Hlavní státní svátky:
Náboženské svátky:
Kromě státních svátků jsou v Tuniské republice dny volna 4 muslimské pohyblivé svátky, závislé na lunárním kalendáři :
Pozn.: Doporučuje se, zejména před první návštěvou teritoria, se informovat, buď na ZÚ Tuniska v Praze nebo u svého tuniského partnera, zda v termínu předpokládané cesty nejsou v Tunisku dny pracovního klidu (svátky státní nebo náboženské), příp. jiná omezení pracovní aktivity (např.Ramadán).
Obvyklá pracovní doba a prodejní doba
Instituce, jako např. ministerstva, banky apod. mají v pondělí až pátek pracovní dobu podobnou pracovní době v České republice, tzn. v pondělí až čtvrtek od 8.00 do 12.00 hod. a odpoledne od 14.00 do 18.00 hod. V pátek pracovní doba začíná v 8.00 a končí ve 14.00 hod. Některé instituce i v pátek pracují až do 18 hod. V sobotu je pracovní doba stanovena od 9.00 hod. do 13.00 hod. Sobota je také dnem školní docházky.
V letních měsících (červenec a srpen) je z důvodu extrémně vysokých teplot (40 až 50 stupňů Celsia) a také v průběhu postního měsíce Ramadánu zkrácena pracovní doba (z důvodu celodenního půstu) do 13.00 hodin.
Prodejní doba ve většině obchodů je do 19.00 hod, a to i v sobotu. V některých prodejních střediscích probíhá prodej i v neděli, avšak pouze do 13.00 hod.. V supermarketech (Carrefour) a hypermarketech (Geant) je prodejní doba srovnatelná s Evropou, tj. po celý týden od 9.00 hod. do 22.00 hod. (v postním měsíci Ramadánu je prodejní doba upravována, většinou od 9.00 nebo 10.00 hod. do západu slunce a pak, po hodinové přestávce, až do 23.00 nebo 24.00 hodin).
Geografická poloha v blízkosti Evropy a bohatá historie řadí Tunisko mezi země, které byly po staletí ovlivňovány různými civilizačními proudy. Etnický základ dnešních Tunisanů tvoří Berbeři, kteří se během staletí mísili s Féničany, Římany, Byzantinci, Araby, Španěly, Turky, Italy a Francouzi. Ti všichni zde zanechali své stopy a více či méně ovlivnili následný vývoj.
K vyhlášení samostatné Tuniské republiky došlo v roce 1957 poté, co byl ukončen francouzský protektorát (1881 – 1956). Samostatná tuniská společnost je proto mladá, ale platí, že tuniská klasická i moderní společnost lpí na rodinných tradicích a společenské hierarchii, v níž dominuje nejstarší člen rodiny. Na druhé straně nelze přehlédnout emancipovanost tuniských žen. Ty se dnes již na veřejnosti pohybují volně, běžně jsou uzavírána smíšená manželství. Tuniské ženy dnes mají volný přístup ke vzdělání a zastávají vysoké funkce v hospodářském i politickém životě. Je třeba k nim přistupovat s náležitým respektem a projevit jim minimálně tolik úcty jako mužům ve srovnatelném postavení.
Co do postavení žen ve společnosti a jejich uplatnění ve veřejném a profesním životě zaujímá Tunisko první místo nejen v Africe, ale i v celém arabském světě. Tuniské ženy jsou zastoupeny 72% ve farmacii, 42% v lékařských profesích, 40% ve vysokém školství, 35% ve vědě a výzkumu, 32% v advokacii a 27% v justici. V poslanecké sněmovně je 12% žen, ve vládě jsou ženy zastoupeny 14%.
V poslední době lze zaznamenat projevy zvýšené náboženské radikalizace, pro niž je charakteristická stoupající účast na modlitbách v průběhu dne, zejména v pátek odpoledne. Návrat k muslimským tradicím dokresluje i masovější nošení šátků, zakrývajících hlavy žen. Vzhledem k těmto zkušenostem je velmi těžké stanovit specifika platná pouze pro Tunisko, půjde spíše o specifika platná v arabském světě. Současně lze konstatovat, že Tunisko má nejstabilnější politický systém v zemích severní Afriky.
