Švýcarsko

Očekávaný vývoj v teritoriu

  • 10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země
  • 10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.
  • 10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

10.1. Významné události v následujícím roce a jejich dopady na ekonomickou sféru země

V roce 2006 se neočekávají významnější změny (přijetí významnějších ekonomických zákonů), které by ve větší míře ovlivnily ekonomický život země.

I přes určité oživení ekonomiky, ke kterému došlo v druhé polovině roku 2005 a předpokládanému pokračování tohoto trendu i v roce 2006 se přesto švýcarské hospodářství bude potýkat v roce 20056 s určitou strnulostí a nízkou konkurenceschopností na domácím trhu, s pokračující mírou nezaměstnaností v řádu 3,4 – 3,6 % a určitou nechutí k nutným legislativním změnám v oblasti ekonomiky. Z mála osobností, které na tyto problémy upozorňují lze zmínit ministra hospodářství Josepha Deisse a státního tajemníka a vedoucího Státního úřadu pro hospodářství SECO J. D. Gerbera . Zmíněný úřad rovněž vypracoval návrh opatření ve prospěch ekonomického růstu, který Spolková rada předložila parlamentu a který bude i v roce 2006 předmětem řady politických i profesních diskusí. V této souvislosti lze rovněž zmínit i vrcholný podnikatelský svaz Economiesuisse, který nutnost řady ekonomických reforem rovněž požaduje a podporuje.

Z nedávno zveřejněné prognózy druhé největší švýcarské banky Credit Suisse zaměřené na švýcarské hospodářství vyplývá, že v roce 2006 mají nejlepší šance na ekonomický růst farmaceutický průmysl, z oblasti strojírenství výroba lékařské techniky a hodinářský průmysl, zejména pak hodinky ve vyšším cenovém segmentu. Nadprůměrný růst očekává Credit Suisse i v bankovnictví a telekomunikacích., kde se čím dál více projevují důsledky vynaložených technologických inovací. Banka je současně přesvědčena, že i v roce 2006 zaznamená velmi dobré výsledky švýcarský zahraniční obchod, který již několik let patří mezi úspěšná odvětví švýcarské ekonomiky. Naopak, oblasti textilního, kožedělného a oděvního průmyslu společně se zemědělstvím označuje prognóza banky Credit Suisse za problematické. Rámcové podmínky pro švýcarské zemědělce se v důsledku uzavřených bilaterálních smluv s Evropskou unií podle banky sice vylepšují, nicméně postupná liberalizace v rámci světové obchodní organizace WTO povede k zostření hospodářské soutěže a tlaku na snižování cen.

Od Spolkové rady (vlády) se bude očekávat, do jaké míry se bude vypořádávat s nepříznivým vývojem veřejných financí, s narůstajícími problémy v oblasti zdravotního a sociálního pojištění.

V neposlední řadě bude spolková rada pod drobnohledem jejího postupu ve vztahu k Evropské unii, zejména pak k otázce řešení finančního příspěvku Švýcarska na kohezi rozšířené Evropy.

V průběhu roku 2006 se očekává vstup v platnost Dodatkovému protokolu k Dohodě o volném pohybu osob mezi Švýcarskem a Evropskou unií rozšířené o nových 10 členských zemí EU. Definitivní přijetí zmíněného protokolu by představovalo další významný krok v liberalizaci volného pohybu osob a přístupu na švýcarský trh z nových zemí EU včetně České republiky.

 

10.2. Trendy, vstup země do mezinárodních uskupení, přijetí nových zákonů, daní apod.

V roce 2006 se neočekává vstup Švýcarska do žádného mezinárodního uskupení. Přijetí do OSN v roce 2002 bylo významným mezníkem pro švýcarskou zahraniční politiku.V roce 2002 Švýcaři v referendu odmítli myšlenku rychlejších příprav, resp. vstupu do EU. Podle stávající situace nic nenasvědčuje o změně názorů mezi švýcarskými voliči a možnosti přístupu Švýcarska do EU se nadále odkládají do vzdáleného časového horizontu.

V roce 2006 bude pokračovat diskuse k otázce možného zvýšení daně z přidané hodnoty ze stávajících 7,6 % na 8 – 9 %. V průběhu roku 2006 má švýcarský parlament projednat návrh Spolkové rady (vlády) na zmírnění podnikových daní. Přijetí dalších významnějších ekonomických zákonů se neočekává.

 

10.3. Nové možnosti pro český export či jinou ekonomickou spolupráci s ČR

Nové možnosti českého vývozu budou dány zejména úrovní aktivit vyvíjených českou stranou. V souvislosti se členstvím České republiky v Evropské unii se dá předpokládat další rozvoj obchodních a hospodářských vztahů. Uplynulý rok 2005 byl ve znamení potvrzeného trendu růstu vzájemného česko-švýcarského obchodu, obrat ve výši 2,3 miliardy švýcarských franků dosáhl historické rekordní výše (od vzniku České republiky v roce 1993). Pronikavější nárůst obchodu v roce 2006 se však nejeví jako reálný, neboť zejména český vývoz do Švýcarska je v současnosti téměř na hranici daných možností. Přes tvrdou konkurenci na švýcarském automobilovém trhu se rýsuje další zvýšení vývozu osobních automobilů nového modelu Škoda Octavia Combi 4 x 4.

Lze se oprávněně domnívat, že již dvouleté členství České republiky v EU bude mít nepřímý dopad, resp. psychologický dopad zejména na některé malé a střední švýcarské firmy, které si české partnery zařadí nově do „již ověřených partnerů ze zemí EU".

Mimo tradičních komodit v českém vývozu mohou v roce 2006 ve vztahu ke švýcarskému teritoriu přicházet do úvahy možnosti subdodávek pro stále se dynamičtěji vyvíjející oblast biotechnologií a informačních technologií. V tomto případě může jít i o dvousměrnou cestu. České podniky se mohou aktivněji zapojit do různých subdodávek, švýcarští investoři na druhé straně mohou přicházet s investicemi z této oblasti do různých regionů České republiky.

I v tomto případě však platí podmínka aktivního přístupu českých subjektů ve vztahu k jejich švýcarským partnerům.

 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

  • Švýcarské železnice - nejpřirozenější způsob dopravy skrze velehory - Zita Senková se společně s cestovatelem a novinářem Petrem Čermákem projela po švýcarských kolejích, které jsou stále tamním nejpřirozenějším způsobem dopravy skrze velehory. Dozvěděli jsme se, že veřejné cestování může být návykové a proč.
  • Sankt Gallen - muzeum textilu - Zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová nás zavedla do švýcarského města Sankt Gallen. V muzeu textilu jsme si přiblížili místní historii, prohlédli jsme si šaty francouzské císařovny Eugénie i jeden z nejstarších vyšívacích strojů.
  • Lázně ve Svatém Mořici - Svatý Mořic je snad nejznámnějším lyžařským střediskem. Reportérka Klára Stejskalová se zaměřila na druhou dominantu oblasti - vyhlášené lázně.
  • Černý feminismus, Vítejte v KLDR! Být Švýcarem? - Čím je specifický černý feminismus? (N. Bosničová). Vítejte v KLDR! (L. Jablonská). Svět a migrace: Být Švýcarem? Vyberte si! (D. Ašenbryl).
  • Ženeva - obchody s čokoládou a jezero - Vydali jsme se do Ženevy, prozkoumali tamní obchody s čokoládou a rozehnali kachny na jezeře.
  • Ferraty - Kde všude najdete jištěné horské cesty klettersteigy neboli ferraty, jaká obtížnost je pro koho nejvhodnější, které působivé skalní výhledy jsou blízko českých hranic a další ferratové informace.

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice