Svazijsko

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Svazijsko je spravováno jako tradiční absolutistická monarchie. Král svým výnosem z r. 1973 zrušil ústavu a zakázal politické strany. Veškerou legislativní, exekutivní i soudní moc převzal na sebe. Král vládne na základě nepsaných zákonů a zvyklostí ve spolupráci s částečně voleným parlamentem, který je tvořen jednotlivci, neboť politické strany jsou zakázány. 55 křesel v 65-členném parlamentu je voleno. Král jmenuje zbylých 10 poslanců. Volby jsou tajné. Volení členové House of Assembly nominují 10 zástupců veřejnosti do Senátu - horní komory parlamentu. Král poté jmenuje dalších 20 senátorů. V obou komorách parlamentu je 20 žen, což představuje 20 % všech členů. Svazijsko tak nesplňuje 30% kvótu pro zastoupení žen, kterou stanovil SADC.

Dne 26. července 2005 podepsal král novou ústavu. Ústava vstoupila v platnost 8. února 2006. Tím byl zakončen zdlouhavý proces přijetí základního zákona, do kterého byli podle vlády zapojeni všichni důležití aktéři. Opozice však trvá na tom, že byla z přípravy ústavy vyloučena. Opozice novou ústavu kritizuje, neboť král si podle ní jen dále upevnil svou moc. Opozice nebyla k jejímu projednávání přizvána. Podle ní ústava nadále soustřeďuje moc do rukou krále tím, že neodděluje moci zákonodárnou, výkonnou a soudní. Král jmenuje vládu a vlastní veškerou půdu. Ústava sice na nátlak mezinárodního společenství (zejména Commonwealthu, OSN, EU i AU) obsahuje Listinu základních práv a svobod, dosud však nebyly změněny dosavadní zákony v této oblasti. Policie se tak nadále řídí zákony, které jsou v rozporu s ústavou.

Nová ústava již politické strany nezakazuje. Z tohoto důvodu se strana NNLC (předseda p. O. Dlamini - člen královské rodiny, předseda vlády v letech 1996–1999 a současný člen parlamentu) domnívá, že jsou povolené, strana Pudemo (předseda p. M. Masuku) je však názoru, že politické strany byly zakázány na základě jasného písemného dekretu krále z r. 1973, a proto požaduje vydání nového královského dekretu, který by jasně potvrdil změnu stanoviska. Nevěří králi, neboť ze zkušenosti vědí, že král může kdykoliv ústavu královským dekretem znova zrušit. Do té doby Pudemo nepočítá s tím, že by zaregistrovala svou stranu k volbám, které jsou plánovány na rok 2008. NNLC naopak již příslušné formuláře k zaregistrování strany vyplnila a odeslala, zatím bez odpovědi. Pokud neobdrží stanovisko v rozumné lhůtě, je rozhodnuta obrátit se na soud a to i s vědomím toho, že soudci Vrchního soudu jsou jmenováni králem (ze šesti soudců má pouze jeden smlouvu na dobu neurčitou) a soud proto není nezávislý. Avšak i bez oficiální registrace jsou členové NNLC připraveni ve volbách 2008 kandidovat, když ne za stranu, tak jako jednotlivci.

Svazijsko je kritizováno ze strany EU a dalších vyspělých zemí za autoritářský systém vlády, nedodržování lidských práv, absolutistické pravomoci krále a jeho rodiny a marnotratné zacházení se stáními prostředky.

EU tlačí na to, aby volby připravované na rok 2008 již byly pluralitní, vláda argumentuje tím, že obyvatelstvo dosud není na nový systém připraveno.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

V čele státu stojí král MswatiIII., který jmenuje vládu.

 

2.3. Složení vlády

  1. Předseda vlády Absalom Themba Dlamini
  2. Místopředseda vlády Albert N.H. Shabangu
  3. Ministr zahraničních věcí a obchodu Mathendele M. Dlamini
  4. Ministr financí Majozi V. Sithole
  5. Ministr podnikání a zaměstnanosti Lutfo E. Dlamini
  6. Ministr vnitra princ Gabheni Dlamini
  7. Ministr spravedlnosti a ústavních věcí princ David Dlamini
  8. Ministryně přírodních zdrojů a energie pí Dumsile Sukati
  9. Ministr veřejných prací a dopravy Elijah Shongwe
  10. Ministr hospodářského plánování a rozvoje Rev.Absalom A. Dlamini
  11. Ministr zdravotnictví a sociálního blahobytu Mfomfo Nkanbule
  12. Ministryně školství pí Constance Simelane
  13. Ministr stavebnictví a městského rozvoje Mabili D. Dlamini
  14. Ministryně turistiky a spojů pí Thandi Shongwe
  15. Ministr zemědělství a družstev Mtiti Fakudze
  16. Ministr veřejných služeb a informací Themba Msibi
  17. Ministr pro regionální spolupráci a mládež náčelník Sipho Shongwe
  18. Náměstkyně min. pro reg. spolupráci a mládež pí Hlobisile Ndlovu
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice