlasů a 22 míst v parlamentu. Parlament je veden menšinovou vládou, která musí spolupracovat s TNA, aby mohla přijímat opatření zlepšující situaci s LTTE. TNA zůstává politický spojenec LTTE.

Organizace:

Tygři osvobození tamilského Ílámu (LTTE) – známí rovněž jako „Tamilští tygři“, jsou vojenská a politická organizace, která podporuje nezávislost pro tamilský lid na SL. Vedena svým zakladatelem V. Prabakharan/em, v současnosti kontroluje rozsáhlou číst území na severu a východě SL, kde provozuje občanské služby včetně právních, policejních, finančních a kulturních. LTTE má vytvořenou armádu, námořnictvo a dokonce i vojenskou letku. LTTE se prohlašují za výhradního zástupce a ochránce Tamilů na SL a obecně je vnímána jako hlavní organizace, s kterou musí vláda SL jednat v dlouhotrvajícím konfliktu. Taktika LTTE a především jejich zacházení s netamilským obyvatelstvem a tamilskými politickými protivníky si vysloužily ostrou mezinárodní kritiku mezinárodního společenství. LTTE byli zakázáni jako teroristická organizace v Indii (1992), Malajsii (1996), USA (1997), UK (2000), Kanadě a EU (2006). LTTE se obhajují, že jednají v sebeobraně a obviňují vládu SL z podněcování etnických čistek a genocidy proti tamilské menšině.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

  Mahinda Rajapaksa - prezident, zvolen ve volbách 17.11.2005. Prezident je volen ve všeobecných prezidentských volbách na 6 let, je zároveň vrchní velitel vojska.

 

2.3. Složení vlády

(jedná se o vládu ustavenou dne 28.1.2007)

 

Kabinetní ministři a resorty, za které zodpovídají:

1

Ratnasiri Wickremanayake

Premiér, vnitřní administrativa
2 P M LeelaratneTurismus
3 W M PiyasenaPošty a telekomunikace, ekonomický rozvoj venkova
4Suhada GamlathSpravedlnost
5 Dr. H A P KahandaliyanageZdravotní péče a výživa
6Palitha T B KohonaZahraniční věci; přístavy a letectvo
7W A Nihal SomaweeraŽeleznice a transport; ropa a ropné zdroje
8 J R W DissanayakeObchod a rozvoj trhu; dálnice
9A D S GunawardenaZemědělství a zavlažování; životní prostředí
10M M  C FerdinandoEnergetika
11Mrs. Indrani SugadhadasaRozvoj dětí a podpora žen
12 D DissanayakeVeřejná správa; vnitřní záležitosti
13 A DissanayakeMédia a informace
14P RamanujanMěstský rozvoj; dodávky vody
15Mrs.V JegarajasinghamSociální blahobyt
16 W B GanegalaBydlení a výstavba
17Ariyaratne HewageVzdělání
18M MadehahewaPracovní vztahy
19 C P SiriwardenaVenkovské podniky a zaměstnanost
20 Tilak HapangamaTechnické rekvalifikace
21H P C HerathMístní správa a provinční rady
22G PiyasenaRozvoj infrastruktury a rybářské výstavby
23 T HewageRozvoj podnikání a podpora investic
24 A N R AmaratungaVěda a technologie
25Mrs. M S WickremasingheÚstavní záležitosti a národní jednota
26P D AmarasingheMimořádné události a lidská práva
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

  • Marie Řezáčová o Srí Lance - Na Srí Lanku se podíváme s produkční Rádia Česko Marií Řezáčovou. Pořad uvádí Vladimír Kroc.
  • Šrí Lanka očima publicistky Denisy Novotné - Naším cílem byl ostrovní stát v jihovýchodní Asii - Demokratická socialistická republika Šrí Lanka. Více nám o ní prozradila publicistka Denisa Novotná, která popsala celou řadu zajímavých okamžiků.
  • Po třiceti letech konfliktu mezi separatisty a indonéskou armádou přišla před pěti lety do Acehu zničující tsunami a tak jsme se zajímali, jak na tom nyní jsou i zda je tam naděje na mír; situace ve středoamerickém Hondurasu po vojenském puči Poslechněte si: Po třiceti letech konfliktu mezi separatisty a...
  • Na Srí Lance skončila krvavá občanská válka, která trvala více než čtvrtstoletí, povstalecká organizace Tamilští tygři složila zbraně; v kuvajtském parlamentu zasednou ženy; pronájmy africké půdy; mořské dno je k dispozici pro zájemce Poslechněte si: Na Srí Lance skončila krvavá občanská...
  • Současná situace na Srí Lance, kdy se znovu přiostřuje boj mezi vládou a Tamilskými tygry a také o tom, jaké jsou české projekty na tomto ostrově - rozhovor s J. Pavelkou; kořeny dlouhodobě napjatých vztahů mezi Pákistánem a Indií; co si přejí Afričané Poslechněte si: Současná situace na Srí Lance, kdy se znovu...
  • Současné problémy Zimbabwe (O. Hulec). Opatrný zeměpis - Peru (J. Opatrný). Stereotypy - Srí Lanka sinhálsko-tamilská (D. Ašenbryl). Černá sanitka - Dítě v sedačce. Poslechněte si: Současné problémy Zimbabwe (O. Hulec)....

Odkazy

Deníky a cestopisy

komentuj

Komentáře / diskuse

ket: piroet (20.01.11 06:56)

vzdyt tam pisou to same dokolecka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!skratka hruza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (reagovat)


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice