Švýcarsko

Vnitropolitická charakteristika

  • 2.1. Stručná charakteristika politického systému
  • 2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)
  • 2.3. Složení vlády

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Švýcarsko je spolkovou republikou se silně konfederativními rysy. Do kompetence spolku patří zahraniční politika, záležitosti obrany (podle zákona o spoluúčasti kantonů na zahraniční politice společenství, schváleného parlamentem v prosinci 1997 se zavazuje spoluúčast kantonů při koncipování zahraniční politiky a přípravě jednání společenství), měny, cel, strategické otázky dopravy, spojů, energetiky, sociálního pojištění. Kantony, ze kterých mnohé byly původně nezávislými státy, mají velkou autonomii s vlastní vládou, parlamentem a v mnohých oblastech s vlastní legislativou. Kantony disponují vlastní policií, vzdělávacím systémem, zdravotnictvím, komunálními službami, cestami, daňovým systémem. Na konfederaci mají přímý vliv přes Spolkovou radu (vládu). Kantony jsou členěné na okresy, spravované prefekty, které jmenuje kantonální vláda. Obce jsou spravovány městskými radami, obyčejně se starostou v čele.

Zákonodárná moc je v rukou spolkového shromáždění - parlamentu, které je složené z Národní rady - 200 poslanců (volená na 4 roky; poslanci se volí podle počtu obyvatel jednotlivých kantonů v souladu s kantonálními ústavami) a Stavovské rady - 46 poslanců (kantony mají po dvou, polokantony po jednom zástupci). Pro přijetí rozhodnutí je potřebný souhlas obou komor. Spolkové shromáždění zasedá 4x ročně Volební právo mají švýcarští občané starší 20 let, volební cyklus je čtyřletý.

Švýcarsko je známé uplatňováním polopřímé a přímé demokracie, neboť posouvá politickou moc blíže k občanům. Referendum se koná při všech změnách ústavy. Kromě toho je možné svolat lidové referendum ke spolkovému rozhodnutí v případě, že o to požádá alespoň 8 kantonů anebo 50 000 oprávněných voličů.

Nejdůležitější politické strany

  • Sociálnědemokratická strana (Sozialdemokratische Partei der Schweiz - SP)
  • Liberálnědemokratická strana (Freisinning-Demokratische Partei - FDP)
  • Křesťanskodemokratická lidová strana (Christlichdemokratische Volkspartei der Schweiz - CVP)
  • Švýcarská lidová strana (Schweizerische Volkspartei - SVP)

Sociálně demokratická strana Švýcarska (SP)

  • Hans-Jürg Fehr - předseda

Strana svobodomyslných demokratů (FDP)

  • Fulvio Pelli - předseda

Strana křesťanských demokratů (CVP)

  • Doris Leuthard-ová - předsedkyně

Švýcarská strana lidová (SVP)

  • Ueli Maurer, předseda
  • Gregor A. Rutz, - generální tajemník

Švýcarská strana zelených (GPS)

  • Ruth Genner-ová, předsedkyně

Kromě čtyř hlavních politických stran je v parlamentu zastoupeno dalších 7 menších stran.

Referenda a vnitropolitické otázky

V referendu ze dne 26.11. 2006 poměrem hlasů 53,42% : 46,58% Švýcaři politicky schválili předlohu zákona“O finanční pomoci Východu“ a v jejím rámci také poskytnutí příspěvku jedné miliardy švýcarských franků 10 novým členským státům EU určeného ke zmírňování ekonomických a sociálních nerovností. Spolkového lidového hlasování se účastnilo 45,5% oprávněných voličů. Ve výsledku referenda se odráží rozdílnost politické nálady ve francouzsky mluvících kantonech, kde si solidární přístup se středo- a východoevropskými členskými státy EU našel odezvu příznivou, a kantony německy mluvícími, ve kterých hlasující voliči zaujali k finančním důsledkům navrhovaného zákona postoj převážně negativní. V německy mluvící části Švýcarska se navíc projevila odlišnost pohledů mezi lidnatými městskými aglomeracemi, které předkládané řešení podpořily, a alpskými horskými kantony, které jej zamítly. V dohledné době čekají Švýcarsko bilaterální jednání s EU o dohodě o liberalizaci trhu elektřinou, ale také vyrovnávání se s výtkami EU na adresu “kořistnické“ praxe některých švýcarských kantonů při zdaňování zahraničních holdingů. V současně konaném druhém spolkovém referendu dali Švýcaři poměrem hlasů 68% : 32% jednoznačně najevo, že si přejí zavedení jednotných rodinných přídavků v celé zemi. Po referendovém ´Ano´ prvnímu balíčku dvoustranných dohod s EU z r. 2000, dosahujícím 60% příznivců, po obdobném odsouhlasení Dohody s EU o přístupu Švýcarska k schengenskému systému a k Dublinské konvenci v červnu 2005 55% voličů, po potvrzení rozšíření volného pohybu osob s EU v září 2005 také na její nové členské státy 56% účastníků lidového hlasování vydali Švýcaři ve čtvrtém plebiscitu o jejich vztazích k EU rovněž kladný verdikt. Avšak jejich souhlas z neděle 26. 11. 2006 s poskytnutím solidárního příspěvku 10 novým členským státům EU vyzněl ve srovnání s předchozími o něco tlumeněji.