Obchodní jednání
Český obchodní partner by měl především vědět, že:
Mezi Českou republikou a Tuniskou republikou existuje dohoda o spolupráci v oblasti zdravotnictví. Nicméně je rozdílně vykládána jak českou tak i tuniskou stranou.
Tuniská strana odmítá výklad, podle kterého by měla poskytovat bezplatnou zdravotní péči pro občany České republiky v případě jejich onemocnění nebo úrazu. Proto je pro české občany, cestující do Tuniské republiky, nezbytné vybavit se zdravotním připojištěním pro pobyt v zahraničí. Na druhé straně lze konstatovat, že lékařská péče v Tuniské republice je na dobré úrovni a poměrně dobře organizována, zvláště v soukromých klinikách.V případě hledání lékařské pomoci je nejvhodnější obrátit se na příslušný personál hotelu, který zajistí převoz do zdravotnického zařízení.
Adresa Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze:
Nad kostelem 8,
147 00 Praha 4-Braník
Tel.: 244.460.652-3, fax: 244.460.852
Konzulární oddělení Velvyslanectví Tuniské republiky v Praze je otevřeno v pondělí-pátek od 9.00 do 12.00 hod. Pro individuální turistiku jsou povinná víza; pro pobyt organizovaný cestovními kancelářemi vízová povinnost odpadá. Vízum se vydává maximálně na 3 měsíce a vyřízení trvá zpravidla méně než jeden týden. K vystavení víza jsou nutné 2 fotografie; poplatek pro jednorázové turistické vízum činí v současné době 800,- Kč, pro více vstupů 3000,- Kč. Pozn.: Přesná výše poplatku za vízum závisí na kurzu koruny vůči dolaru.
K l. lednu 2000 vstoupila v platnost dohoda mezi vládou ČR a vládou Tuniské republiky o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických a služebních pasů ČR a pro držitele diplomatických a zvláštních pasů Tuniské republiky.
Podmínky vstupu občana ČR do Tuniska:
Doklady potřebné pro vstup občanů ČR na území Tuniské republiky :
Celní a devizové předpisy
Dovoz
Zákaz dovozu:
Finance :
Je povolen dovoz veškerých cizích deviz, cestovních šeků, platebních i kreditních karet, existuje však limitní částka dovozu hotovosti, která odpovídá cca 22 000 Kč,v případě částky převyšující uvedenou hodnotu, je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky, případně dalšími úředními průtahy.
Výměnu volně směnitelných měn na místní měnu se doporučuje uskutečnit buď v letištních směnárnách po příletu, nebo v hotelové směnárně v místě ubytování. Pro případ neutracení veškerých dinárů před odletem se jeví jako užitečné uschování dokladu o provedené směně, na jehož základě lze před opuštěním země provést směnu z místní měny na volně směnitelnou měnu zpět. Výše zpětné výměny by neměla překročit částku odpovídající 100 TND.
Směnný kurz 26. září 2007
1 EUR = 1,751 TND
1 USD = 1,238 TND
Vývoz
K vývozu místní flóry a fauny je zapotřebí potvrzení ministerstva zemědělství, vývoz antických starožitností je možný pouze se souhlasem ministerstva kultury, které vydá k tomuto účelu povolení.
Z Tuniska není povolen vývoz deviz v hodnotě přesahující 22 000 Kč, stejně tak není povolen jakýkoliv vývoz tuniských dinárů. V případě zůstatku peněžní hotovosti v TND je možné za podmínky předložení dokladu o nákupu TND provést směnu. Kontrolu vývozu deviz a dinárů pravidelně provádí celní kontroloři po pasovém odbavení na mezinárodních letištích.