Referendum o finanční pomoci, ve zkratce zvané kohezní miliarda (1 mld CHF), právně začleněné do předlohy zákona o pomoci Východu, skončilo převahou podporovatelů nad pochybovači výsledným poměrem 53,42 % : 46,58 %. Účast hlasujících činila 45,5 % ze všech oprávněných voličů.

 

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

            Ve funkci hlavy státu, kterou byl v roce 2006 Moritz Leuenberger, ministr životního prostředí, dopravy, energetiky a spojů, je od ledna 2007 ministryně zahraničních věcí Michelin Calmy-Rey. Prezident je volen na roční funkční období a je jedním ze sedmi ministrů Spolkové rady (vlády). Z praktického hlediska nemá žádné zvláštní kompetence.

 

2.3. Složení vlády

Výkonná moc je v rukou Spolkové rady. Tvoří ji 7 členů (představitelé ministerstev) . Spolkové shromáždění ji volí vždy na 4 roky. Předsedou je spolkový prezident, kterého volí ze svého středu vždy na jeden rok.

Nadále však plní i funkci ministra rezortu, tzv. departamentu.

(vláda od 1. 1. 2004)

  • Samuel Schmid (SVP) ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu
  • Hans-Rudolf Merz (FDP) ministerstvo financí
  • Pascal Couchepin (FDP) ministerstvo vnitra (tj. především sociálních věcí)
  • Moritz Leuenberger (SP) min. životního prostředí, dopravy, energetiky a spojů
  • Doris Leuthardt (CVP) ministerstvo hospodářství
  • Christoph Blocher (SVP) ministerstvo spravedlnosti a policie
  • Micheline Calmy-Rey-ová (SP) ministerstvo zahraničích věcí
 


Informace o státu

Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:

Podcast

  • Švýcarské železnice - nejpřirozenější způsob dopravy skrze velehory - Zita Senková se společně s cestovatelem a novinářem Petrem Čermákem projela po švýcarských kolejích, které jsou stále tamním nejpřirozenějším způsobem dopravy skrze velehory. Dozvěděli jsme se, že veřejné cestování může být návykové a proč.
  • Sankt Gallen - muzeum textilu - Zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová nás zavedla do švýcarského města Sankt Gallen. V muzeu textilu jsme si přiblížili místní historii, prohlédli jsme si šaty francouzské císařovny Eugénie i jeden z nejstarších vyšívacích strojů.
  • Lázně ve Svatém Mořici - Svatý Mořic je snad nejznámnějším lyžařským střediskem. Reportérka Klára Stejskalová se zaměřila na druhou dominantu oblasti - vyhlášené lázně.
  • Černý feminismus, Vítejte v KLDR! Být Švýcarem? - Čím je specifický černý feminismus? (N. Bosničová). Vítejte v KLDR! (L. Jablonská). Svět a migrace: Být Švýcarem? Vyberte si! (D. Ašenbryl).
  • Ženeva - obchody s čokoládou a jezero - Vydali jsme se do Ženevy, prozkoumali tamní obchody s čokoládou a rozehnali kachny na jezeře.
  • Ferraty - Kde všude najdete jištěné horské cesty klettersteigy neboli ferraty, jaká obtížnost je pro koho nejvhodnější, které působivé skalní výhledy jsou blízko českých hranic a další ferratové informace.

Odkazy

komentuj

Komentáře / diskuse


Váš komentář:





Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.


Reklama:

  • Doporučujeme také stránky ložiska těsnící materiály gufera
  • Úklidové práce v okresech Teplice, Most a Ústí nad Labem Úklid Teplice