Zdravotní péče
Do Tuniska je třeba cestovat s řádným zdravotním a cestovním pojištěním. Tunisko disponuje státními i soukromými zdravotnickými zařízeními. V případě zdravotních obtíží se doporučuje žádat o radu a eventuální přivolání lékařské pomoci ubytovací zařízení (zprostředkuje zpravidla recepce v hotelu). Pokud dochází k hospitalizaci, občané ČR mívají problémy v komunikaci s místním personálem z důvodu jazykové bariéry. Partneři asistenčních služeb, kteří vyřizují pojistnou událost, většinou nejednají dostatečně operativně. Lékařský personál je většinou na dobré profesionální úrovni, soukromá i státní zařízení většinou disponují moderními zdravotnickými přístroji. V obou sektorech však zaostává péče středního zdravotnického a administrativního personálu.
Povinné očkování neexistuje, pouze se doporučuje očkování proti hepatitidě A a B.
Řidič motorového vozidla musí při vstupu do Tuniska předložit potvrzení o vlastnictví motorového vozidla (příp. zmocnění od majitele vozidla), platný řidičský průkaz a doklad o mezinárodním pojištění.
Pro turisty, ubytované v hotelech, není povinnost se na policii přihlašovat; turisté ubytovaní v soukromí jsou povinni tak učinit do tří dnů.
Specifika země
Tunisko je hospodářsky značně závislé na turistice, z čehož plyne i zájem oficiálních míst zajistit maximální bezpečnost zahraničním návštěvníkům na většině svého území. Současný politický režim praktikuje maximální možnou policejní kontrolu celého území se zvláštním zaměřením na turistické oblasti. Turisté se mohou většinou obrátit na místní policii a při řešení např. krádeží mohou požádat o součinnost vedení hotelu, které vyhodnotí, které policejní složce je třeba případ oznámit a pomůže i v komunikaci (policejní zaměstnanec má většinou jen omezenou znalost cizích jazyků). Na policii je třeba si vyžádat doklad o oznámení krádeže či ztráty.
Vzhledem k charakteru politického režimu, je třeba striktně respektovat zákaz fotografování vojenských a policejních objektů, nádraží, letišť a dalších budov označených tuniskou státní vlajkou, což platí rovněž pro prezidentský palác a hlavní sídla místních HSP, sídlo tuniské státní televize nevyjímaje. Od roku 1980 je přísně zakázáno fotografovat židovské objekty, které jsou střeženy policií; k posílení ostrahy židovských objektů došlo naposledy na jaře 2004. Je třeba respektovat zákaz vstupu do okolí těchto objektů, pokud je vyčleněn kolem nich prostor s policejní hlídkou.
V Tunisku je třeba vzít na vědomí muslimský charakter země a přísnost náboženského směru, která zapovídá vstup nemuslimů do mešity. Během modlitby je zakázáno fotografovat věřící, a to i tehdy, když svůj rituál provádějí mimo mešitu.
Fotografování běžných občanů ve starobylých částech měst může vyvolat konflikt, proto je třeba požádat o svolení fotografovaného.
Přestože Tunisko patří mezi muslimské země liberálního typu, je nezbytné přizpůsobit chování a oblékání zvykům této země. To platí také pro konzumaci alkoholu mimo místa určená ke stravování.
Ubytování
V místě ubytování je třeba při registraci upřesnit dobu odjezdu a termín opuštění pokoje. Doporučuje se také ověřit předem, které služby jsou či nejsou zahrnuty v ceně ubytování. Při příjezdu a odjezdu je třeba pamatovat na spropitné jak pro nosiče (cca 2 TND), tak pro pokojskou (cca 3 TND).
Hotely v Tunisku sice bývají dle úrovně služeb označeny příslušným počtem hvězdiček, toto označení však zpravidla neodpovídá evropskému standardu hodnocení.
Jazyk
Místní obyvatelstvo hovoří tuniskou hovorovou arabštinou, avšak úředníci, pedagogové, či duchovní komunikují i spisovnou arabštinou. V turistických zónách a kongresových centrech se cizinec běžně dorozumí francouzsky. Dalším jazykem, který však nedosahuje míry rozšířenosti srovnatelné s francouzštinou, je angličtina, popř. italština a němčina.
Adresa ZÚ ČR Tunis: Ambassade de la République Tch?que
98, rue de Palestine, 1002 Tunis-Belvéd?re
tel.: 00 216/ 71.780.456; 71.781.916
fax: 00 216/ 71.793.228
E-mail: tunis@embassy.mzv.cz, tunis1@centrum.cz
Velvyslanec: Ing. Jaromír Přívratský (od 26. 02. 2004)
Konzulární odd.: Mgr. Martina Muchová
tel.: 00 216/ 71.780.456; 71.781.916
fax: 00 216.71.802.090
Obch.-ek. úsek: Ing. Pavel Bursa
tel.: 00 216.71.286.827
fax: 00 216.71.285.452
Pracovní doba pondělí - pátek 7.45–16.15 hod.
Spojení z letiště na zastupitelský úřad
Po příletu na mezinárodní letiště Tunis-Carthage je jedinou možností pro přesun do hotelu nebo na ZÚ ČR použití místních taxíků. Na letišti není zastávka městské hromadné dopravy, ani kyvadlové přepravy do centra. Cesta jízdného taxíkem je 6 až 7,- TND. Doporučuje se zeptat se předem na cenu, protože někteří taxikáři argumentují tím, že jim nefunguje taxametr a cenu jízdného upravují směrem nahoru.
Z centra města (z Avenue Bourguiba) vede nejkratší trasa na ZÚ ČR takto: u velkých hodin na kruhovém objezdu na konci Avenue Bourguiba odbočit vlevo na Avenue Mohamed V. a pokračovat přímo směrem na Place Pasteur. Na 6. semafóru (u benzinové pumpy) odbočit vlevo a pokračovat přímo až k 2. semafóru. U něj odbočit vpravo do rue de Palestine a dojet po ní až na Place d´Afrique, naproti němuž leží ZÚ.
V současné době nemá žádná z výše uvedených českých institucí v Tunisku své zastoupení.
Praktická tel. čísla (město Tunis)
Chambre de Commerce et d´Industrie de Tunis
1, Rue des Entrepreneurs, 100 Tunis, tel. 00 216.71/242.810, fax 354.744
Chambre de Commerce et d´Industrie du Nord
46, Rue Ibn Khaldoun, 7000 Bizerte Ennouri, tel. 00 216.72/ 431.044, fax 439.033
Chambre de Commerce et d´Industrie du Centre
Rue Chedly Khaznadar, 4000 Sousse Medina, tel.00 216.73/225.044, fax 224.227
Chambre de Commerce et d´Industrie du Sud
127 Rue Haffouz, 3000 Sfax Bab Bhar, tel. 00 216.74/ 296.122
UTICA - Union Tunisienne de l´Industrie, du Commerce et de l´Artisanat sdružení podniků a podnikatelů s celostátní působností
103, Avenue de la Liberté, 1002 Tunis, tel. 00 216.71/ 780.366, fax 795.528
API - Agence de Promotion de l´Industrie - vládní agentura sloužící k realizaci cílů státní strukturální politiky
63, Rue de Syrie, 1002 Tunis, tel.00 216.71/ 782.971, fax 782.482
APIE (nebo anglicky FIPA) - Agence de Promotion des Investissements Extérieurs agentura pro podporu zahraničních investic
63, Rue de Syrie, 1002 Tunis, tel. 00 216.71/ 782.971, fax 782.482
CEPEX - Centre de Promotion des Exportations vládní organizace na podporu exportu
28, Rue Ghandi, 1001 Tunis, tel. 00 216.71/ 350.344, fax 353.683
Návštěvníci webu cundr.cz vložili k tomuto státu:
Chcete umístit vlastní banner? Kontaktujte nás.
**11.7. Do Bígru na pivo** Pro dnešní den je stanoven jednoduchý program: půjdeme se podívat do „sousední“, 16 km vzdálené české vsi Bígr, dáme si pivko a půjdeme zpátky. Tzv....
Čtěte více z deníku Do Bígru na pivo, Drobeta – Turnu Severin (11.7 - 12.7. )
Více z podcastu
Více ze sekce odkazy
Reklama: